Колку мачка може да живее без вода и храна

Што да направам ако мачката одбие да јадеПриврзаните грчеви се цврсто утврдени во човечкиот живот. Станале членови на семејството, па ако животното е на штрајк со глад, многумина се прашуваат колку мачката може да живее без храна. Исто така, сопствениците често се прашувам зошто тоа не е колку мачка може да оди без вода како да се поправи такви ситуации и дали има опасни последици за здравјето на домашно милениче.

Причини за исчезнување на животните од храна или вода

Најневообичаен фактор во одбивањето на мачка од храна е доброволниот штрајк со глад со цел да се само-прочистување. Ветеринарите постојано го изразуваат мислењето дека едно животно може да почувствува потреба привремено да се откаже од храната. Во овој случај, без храна, мачките не седат долго време, обично почнуваат да јадат по 1-2 дена.

Во овој случај, не се потпирај на оваа причина, ако миленичето престана да јаде за самочистење, тогаш тој останува смирен, неговото однесување е нормално, и индикации за слабост се отсутни. Покрај тоа, постојат неколку други причини, на кое животното одбива да јаде:

 1. Силен стрес. Може да се движи, да оди кај ветеринар, доаѓањето на голем број гости, страв и голем број други фактори.
 2. Драматична промена во исхраната. Новите оброци или храна треба постепено да се внесуваат во храна за мачки. Експертите препорачуваат да се продолжи процесот на промена на храната за најмалку една недела. Инаку, животното може да одбие да јаде.
 3. Светла промена климатски услови. Обично ова се однесува на топлината, со остра затоплување на мачката или мачката одбива храна поради едноставна неподготвеност да јаде. За животните им е потребна вода само во овој период.
 4. Лошо ракување со животното. Често, мачките одбиваат да јадат откако мајсторот го повикува животното или се обидува да го удри за секој надзор. Колку одбивање на храна ќе трае со текот на времето зависи од природата на домашно милениче.
 5. Активација сексуален инстинкт. Мачки во топлина и пред да може да одбие да јадат поради неисполнет инстинкт на репродукција. Ова е нормален процес, во овој период на животното му треба само вода.
 6. Мачката се разболеРазгалена или топла храна. Примарната изгореница на мачка кога јаде храна може да предизвика постојана неподготвеност да јаде од одредена чинија. Миленичето се плаши дека јадењето од ова јадење повторно ќе му наштети. Со расипана храна сè е јасно без коментар.
 7. Физичка болест поради развојот на болест. Речиси секоја болест, миленичиња одбиваат да јадат. Ова е нормално, но бара лекарско испитување за навремено лекување на основната болест.

Од сите овие причини, само 7 бара брз одговор од сопственикот. Исто така вреди да се обрне внимание на 1 и 4 фактори на одбивање на јадење. Во други случаи, состојбата на домашно милениче не треба да предизвика паника, нивното однесување е нормално, тоа е потребно само да се елиминираат негативните фактори или време за чекање на акутна мачки инстинкти. Сепак треба да се земат предвид ретките, но можни причини за одбивање на храна од домашни миленици.

Ретки причини за не јадење

Да се ​​сомневаме дека влијанието на овие фактори е ако животното го прави без храна, но не дава никакви знаци на слабост додека го одржува доброто здравје. Таков причини само 3:

 1. Природата на миленичето.
 2. Трет извор на храна.
 3. Влошување на ловечки инстинкти.

Последните 2 поени може да се комбинираат во една - мачката веќе јаде некаде. Во еден случај, миленичето лови птици и глувци, во друг - јаде некаде надвор од куќата. Ако животното е само да се биде во природата, тоа може да се откаже од власта само поради фактот дека тој беше забрането да се спие на маса или остри канџи на вратата. Таквото шоу на глад штрајк за долго време не трае, но не одат за околу домашно милениче, само треба да почекаме. Ако станува збор за одбивање да се напие, тогаш ова е поопасно.

Опасно по живот одбивање да се напие

Организмот Мачка, како и секој цицач, содржи голема количина на вода. Одбивањето на пиење зборува за сериозен стрес, слабост на животното или неспособност за вода. Колку мачки можат да живеат без вода? Лекарите велат дека не повеќе од 2 дена. Всушност, тоа зависи од состојбата на миленичето, неговата тежина, раса, температура на околината.

Водата е поважна за животот на мачката, одбивајќи да пие за еден ден може сериозно да го оштети здравјето на животното. Ако треба да се оди во живо со животните на топла регион, сопственикот мора да бидат добро развиени навика да се види износот на вода пиете своето милениче.

Колку долго може да направи мачка без храна?

Прашањето е: колку мачка ќе преживее без храна, таа ретко ги интересира сопствениците пред штрајкот со глад на мачката. Не плашете се - мачките без храна за една недела. Ако животното не јаде 1-2 дена, тоа не треба да предизвика паника ако миленик е добро. Постојат случаи кога мачките преживеаја без храна околу еден месец.

KittenПравилото од 1-2 дена без паника не се однесува на 3 категории на животни:

 • мачиња;
 • мачки постари од 8 години;
 • ослабени миленичиња.

Критичност на одбивање од храна во мачиња, возраст или ослабени животни

Колку мачиња ќе преживеат без храна - ова е сосема поинаков тајминг. Најмалиот може да трае 12 часа. Важно е да не се заборави дека за нив храната е и вода. Крајниот рок за преживување на новородените мачиња е означен за 20 часа без храна. Животни од 1-2 месеци може да преживее без храна до 2 дена.

Миленичиња по болест, исто така, бараат затвори внимание, особено ако малаксаноста предизвикала исцрпеност. За нив, периодот на одбивање од храна не треба да биде повеќе од еден ден. Подолг штрајк со глад бара консултација со лекар.

За животни постари од 8 години, исто така, нивниот тајмингот. Колку долго ќе живее таква мачка без храна? Лекарите укажуваат на период од 3-5 дена. Повторно, ова зависи од оригиналниот здравствен статус на домашно милениче. Во секој случај, возрасните мачки, како мачиња, треба да обрнат поголемо внимание на одбивање храна и вода.

Потребните мерки за да се спаси животот на мачка

ВетеринарАко се забележи дека животното не јаде или пие, тогаш потребно е да се обиде да ја утврди причината. Китените нужно мора да се молзат од шприцот (без игла) на секои неколку часа. Одбивањето вода на животно од било која возраст, исто така, бара посебно внимание. Ако е подолго од еден ден, тогаш вреди да се истура милениче од шприц и итно да се покажува на ветеринар.

За животните од шест месеци до 8 години, периодот на одбивање на храна за еден ден не треба да предизвика паника. Ако животното е добро, тогаш доволно е внимателно да се проучат можните причини за одбивање на храната и да се елиминираат можните негативни фактори. Очигледна слабост на миленичето бара лекарска помош по еден ден. Особено ако мачката не сака да пие.

Еден од начини на Проверете дали миленик е лек за лекување. Од нивните омилени производи, мачки ретко одбиваат, дури и малку, но ќе се обидат во случај на благосостојба. Исто така е можно да се зголеми бројот на добрите да го вратат апетитот на животното.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се одвикне маче да залакне и да ја изгребеКако да се одвикне маче да залакне и да ја изгребе
Зошто ни е потребен темперамент и поводник за мачка?Зошто ни е потребен темперамент и поводник за мачка?
Колку заби има возрасна мачка: што треба да знаете за нив?Колку заби има возрасна мачка: што треба да знаете за нив?
Колку долго мачката трае мачката и како е утврдена?Колку долго мачката трае мачката и како е утврдена?
Како да се мие мачката домаКако да се мие мачката дома
Како правилно да ја одредите возраста на мачка или мачкаКако правилно да ја одредите возраста на мачка или мачка
Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?
Колку часа дневно мачките спијат?Колку часа дневно мачките спијат?
До која возраст растат мачките и мачките?До која возраст растат мачките и мачките?
Штетен валеријан за мачки ако го дадеш цело времеШтетен валеријан за мачки ако го дадеш цело време
» » Колку мачка може да живее без вода и храна
© 2020 ajlota.ru