Кратка бодликава бодликава ајкула: опис и живеалиште на риба

Како изгледа ајкулата?Ајкулата е претставник на семејството на catarrh. Овие се релативно мали индивидуи, нивната должина не надминува 150-160 сантиметри, а тежината е околу 10-15 килограми. Обичен насекаде во умерените води. Има многу имиња за оваа ајкула.

Еве некои од нив:

 • Ајкула KatranКраток остра бодлива ајкула. Затоа се нарекува поради кратките грбни перки, а исто така и трње покриен со отровна слуз.
 • Црното Море Katran е именуван поради неговото живеалиште.
 • Море куче, бидејќи кога ќе ја погоди мрежата може да ги раздвои, што доведува до губење на целиот улов.
 • Јужен Катран.
 • Забележан бодликава ајкула - поради белите дамки на нејзината кожа.
 • Песок Katran.
 • Tubercle бодликава ајкула.
 • Нокти.

Опис и живот

Изглед

Каков живот го водат ајкулите?Риба Katran се карактеризира со рационализирана форма на телото, овозможувајќи му да развие голема брзина. Посебна карактеристика е отсуството на пливачки мочен меур, така што рибата секогаш треба да се движи. Нејзината кожа е покриена со фини густи скали, бојата на грбот и страни е темно сива, стомакот е лесен. Постојат видови на бодликави ајкули, чија кожа е покриена со бели дамки. Тоа е забележана бодликава ајкула.

За сите katrans, две грбни перки се карактеристични, пред секој од нив има `рбетот. `Рбетот на предниот перка е мал, додека вториот` рбетот е речиси еднаков во висина на задниот дорзален перка. Во подножјето на трњето има жлезди кои создаваат отровна слуз што ги покрива трње и служи како заштита од двата поголеми предатори и рибари. Пекторални перки повеќе од другите, анален перка отсутен.

Муцката е издолжена, забите се мали, наредени во неколку редови, што овозможува да се раскине пленот на парчиња. Ако ајкулата губи заб во процесот на својата витална активност поради некоја причина, друга расте на своето место, така што секогаш е целосно вооружена. Пред пекторалните перки постојат пет жабрени процепи. Должината на поединците варира од 70 см до 1,5 м, женките ја надминуваат големината на машките.

Хабитат и прехранбени навики

Хранење на коњи ајкулиОваа ајкула е честа појава во сите умерени мори, претпочита средни температури, па затоа не се наоѓа во северните мориња и тропските води. Во Русија најчесто се наоѓа во Црното Море, во помали количини - во источниот дел на Јапонското Море. Живее на длабочина од сто до двесте метри. Katran почесто се наоѓа во морската зона и не плива далеку во океанот.

Торни ајкули најчесто се ловат во мали групи на пакувања на мали и средни морски риби, кои ги бркаат се додека не се целосно заситени. Нејзината исхрана вклучува:

 • Каков вид риба ајкула се храни?ослиќ;
 • скуша;
 • пикало;
 • анемони;
 • лосос риба;
 • лигњи;
 • мекотели;
 • ракови;
 • медуза;
 • алги.

За возврат, морското куче може да стане плен за поголеми предатори, како што се китови убијци, ајкули, морски цицачи. Ако мал примерок се издига во близина на површината на водата, може да се фати на птици, како што се галебите фатени katrana, дигнете го високо над карпите и фрли надолу, а потоа се урна Пек труп.

Репродукција на поединци

Катан е животинска риба. Жената има околу 12 мали деца, бременоста трае од една и пол до две години. Пред мрестење, жените пливаат во потоплите плитки води, СРЈ е долг околу 20 см. Младите поединци достигнуваат сексуална зрелост на 10 години-12 години. Нивниот животен век е околу 25 години-30 години. Возраст може да се утврди со боцки на грбните перки.

Опасност за луѓето

Што е опасно за ајкулаАјкулите katran не напаѓаат луѓе, но е во состојба да се застане за себе, ако некој нуркач одлучи да ја повлече својата опашка. Шипи на катрана покриваат отровна слуз, што е опасност за риболовците. Ако ви се залепи за скок, раната добива отров, што предизвикува жртва алергиска реакција и тешка воспаление.

Напротив, напротив, човекот е поопасен за овој вид ајкули, бидејќи е од значителен интерес за риболов.

Карактеристики на риболов на катрана

Лов на ајкулаНајчесто морето куче се наоѓа во Црното Море. Црното Море ајкули katran активно каснува на мамка, по можност мали риби: чај, Гобби, Tulk. Најдобро време за неговиот риболов - поблиску до есента, кога водата станува поладна. Ефективниот риболов од бродот во текот на ноќта во тивки заливи со чиста вода се смета за ефективен.

Месна катрана има деликатна структура и пријатен вкус и успешно се користи при готвење. Од голема вредност е црниот дроб, што е до 25% од масата на риба. Црниот дроб на ајкулата содржи повеќе од 70% маснотии, кој содржи витамини А, Е и Д и успешно се користи во фармацевтската индустрија за производство на лекови и биолошки активни прехранбени адитиви. `Рскавицата се користи за производство на лепак, кожата служи како абразивен материјал.

Краток остра бодлива ајкула, или Katran - широко распространети и прилично бројни видови, но неговиот циклус на репродукција (долг период на бременост, а подоцна и пубертетот), масовното производство создава можност за намалување на големината на популацијата на овој вид. Затоа на katrana му беше доделен статус на "ранлива риба".

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Аквариум ајкула catfang pangasiusАквариум ајкула catfang pangasius
Најопасните ајкули во светот. 10 најопасни ајкулиНајопасните ајкули во светот. 10 најопасни ајкули
Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!
Морски видови на риба: опис и карактеристикиМорски видови на риба: опис и карактеристики
Ајкула мако - најбрзата ајкула во светотАјкула мако - најбрзата ајкула во светот
Зошто ајкула сон и како да се толкува во книга за соништа?Зошто ајкула сон и како да се толкува во книга за соништа?
Barracuda риба: начин на живот и комерцијална вредностBarracuda риба: начин на живот и комерцијална вредност
Риба-топка која може да се надува: живеалиштеРиба-топка која може да се надува: живеалиште
Риба скуша отколку што се разликува од скушаРиба скуша отколку што се разликува од скуша
Услови за одржување и репродукција на аквариумски риби од ајкули балуУслови за одржување и репродукција на аквариумски риби од ајкули балу
» » Кратка бодликава бодликава ајкула: опис и живеалиште на риба
© 2020 ajlota.ru