Опис на ајкули џуџе или говеда: живеалиште и друго

Ајкула tuporylayaЗа повеќето луѓе, ајкула е симбол на крволочност и бес - го застрашува и морскиот живот и човечките суштества. Грејните ајкули се сметаат за најчести предатори, откриени во скоро сите реки кои течат во океаните. И таков поединец, како тапа ајкула, исто така се вика ајкула или бик ајкула.

Опис

Shark Tuporylaya - огромна големина агресивен предатор. Во овој вид риба, женките се поголеми од машките. Должината на бикот од ајкула е околу 3,5 метри, тежи повеќе од еден цент (130-140 кг). Не постојат посебни карактеристики, единствената зад нејзината муцка, малку срамнети со земја, овој предатор бил наречен бик ајкула.

Бојата на топла ајкула варира во зависност од живеалиштето. Телото на бикот од бик е со сивкасто челична боја, понекогаш е можно светло-кафена боја. Полетите и импрегнациите не, грбот е потемни од стомакот.

Очите на овој претставник на подводниот свет круг, мали димензии, со црн ирис и се опремени со nictitating мембрана. Оваа риба има пет пара жабни пресеци. Грбната перка е здрав, триаголен пекторални перки добро развиена вилица во риба бикот се смета за негова главна оружје, забите силна и многу остра, кој се наоѓа во горната вилица се триаголни, благо свиткани накосо. Долната вилица е украсен со остри заби, има наведнуваат нагоре, и на местото на пациенти испадна или наскоро растат нови заби.

Бул ајкула - единствениот претставник на неговото семејство, кое совршено може да постои во свежа вода.

Џуџеста ајкулаСето тоа е за содржината на сол во крвта на ајкула. Во сите други подтипови на концентрацијата на сол во крвта еднаква на концентрација во вода, додека ајкула говеда сол е само 50%, со што се зголемува одлив на вода низ жабрените дупки, со вода од член органот на видови елуира натриум и хлор, кои се потребни ајкула телото, па риба акумулира потребните набавка на сол во ректална жлезда, црниот дроб, бубрезите и жабри - тоа ви овозможува да се одржува рамнотежа на вода-сол во претставничкото тело на типот на подводни предатори.

Во свежа вода претежно млади поединци живеат. Возрасните риби претпочитаат свежа вода во сезоната на парење, бидејќи кај свежата вода стапката на преживување на потомството е многу поголема.

Хабитат

Бул ајкула се смета за најблизок вид тигар и сина боја. Претставник на овој вид може да се најде во речиси сите мориња и океани, преферира топли и длабоки реки, како што се:

 • Амазон.
 • Ганг.
 • Zambezi.
 • Мисисипи.
 • Брахмапутра.

Ајкулите се обидуваат да не се оддалечат од брегот повеќе од 150 метри. Оптималната длабочина е 30 метри. Тоа се случува во Атлантскиот Океан, во регионите на Америка и во јужните региони на Бразил, на брегот на Африка во близина на Мароко и Ангола. Во Индискиот Океан, овој предатор е чест посетител, живее во некои области на Кенија и Јужна Африка, во Персискиот Залив и во Тихиот Океан е речиси насекаде. Единственото место каде што не се појавува биковина ајкула се смета за јужниот брег на Австралија.

Живеалиште на џуџестите ајкулиНа матна вода на Амазон не го спречува предаторот да се чувствува добро во неа. Рибата се крева по течението 1-2 км, понекогаш дури мигрира во Перу за време на миграцијата. Но реката Ганга и Брахмапутру, претставник на букови, долго време живееле. Во Никарагва, езеро лоцирано во Америка, рибата на бикот цврсто е утврдена. Во води со ладна струја, претставник на овој вид не е пронајден, не може да се најде на места со умерена клима.

Што јаде овој хищник?

Овој жител на вода е доста лаком. Ако рибата од бик е гладна, таа го уништува сето она што е на нејзиниот пат. Најчесто овој хищник се храни:

 • делфини;
 • коскени риби;
 • магија;
 • ракови;
 • мекотели;
 • способни да напаѓаат други роднини;

Џуџеста ајкула лесно може да нападне личност. Таа е меѓу трите најопасни предатори, канибали.

Репродукција

Ајкула - бикПосебна карактеристика на претставниците на овој вид се смета дека жените од говеда се вивипаруси. По оплодувањето, женката ги носи во себе додека не се зрели. Бременоста трае скоро една година - 10-11 месеци. Периодот на раѓање е главно во летните месеци. Раѓаат жени во пакувања, особено собираат на едно место. Едно лице може да носи и да роди околу 10 младенчиња. За потомството претставникот на овој вид не се грижи воопшто, веднаш по раѓањето на ајкулата, тие се оставени сами за себе, од првите денови на животот малите деца учат да се бранат од предатори и да добијат сопствена храна.

Целосен пубертет кај tupyurs се јавува на возраст од 4 години. Мажјаците почнуваат да бараат женки и самостојно да го репродуцираат потомството.

Tuberclean Ocean Predator живее околу 28 години.

Во природното живеалиште, возрасните практично немаат непријатели. Со исклучок на китови со предатори, способни да се справат дури и со голем претставник на семејството на ајкула.

Природата на ајкула на тули

Карактер на ајкулаЛикот е доста агресивен. Овие риби се екстремно ретки во стадата, сакаат да ловат сами. Прилагодени за живот во проблематичните води, се добро ориентирани во мракот. Мажјаците ревносно ја чуваат својата територија, напаѓаат странец без предупредување. Ако претставник на овој вид смета дека лицето е опасно - мора да нападне. Напади речиси веднаш, и покрај големата големина, наеднаш ајкула се движи тивко.

За луѓето, овој тип подводен предатор е исклучително опасен. Постојат случаи на масовни напади на бикови ајкули врз луѓето.

Ајкула и индустрија

До денес, индустрискиот улов на тупоралните предатори е воспоставен. Често, тие се истребуваат само за да го намалат бројот и да ги заштитат, на пример, туристите од нападот на канибали.

Како и месо од ајкула се користи за храна. Јадења направени од риби се сметаат за егзотични, многу ресторани слично привлекуваат посетители.

Во моментов, перки од ајкула се сметаат за особено вредни. Широко се користи за готвење и народната медицина. Почесто живеат примерок да се отсече перки пуштени назад во водата, бикот е убиен од кислород глад на дното на резервоарот, бидејќи без перки не е во можност да се движат во целост.

Кожата на ајкулата е позната по својата сила. Луѓето го нарекуваат shagreen. Занаетчиите од античко време користеле шагрен за изработка и украсување предмети од секојдневниот живот: ковчези, куфери. Денес кожата од ајкула се користи во индустријата за чевли. Чевлите изработени од шагрен се сметаат за еден од најсилните.

Црниот дроб на ајкулата е широко користен за производство на лекови. Масти наликува ајкулина треска црниот дроб, богата со витамини од групата А. Се верува дека мастите од ајкула црниот дроб заздравување на рани имот и, кога е проголтана е во состојба да ги спаси луѓето од кашлица, туберкулоза, па дури и рак на желудникот.

Ајкулите Бикови имаат уникатен имунитет. Научниците за време на студијата покажале дека нема болест во телото на ајкулата, така на овие предатори активно се тестира лекот за СИДА.

Од маснотии од ајкула, супстанција наречена сквален е минирана. Во суштина, сквален се наоѓа во масти извлечени од црниот дроб на ајкула. Широко се користи во козметологијата, како природен додаток. Производите што содржат сквален, имаат пријатен мирис, се чуваат долго време и не ги губат своите лековити својства.

Се користи маска од ајкули од ајкула кога правите маргарин, додадете во растворувачи за маслени бои, за завршна обработка на кожа.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Аквариум ајкула catfang pangasiusАквариум ајкула catfang pangasius
Најопасните ајкули во светот. 10 најопасни ајкулиНајопасните ајкули во светот. 10 најопасни ајкули
Ајкула маст: штета и корист на производот, примена карактеристикиАјкула маст: штета и корист на производот, примена карактеристики
Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!
Морски видови на риба: опис и карактеристикиМорски видови на риба: опис и карактеристики
Ајкула мако - најбрзата ајкула во светотАјкула мако - најбрзата ајкула во светот
Која е разликата помеѓу офталмолог и офталмолог?Која е разликата помеѓу офталмолог и офталмолог?
Зошто ајкула сон и како да се толкува во книга за соништа?Зошто ајкула сон и како да се толкува во книга за соништа?
Риба-топка која може да се надува: живеалиштеРиба-топка која може да се надува: живеалиште
Услови за одржување и репродукција на аквариумски риби од ајкули балуУслови за одржување и репродукција на аквариумски риби од ајкули балу
» » Опис на ајкули џуџе или говеда: живеалиште и друго
© 2021 ajlota.ru