Голема бела ајкула: карактеристики и опсег

Карактеристики на голема бела ајкулаМожеби најопасниот и застрашувачки предатор на светскиот океан е белата ајкула. Според научната класификација, белите ајкули се од типот на жичарницата, семејството на харинга, класата на рскавични риби, редоследот на ајкулите и редот на ламеларот.

Кои се нејзините карактеристики, тежина, должина, изглед? Каде белата ајкула живее и дали е опасна за луѓето? Ова ќе биде дискутирано во детали подолу.

Голем бел ајкула кархародон

Опис на Големата бела ајкула CarharodonГолема бела ајкула, исто така позната како karharodon, е голема предаторска риба која ги населува сите води на светските океани освен Арктикот. Овој предатор го добил своето име благодарение на белата боја на стомакот, кој е јасно одделен од сивата боја на грбот со скршена линија.

Просечно должината на кархародон надминува 7 метри, а неговата тежина е најмалку 3 тони. Ова целосно зборува за фактот дека таквата риба е најголема на земјата. Може да се натпреварува само со китови и гигантски ајкули, кои се безопасни за луѓето и се хранат главно со планктон.

Но, не само на големината karharodona инспирира теророт на сите живи нешта, затоа што како голем плен риба цврсто заглавен во главите на луѓето како безмилосен убиец, подготвени за напад на сите достапни можност. Значи, тоа е: овие џиновски месојади риба позната за напад на љубителите на спортови на вода (нуркачи, сурфери, пливачи).

И како статистика барања, шансите за спас од таков предатор е многу помалку отколку кога погодени од тркалата на камионот ако karharodon почна да ги гони и да ги нападне својот плен, тогаш тој станува, додека конечно, да не ги вкусите човечко месо.

Интересно е дека голема бела ајкула е на работ на истребување, а има и во светот вкупно околу 3500 лица. Како што е наведено претходно, овој предатор му припаѓа на фамилијата на херпес, тука исто така спаѓа и голем број ајкули:

  • обичен мако;
  • долго-рендериран мако;
  • Пацифик салмонид;
  • Атлантска харинга.

Се верува дека кар кардодон е еден од најстарите организми на планетата, и ова мислење даде поттик за проучување на научниците кои дошле до заклучок: бела ајкула е близок роднина на мегалодон, исчезнат дури пред 5,5 милиони години. Сепак, во исто време, други научници веруваат дека каркарадонот се уште е поблиску до ајкулата-мако отколку на античкиот мегалодон.

Областа на големи бели ајкули

Живеалиштето на големи бели ајкулиГолема бела ајкула може да се најде во сите води на светскиот океан, каде што температурата не е помала од 12 степени и не е поголема од 24 степени. Во ладна вода, овие предатори се исклучително ретки. Исто така е интересно што таква риба живее во солена вода, како и во ниско-солени и дезалинирани риби.

Интересен факт: таков предатор не живее и не може да живее во Црното Море. Ова е затоа што водата тука е премногу свежа, освен тоа, во Црното Море нема доволно храна за опстанокот на оваа хищна риба.

Carharodona може да се најде на брегот САД, Канада, Гвадалупе, Аргентина, Чиле, Јапонија, Кина, Австралија, Нов Зеланд, Јужна Африка, како и покрај брегот на Хрватска и Италија, Португалија и Северна Африка. Патем, во Нов Зеланд овој вид е под заштита.

Најголема популација живее во близина на островот Даер, дека во Јужна Африка. Исто така, постојат научни студии за овие предаторски риби.

Белите ајкули живеат во водите на морињата. Тие јадат фоки, китови, големи коскени риби. И само голем кит убиец може да го тероризира овој предатор.

Како изгледа Carharodon?

Опис на појавата на кархародонКако и повеќето други ајкули, karharodon има фузиформни рационализација тело, главата, конусна форма, мали очи, носот и устата широк. Забите на такви риби се многу остри. Тие имаат триаголен облик, на секоја страна имаат мали знаци.

Приближниот број на заби варира од 280 до 300 парчиња. Со нивна помош, предаторите лесно го исправаат пленчето. Сите заби на кархародон се наредени во 5 редови. Промена на првиот ред на забите се јавува кај млади индивидуи еднаш на секои три месеци, а кај возрасни - еднаш на секои осум месеци.

Белата ајкула, исто така, има жабри кои се наоѓаат на страните на главата (5 жабрени отвори на секоја страна). Бојата е типична за сите слични риби: стомак бел, назад сив. Поради оваа транзиција на една боја во друга, овој предатор лесно може да лови во колона за вода и во исто време да остане невидлив.

На грбот на кархародонот постои една перка, две гради. Опашката има перка со две ножеви со иста големина. Каникодоните имаат високо развиен циркулаторски систем кој ги загрева мускулите и им овозможува на предаторот брзо да пливаат.

Интересно, оваа риба нема пливачки мочен меур, поради тоа што секогаш треба да се движи, инаку таа ќе почне да тоне. Но, очигледно, таквата анатомија воопшто не го спречува да живее во длабочините на морињата и океаните милиони години.

Димензии: колку бела ајкула тежи и која е нејзината должина

Тежина и должина на големи бели ајкулиСо текот на годините, нивните научници ги истражувале и расправале за големината на овој застрашувачки предатор и колку таква риба тежи. Една од најголемите бели ајкули беше препознаена уште од крајот на 19-тиот век во австралиските води, долги околу 11 метри.

Уште еден поголем примерок бил фатен на брегот на Канада во првата половина на 20 век. Неговиот должината беше 11,3 метри.

Ако зборуваме за просечната големина на кархародон, тогаш тие се како што следува:

  • просечна ајкула - од 4 до 5,2 метри во должина и 700-1000 килограми во тежина;
  • Голема ајкула - од 6 до 8 метри во должина и 3500 килограми во тежина.

Како по правило, женките се поголеми од мажите. Голема ајкула може да се нарече една чија големина е од 6 метри до 7,5 метри. Најголемата бела ајкула може да достигне должина од 12 метри.

А сепак, научните спорови продолжуваат и денес. Ихтиолозите ги доведуваат во прашање фактите за фаќање на најголемите кархарони, бидејќи разликата во големината меѓу нив и другите бели ајкули е премногу голема.

Научниците веруваат дека рекордни показатели, а не се однесуваат на каркардони, туку на гигантските ајкули, на тој начин, кои се хранат со планктон. Особено затоа што фаќањето на најголемата ајкула надвор од брегот на Австралија и Канада не беше утврдено од страна на научниците, туку од обичните рибари.

До денес се смета дека најголемата големина на кархаридинот е должина од 6,4 метри и тежина од 3270 кг.

Што не јаде јадења?

Исхраната и навиките за јадење на големи бели ајкулиМладите риби јадат мали коскени риби, мали морски животни и цицачи.

Повеќе возрасни тие ловат крзно фоки, морски лавови, мекотели, големи риби, дури и други ајкули и китови.

Поради нивната боја, овие предатори лесно можат да се камуфлираат за време на лов, а висока температура на телото им овозможува Брзо се движи и го престигнува вашиот плен. И, исто така, поради активните движења, постои активна активност на мозокот, благодарение на што овој грабливец може да најде паметни стратегии за време на потрагата.

Патем, за напади врз луѓе: многу често сурферите и пливачите со нивните движења ги потсетуваат канцеродоните од истиот фоки, така што активно можат да ги нападнат.

Но, тука вреди да се земе во предвид фактот дека овие предаторски риби преферираат масна храна. Затоа, гризе еден човек и се обидува да вкус, ајкула плива во разочарување. Значи мислењето дека таквите предатори се хранат со човечки суштества е многу погрешно.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Животен стил на пилани, разлики на риби-пили од ајкули што носат пилониЖивотен стил на пилани, разлики на риби-пили од ајкули што носат пилони
Аквариум ајкула catfang pangasiusАквариум ајкула catfang pangasius
Најопасните ајкули во светот. 10 најопасни ајкулиНајопасните ајкули во светот. 10 најопасни ајкули
Ајкула маст: штета и корист на производот, примена карактеристикиАјкула маст: штета и корист на производот, примена карактеристики
Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!Обичните ајкули од мачки се безбедни за луѓето!
Морски видови на риба: опис и карактеристикиМорски видови на риба: опис и карактеристики
Ајкула мако - најбрзата ајкула во светотАјкула мако - најбрзата ајкула во светот
Зошто ајкула сон и како да се толкува во книга за соништа?Зошто ајкула сон и како да се толкува во книга за соништа?
Услови за одржување и репродукција на аквариумски риби од ајкули балуУслови за одржување и репродукција на аквариумски риби од ајкули балу
Бодликава ајкула Katran: опис, хранаБодликава ајкула Katran: опис, храна
» » Голема бела ајкула: карактеристики и опсег
© 2021 ajlota.ru