Како да се одреди возраста на кокошката: возраста на кокошките

Утврдување на возраста на пилешкотоВо селото, ретко е територија на која миленичиња не одат. Присуството на кокошки во руралните средини е норма. И покрај фактот дека на пилешкото треба слобода. Во последниве години, дури и одгледува кокошки во станови, а исто така сакал да се грижи за нив во приградската област. Без оглед каде ќе живее птицата, треба да одговорите на прашањето пред да го купите. Како да ја одредите возраста на кокошката?

Како да ја одредите возраста на кокошката?

Утврдувањето на возраста на пилешко може да зависи од нејзиното раси. Просечната возраст на птицата е до петнаесет години. Нешушките се поактивни во првите три години од својот живот. Најважно е да се одреди возраста на кокошката за поставување на индексот на поставување јајца. Едно јајце на ден од кокошката е норма. И покрај фактот дека кокошките кои носат можат да живеат десет години, тие содржат не повеќе од една година. Потоа, продуктивноста на птицата се намалува секоја година, во просек за петнаесет проценти.

Една годишна кокошка оди во месо. Одредување на возраста на пилешко во овој случај може да биде проблем. Во економијата не постојат такви строги барања, како, на пример, во производствените претпријатија. Дома одржување во втората година, слоеви даде малку помалку јајца, но тие се поголеми. За почетници фармерите важни за да знаат како да ја одредат возраста на пилешкото.

Кои се параметрите за одредување на возраста на кокошката?

Ако би можеле да им овозможите пилешко кокошарник, купивте добра храна и жито, и купив стара птица. Тогаш сите твои дела ќе тргнат наопаку. За да не постои "јаз" во овој момент, треба да знаете како да ја одредите возраста на кокошката. Продуктивната возраст на птицата не е повеќе од три години. Во оваа прва година - попродуктивни, а останатите. Искусни земјоделци трошат годишна ревизија на нивните фарми. Стари кокошки, им е дозволено да јадат месо. И тие купуваат нови. Впрочем, и покрај тоа што кокошката може да живее уште десет години, таа повеќе не може да ги носи јајцата.

Одредување на точната возраст на птицата е невозможно. Грешките во одредувањето на возраста можат да бидат од еден до шест месеци. Некои експерти разликуваат неколку карактеристики изглед птици на кои можете да ја откриете возраста. Бихевиоралните знаци се активност. Младите ќе трчаат до фидер, а стариот е доброто. Покрај тоа, младите имаат мал скелет.

Како да се одреди возраста на кокошки?

За да не падне за трикови на продавачот, а не да се купи старата птица, треба да го знаете надворешното симптоми млад раст.

 1. Големината на животното. Младите животни се секогаш помали. Има минијатурна големина и мала тежина. На било која возраст може да се продаде кокошка од средна возраст.
 2. Изглед на гребенот. Неопходно е да се испита гребенот. Младиот раст е светло црвен. Како што кокошката станува постара, бојата на лобусите и чешел се намалуваат. Тој ќе биде јасно блед. На допир, чешел мора да биде топло. Тоа зависи од циркулацијата на крвта на животното. Во возрасни пилешко, тоа не е исто.
 3. Пилешки клунОд клун исто така е можно да се одреди до која возраст припаѓа кокошката. Тоа е главниот показател за птицата. Ако птицата е млада, тогаш клунот ќе биде мазна. Ќе има светло-жолта и богата боја. Како птици возраст, клунот ќе има сива нијанса и ќе исчезнат. Пукнатини и други неправилности се видливи со голо око.
 4. Инспекција на стомакот на пилешко. Знакот на стареењето на кокошките е палпацијата на нејзиниот стомак. Кога палпираат, не треба да има стврднување. Ако кокошката е стара, има дебелина, тогаш ќе бидат присутни тешки грутки. Пилешко во првата година од животот не е погодна за супа. Затоа, вреди да се обрне внимание на оваа функција.
 5. Состојбата на шепите на птицата е исто така вистински индикатор за возраста. Кожа на нозете на млада птица треба да биде жолта и рамномерно обоена. Стариот пилешко има шепи со избледена боја. Обрни внимание на стапалата. Може да се појават груби и напукнати. Вреди да се напомене дека скали на шепите на мали телиња. Тие се густи, уредни, со иста големина. Тие треба да привлечат, а не да се одвратат.
 6. Потребно е да се обрне внимание на пердувите на птицата. Овој знак е важен бидејќи птицата секоја година ги менува своите пердуви. Младите се покриени со чист и мазен пердув. Ако погледнете внимателно, внимателно ќе видите дека е густа покривка, малку сјајна. Под пердувите мора да бидат присутни.
 • Кога гледа во крилото, две млади пердуви се присутни кај младите.
 • На работ треба да биде 10 долги и силни.
 • По крилото за одвојување, мора да има уште 15 крило крило.
 • Младите животни треба да имаат опашка пердуви на нивната опашка.
 • Постојат камен пердуви на кокци.

Мозочен удар molts Пердувите се разгледуваат со менување на крилните крила. Првично фрлаат раздвојувачки пердуви. Паѓаат еден по еден и растат само на своето место. Заменување на крилјата целосно започнува за една и пол година. Мажите започнуваат и завршуваат доцна, отколку кај кокошки.

Molodok molting може да се случи од моментот на поставување на јајца. По една година тие престанат да поставуваат јајца и да почнат да ги напуштаат пердувите. После тоа, тие ја обновуваат пигментацијата. Раните зреење слоеви се високо продуктивни. Тие ги поставуваат своите јајца пред да почне да се моли. Тие го имаат овој процес за падот и доаѓаат брзо. Изгледаат излитени.

Возраст на кокошки: како да се утврди?

СкалопаМладите животни можат да имаат висок капацитет за поставување јајца на возраст од пет месеци. Како што велат земјоделците, тие можат да одржуваат високи перформанси за две години. Но, всушност, само во првата година пилешкото е во состојба навистина да ги симне многу јајца. По две години, таа се отфрла.

Моли кокошки се пораснал видови птици. Таквите птици се препорачува да се купат како слоеви. Оптималната возраст за нив е од четири до шест месеци вклучена. Некои од нив беа специјално одгледувани како јајце крстови. Тие можат да бидат на возраст од пет месеци.

Кога купувате млеко, најдобро е да ја одредите возраста гајба. Ако продавачот категорично не ви дозволува да го допрете овој дел од пилешкото, тогаш очигледно неговиот производ - не е млеко, туку вистински стар пилешко. Во супата тие очигледно не се погодни и сигурно нема да станат шампион во производството на јајца.

Пилешкото има мала и светла сртот што не е бледа. Ако го допрете, тоа ќе стане топло и еластично. Тоа не треба да биде ладно или мало.

Одреди ја возраста на кокошката, можеби од гледна точка на продуктивноста. Овој параметар е прилично тешко да се одреди со точност. Но, за птица таа игра улога во грешката неколку месеци.

Обрни внимание на фактот дека на почетокот на пролетта младите не можат да се купат. Во пролетта, тие ги продаваат растените слоеви на возраст од шест недели. Веднаш по зимата, продавачите продаваат супа пилешки, кои не сакаат да се хранат во текот на овој период. Постојат неколку едноставни техники кои ќе ви помогнат да купите квалитетен лајт-младо момче.

 • ШепиПрисуство на жолт клун.
 • Присуство на црвен чешел, мек на допир.
 • Јасни, чисти очи.
 • Жолта и мазна клун.
 • На нозете, кожата треба да биде жолта, чиста и рамна.
 • Канџи не се кршат, но потпетиците се тендер без пукнатини и калуси.
 • Стомакот е мал и растојанието од јамката до матката е три прста.

Сега ги знаете основните параметри со кои лесно можете да ја одредите возраста на пилешкото. Но сепак, ако овој параметар е важен за вас. Најдобро е да одите на пазарот со искусен земјоделец или специјалист во оваа област.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку дневно пилешко мечка јајца кога ќе трча подоброКолку дневно пилешко мечка јајца кога ќе трча подобро
Кога кокошките од млеко почнуваат да даваат јајца, односно,Кога кокошките од млеко почнуваат да даваат јајца, односно,
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Главните причини зошто кокошките не брзаатГлавните причини зошто кокошките не брзаат
Што треба да направите за да засадите пилешко на јајцаШто треба да направите за да засадите пилешко на јајца
Кога кокошките почнуваат да летаатКога кокошките почнуваат да летаат
Како да се утврди возраста на кокошката: дали е можно да се направи разлика помеѓу старите и…Како да се утврди возраста на кокошката: дали е можно да се направи разлика помеѓу старите и…
Колку дена кокошката седи од јајца пред пилешкото и како да седиКолку дена кокошката седи од јајца пред пилешкото и како да седи
Како да го одредите сексот на испилување на пиле од јајце?Како да го одредите сексот на испилување на пиле од јајце?
Најдобри јајца раси за кокошки за поставувањеНајдобри јајца раси за кокошки за поставување
» » Како да се одреди возраста на кокошката: возраста на кокошките
© 2021 ajlota.ru