Инструкции за употреба на риботан за кучиња

Инструкции за употреба Риботана за кучињаЗдрава домашно милениче се одликува со силен имунитет, кој му овозможува на организмот на животното да се спротивстави на ефектите на патогените микроорганизми.

Да се ​​зајакне имунолошкиот систем на мачки и кучиња понекогаш постои недоволно избалансирана исхрана, активни прошетки и квалитетни услови за притвор.

Природниот имунитет на животното е во состојба да ја поддржи навремената вакцинација и deworming. Но, во случај на болест или стресна ситуација, често е неопходно да се користат имуностимулациски агенси.

Риботана за кучињаОвие лекови вклучуваат Ribotan, кој активно се користи во сложениот третман и превенција на болести одгледувачи на кучиња и мачки. Риботан има имуномодулаторно дејство во третманот на заразни болести, габични лезии. Лекот ќе помогне да се врати телото на миленичето при менување на вообичаената ситуација или стресот.

Лекот има растително потекло, што го прави возможно да се користи во ветеринарната практика за зголемување на отпорноста на кучињата и мачките.

Ribotan помага да се зајакне одбраната на телото по вакцинација, го промовира производството на интерферон, антитела, лизин и лизозим.

Употребата на Ribotan за кучиња и мачки е можно само по консултација со ветеринар кој правилно ќе ја процени состојбата на животното и препорачливост употреба на лекот.

Состав и форма на ослободување

Состав и форма на ослободување Ribotan за мачки и кучињаRibotan е збир на фрагменти и квасец polepeptidov рибонуклеинска киселина за зголемување на отпорноста на организмот на кучиња и мачки за надворешна заштита влијанија закрепнување на домашната тело животни по употребата на вакцини и други имуностимулациски лекови.

Риботан за кучиња и мачки се произведува во неколку дозирани форми:

  • стерилен раствор;
  • сува материја од сиво-бела боја, која се разредува со солен раствор. Готовиот раствор може да се чува во фрижидер 24 часа.

Индикации за употреба

Индикации за употреба Ribotan за мачки и кучињаRibotan пропишани за да го поправите имунодефициенција во разни болести и патолошки состојби: заразни болести, дијабетес, стрес, месојади чума, вирусни конјунктивитис, ентеритис, малигни и бенигни неоплазми кај мачки и кучиња.

Се препорачува Ribotan да се користи за одржување на заштитните сили на телото на миленичето по употреба на вакцини и за спречување на габични, вирусни и бактериски инфекции.

Исто така, употребата на риботан е индицирана за третман на следниве болести и патолошки состојби:

  • леукопенија;
  • агранулоцитоза;
  • спречување на компликации во постоперативниот период и при подготовката на животното за хирургија;
  • вирусен ентеритис;
  • хепатитис;

Контраиндикации и несакани ефекти

Во строга согласност сопочитувајте ги упатствата и барањата за дозирање немало случаи на несакани ефекти.

Риботан нема контраиндикации, освен за хиперсензитивност на компонентите на лекот.

Инструкции за употреба Риботана за кучиња

Инструкции за употреба RibotanRibotan се користи како дел од сложената терапија за лекување на болести кои влијаат на имунитетот на животното.

За кучиња од големи раси се користат 2 мл од лекот, мали и средни раси - 1 ml, кученца помала од три месеци се користат за 0,5 ml.

Можете да го користите две до три дози месечно.

Во терапијата на неколку животни, една доза на лекот се користи 2-5 дена. Можно е повторно да се употреби лекот со 10-дневна пауза.

Ако причината за болеста не е утврдена, а состојбата на животното предизвикува загриженост, треба да се администрираат две до пет дози од лекот во рок од пет дена.

Во стресни ситуации, можно е да се користи Ribotan 10 часа пред предложената изложеност.

Инструкции за употреба за мачки

Инструкции за употреба RibotanУпотребата на лекот е можно, и за третман. Значи, и за спречување на разни болести на мачки. Риботан за мачки се користи како седатив пред долготраен транспорт, изложба или друга ситуација која предизвикува нервен преоптоварување.

Периодичност на употреба и доза на лекот закривен од целта на неговата употреба, возраста и тежината на животното. Риботан за мачки е наменет за интрамускулна или поткожна примена. Дозата на лекот зависи од возраста на мачката: за мачиња до три месеци, се користи 0,5-1 ml од лекот, до 2 ml од лекот се користи за лекување на возрасни животни.

Фреквенцијата на апликација на Ribotan зависи од целта за која лекот се користи.

За спречување на болестите Ribotan користи мачиња еднаш месечно, возрасни мачки - три пати месечно.

Пред операцијата, лекот се користи еднаш. На почетокот на болеста, Ribotan се администрира два пати месечно, со повторна употреба 10 дена подоцна.

За да се врати имунолошкиот систем на мачка, Ribotan се препорачува во комбинација со витамини.

Аналози на риботан

Аналози на дрога РиботанПроизводителите на ветеринарни лекови нудат голем број на имуностимулациски лекови. Најефикасни се Циклоферон, Анандин, Фопренил, Гамапрен, Гала-ветер, Имунофан, Гамавит.

Изборот на лекот за домашно милениче треба да се врши заедно со ветеринарот.

Цена Риботан

На пазарот на ветеринарни препарати Риботан е претставена од руски производители. Лекот може да се купи во ветеринарна аптека или клиника.

Цената на ампулата на риботан е од 50 рубли.

Осврти

По болеста, кучето многу ослабено, изгубена тежина, апетитот се влоши, косата почна да паѓа. Во ветеринарната клиника ми беше понудено Риботан. По неколку недели на апликација, состојбата на животното значително се подобрила. Таа стана активна, весела и енергична, почна да игра и го враќаше својот апетит.

Ribotan се користи редовно пред изложби, кога кучето има долг пат во не многу удобни услови. Животното безбедно носи голема толпа луѓе и други кучиња, не покажува агресија и не е нервозна.

Риботан му ја даде мачката по пневмонија, која беше третирана еден месец со силни антибиотици. Риботан беше препорачан од ветеринар. Се користи строго во согласност со инструкциите без да се прекине дозата. По кратка употреба, мачката имала апетит. Станал поактивен. Немаше траги од болеста. Ја препорачувам оваа алатка за секого.

Риботан му беше доделен на моето куче после операцијата на простатата. Обновувањето беше многу тешко. Тој имаше депресија, слаб апетит, по некое време, косата почна да паѓа. Лекарот го назначил Риботан заедно со витамини. Позитивниот резултат стана видлив по кратко време. Сега кучето е активно и весело, добро стекнувајќи ја тежината.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Pratel за кучиња: упатство за употребаPratel за кучиња: упатство за употреба
Инструкции за употреба на вакцина за мачки и кучињаИнструкции за употреба на вакцина за мачки и кучиња
Марфлоксин таблети за кучиња и мачкиМарфлоксин таблети за кучиња и мачки
Енроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачкиЕнроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачки
Gemobalance за мачки и кучиња - наставаGemobalance за мачки и кучиња - настава
Карактеристики на употребата на лактобиофадол за кучињаКарактеристики на употребата на лактобиофадол за кучиња
Максидин за мачки упатство за користењеМаксидин за мачки упатство за користење
Лекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употребаЛекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употреба
Anandin за мачки, инструкции за употребаAnandin за мачки, инструкции за употреба
Емицидин за кучиња: инструкции за употребаЕмицидин за кучиња: инструкции за употреба
» » Инструкции за употреба на риботан за кучиња
© 2021 ajlota.ru