Kanikvantel плус xl за инструкции за кучиња

Црви во кучињатаДомашните миленици, мачките и кучињата треба максимална заштита. Ако мачката не излегува надвор, а кучето е многу чисто, тие не се имуни од оштетување на хелминтот. Опасноста од паразити се должи на фактот дека тие влијаат не само на гастроинтестиналниот тракт, но исто така и на циркулаторниот систем, може да се реши во белите дробови или крвотокот со општ пад во мозокот на животните.

Инфекцијата со црви е опасна за здравјето на не само миленичето, туку и личноста. Ова е особено важно ако има мали деца во куќата.

За третман и превенција helminthic инвазијата на кучиња и мачки во моментов се користи дрога од најновата генерација Каникувантел, развиена и презентирана на пазарот на ветеринарни лекови од страна на германските специјалисти.

Каникувантил се користи за контрола на флуковите, кружните и карбонските црви.

Главните предности на лекот

Многу сопственици на миленичиња го користат Каникувантел на неколку причини:

  • Средство за кучињалекот има широк спектар на дејства;
  • препаратот е наменет за еднократна употреба;
  • Таблетите имаат специфичен мирис на месо или риба што им се допаѓа со домашни миленици;
  • се произведува во неколку дозирани форми;
  • лесен за употреба;
  • е прифатлива.

Состав и форма на ослободување

Составот на ветеринарниот лек Каникувантел вклучува активни супстанции празкивантеленбенбазол, што го зголемува ефектот на едни со други. Компонентите придонесуваат за уништување на нервно ткиво на паразити, предизвикуваат парализа и нивната смрт. Мртвите helminths одат заедно со телиња, што не предизвикува непријатности за животните.

Медицинскиот препарат се ослободува во форма на таблети или гел. Таблетите имаат розова боја и издолжена форма, што е многу погодно за употреба. Лекот има мирис на месо што привлекува мачки и кучиња.

Во зависност од содржината активен супстанции во подготовката производителот нуди неколку видови.

Хелминци во кучињаКаникувантел Плус активно влијае на интестиналните паразити, нарушувајќи го енергетскиот метаболизам и парализирајќи го нервниот систем. Може да се користи во било која фаза болести. Се користи за лекување и спречување на мачки и кучиња од било која возраст.

Каникувантел Плус XL содржи зголемена доза на февендазол. Кога се користи, не умираат само возрасни helminths, но исто така и ларви. Лекот е ниско-токсичен и неговата употреба е дозволена за лекување и спречување на хелминтска инвазија кај возрасни и млади животни.

Индикации за употреба

Каникувантел спаѓа во ветеринарни средства со широк спектар на дејства, кои можат да се користат и за лековити и превентивни цели.

Агентот може да се користи кога пораз мачка или куче со одреден тип на хелминти, а исто така и со мешана инвазија.

Каникувантил се користи за инфицирање на животни со вакви видови на паразити како нематоди, трематоди, цетоди.

Каникувантел инструкции за употреба

Дозата на лекот зависи од возраста и телесната тежина на домашно милениче и се пресметува со 0,5 таблети на 5 килограми тежина или една таблета на 10 килограми тежина на кучиња или мачки.

Каникувантел таблетите се за орална употреба. Тие се ставаат длабоко во устата на коренот на јазикот на животното. На дрога со мирис на месо, животните консумираат без многу проблеми, а вообичаените средства може да се додадат на храна или на лекување.

Ние му даваме лек на кучетоАко животното одбие да јаде, лекот може да се инјектира во устата со помош на шприц. Важно е кучето или мачката да го проголта лекот.

Каниквантел гелот се додава во храната или се гмечи под јазикот со шприц.

Претходно се подготвува препаратот на животното хранење наутро. Користете лаксативи пред да го користите производот не треба да биде.

За превентивни цели, Kanikvantel Plus или Kanikvantel Plus XL се користи еднаш на секои три месеци. Ако црвите не може да се отстранат како резултат на еднократна употреба на лекот, треба да се примени повторно по 15 дена.

Контраиндикации и несакани ефекти

Каникувантил, за разлика од многу антихелмински лекови, не влијае на црниот дроб на животното, не се акумулира во телото, не влијае на фетусот за време на бременоста, не предизвикува алергичен реакции.

Може да се користи во бременоста на животното и при хранење на потомство, за третман на сериозно оштетување на паразитот.

Лекот добро се поднесува од животни од било која возраст.

Предозирањето на лекот е можно само во случај на повторување на дозата на лекот. Во овој случај, мачка или куче може да имаат столче во форма на дијареа, гадење и повраќање.

Според инструкциите на Каникувантел Плус за употреба, предозирањето и манифестацијата на несакани дејства на лекот почесто се забележуваат кај мачки, кучиња deworming носат малку полесно.

Карактеристики на лекот

  • За правилно дозирање на лекот, прво треба да го земате животното.
  • За лесна употреба, таблетата треба да се меле во прав и да се додаде во храната или на пијалакот на животното. Каникувантел плус ХЛ има мирис на месо, што ја олеснува неговата употреба.

Kanikvantel за мачки упатство за користење

Пред да се користи, Catikatel за мачки треба да биде тежат животно.

Тежина на кучеЛекот може да се користи во чиста форма. За да го направите ова, ставете ја таблетата на коренот на јазикот на животното и почекајте додека не се направи рефлекс голтање движење. Исто така, може да се меле таблетата и да се подготви воден раствор на лекот, кој се инјектира во устата со лажица или шприц.

Каникувантел за мачки се користи еднаш во три месеци. Во случај на силна пораз паразитите можат повторно да ги користат средствата за половина месец.

По користењето на производот, послужавникот и леглото на мачката треба да се третираат со раствор за дезинфекција.

Canikvantel за кучиња

Каникувант за кучиња инструкции за употреба се наменети за орална употреба. Таблетата може да се даде во целост, ставајќи го на коренот на јазикот.

Пресметка дозата се изведува земајќи ја предвид телесната тежина на кучето - една таблета на 10 кг телесна тежина на животното.

Таблета или гелот може да се даде заедно со оброк или со поставување на лекот во омиленото лекување на вашето милениче.

Предуслов е употребата на лекот две недели пред вакцинацијата или плетење кучиња.

Се препорачува да се даде лек во утринските часови пред да се нахрани без да се користат лаксативи или да се следи исхраната со глад.

Каникувантел аналози

AzinoxВо отсуство на овој лек во ветеринарната аптека, може да се замени барем ефикасен значи. Аналози на Каникувантел се Азинокс, Триантел, Пртел, Дронарол, Милбемакс.

Цена на подготовката

Можете да го купите лекот во ветеринарна аптека или клиника. Во просек, цената на една таблета не надминува 60 рубли, гел пакувањето чини повеќе - 900 рубли.

Отварање на сопственикот

Мојата мачка е три години. Како што живееме во нашата куќа, животното троши многу време на улица. За профилакса, редовно им давам антихелмински лекови. Таблетите му даваат мачка тешко време, бидејќи како целина, ги проголта нив одбива, а со вода, поголемиот дел од лекот се истури. На препорака купив Каникувантел со вкус на месо во аптеката. Дрогата се троши во храна, која мачката јаде без никакви проблеми.

На куче на возраст од 7 години било дијагностицирано токсокороза. Каникувантел за кучето беше назначен за ветеринар. Прифаќање на лекот што животното претрпело нормално. Немаше несакани ефекти. Врз основа на резултатите од тестовите, третманот беше успешен. Сега лекот се користи еднаш на секои три месеци за превенција.

Куче и мачка го поминуваме летото заедно со нас на дача. Поголемиот дел од времето тие трошат на улица. За спречување на хелминтијаза се применува германската антихелминтска подготовка Каникувантел, која, според пријателите, се покажала добро. Животиите со девијации се многу лесни за пренос. Дајте дрога што има мирис на месо не е голема работа. Препорачувам лекови за сите сопственици на домашни миленици.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Pratel за кучиња: упатство за употребаPratel за кучиња: упатство за употреба
Енроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачкиЕнроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачки
Asinox Plus за кучиња: инструкции за употребаAsinox Plus за кучиња: инструкции за употреба
Максидин за мачки упатство за користењеМаксидин за мачки упатство за користење
Знаци што укажуваат на инфекција на кучето со црвиЗнаци што укажуваат на инфекција на кучето со црви
Milbemax за мачки и кучиња од црви. Инструкции за употребаMilbemax за мачки и кучиња од црви. Инструкции за употреба
Емицидин за кучиња: инструкции за употребаЕмицидин за кучиња: инструкции за употреба
Избор на таблети од црви за кучиња и листа на популарни лековиИзбор на таблети од црви за кучиња и листа на популарни лекови
Енроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицинаЕнроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицина
Празицид плус суспензија: инструкции за употребаПразицид плус суспензија: инструкции за употреба
» » Kanikvantel плус xl за инструкции за кучиња
© 2020 ajlota.ru