Аквариум риба тетра: опис

Аквариум рибаНеодамна, љубителите на аквариумните риби сè повеќе го избираат тетрачот. Овие се многу шарени и мирни риби, тие се интересни да се набљудуваат. Почетен аквариум овој вид е идеален. Перките и опашката се изненадени и извонредно обележани. Опашката на рибата визуелно претставува две лопати. Грбната перка во повеќето видови е долга и остра, како ајкула перка.

Опис

Аквариумската риба тетра се смета за украсен вид риба. Тетр се однесува на родот харацин. Тоа е мала риба, има ромбоидна форма на багажникот, малку срамнети со земја. Постојат различни бои, исто така има и еднобојни риби. Често се среќаваат сребрени риби, чие тело е пресечено со црни ленти. И, исто така, постојат риби со црна боја, со црвени очила околу очите. Црвените риби, исто така, имаат сини очи.

Покривот на жабрите не се испакнати, муцката на рибата е мала, очите се тркалезни и големи. Фронс конвексен. Скалите играат во светлината, одразуваат светлина и прекрасно сјајот.

Најчестите се следните нијанси на риби-тетраси:

 • маслиново;
 • зелена;
 • жолта;
 • црвено;
 • жолто-зелена;
 • светло сина;
 • сива, со обоени закрпи;

Видови тетра и нивниот опис

За денес во природата постојат десетици видови, од кои повеќето живеат во природна средина. Во дивината, оваа риба се наоѓа во Јужна Америка.

За дома, одгледување на аквариум Одгледувачите преферираат следниве видови риби:

 1. Аманда.
 2. Стаклена тетра.
 3. Лимон тетра.
 4. Црвено носена тетра;

Тетра АмандаАманда е мала риба со светла боја. Како вид неодамна беше воведен, во 1987 година од страна на истражувачот Хајко Блечер. Тој беше именуван по неговата мајка Хајко. Во природната средина се јавува во Бразил, во притоките на Амазон. Таа има издолжено, малку срамнето тело од страни, боја претежно црвено-портокалова. Обликот на очите со богата златна боја. Перки непарен, имаат светло црвена боја. Грбната перка и опашка ги красат импрегнациите на нежно-сива боја. Рибата е мала, со должина од само 2-3 см. Планктон е најпосакувана храна, а специјалната храна од продавницата за миленичиња нема да се одбие. По природа, активни, се движат риба.

Стаклена тетра е толку именуван бидејќи неговото тело е речиси целосно транспарентно. Всушност, лесно можете да ги испитате нејзините внатрешни органи и `рбетот. Форма на телото е издолжена, срамнети со земја латерално. Раководител на редовна форма, чело малку конвексен. Опашката е обоена црвена. Грбна перка со средна должина, како и абдоминална форма. Таа е многу мобилна, таа претпочита да влезе во стадата. Во природната средина се јавува во Бразил, Колумбија, Перу.

Лимон тетра има убава, необична боја. Ако ги погледнете рибите во светлината, можете да ги видите нејзините внатрешни работи, па дури и ребрестите. Телото има облик на овална, перките се појавуваат транспарентни, но всушност тие се нежна светло-жолта боја. Реп е бифуркати, телото е светло обоено со лимон. Очите се црвени, отсечени околу очите. Мали риби, 3-4 см долги. Се случува во притоките на Амазон, се храни на површински планктон.

Црвен нос тетраЦрвен нос тетра тие го нарекуваат тоа уште родостомус. Многу убаво суштество, со треперења на бледо-лимонска боја. Тие ја нарекуваа црвена нос за светло-црвена глава. На главата има ромбонска нане и лимон. Телото е издолжено, опашката е раздвоена, има црно-бели точки на овална форма. Во прилог на убавината и невообичаената боја, рибата е позната по својата мирољубива расположение, таа е способна да се справи со своите сакани мирољубиви соседи. Дистрибуирани во Јужна Америка. Планктон и подготвена храна се користат за храна.

Грижа и

Одгледувачите треба да запомнат дека квалитетот на бојата на оваа риба зависи од квалитетот на содржината. Со лоша грижа, рибите значително се намалуваат. Постојат неколку важни совети, придржувајќи се на кои одгледувачот лесно може да се справи со одгледувањето на овие видови аквариумски риби:

 • Аквариумот е погоден за минимален волумен. 30 литри ќе биде доволно.
 • Водата мора да биде чиста и филтрирана. Температурата е 22-25 степени, киселоста не е повеќе од 5-6, ригидноста не е повеќе од 13-15. Неделно е неопходно да се додаде околу 1/6 од волуменот на постојана чиста вода.
 • Филтерот е потребен. Осветлувањето треба да се дифузира, светлината е мека и мека. Еден агол се препорачува да остане темно, да го засади со растенија. Овој агол ќе се смета за засолниште за риби.
 • Пожелно е да се избере темна боја. Песокот или измазната чакал е во ред.
 • Овој вид не ги расипува растенијата, но нивното присуство во аквариум е задолжително. Аквариумите можат да изберат алги во сопствениот аквариум по своја дискреција.
 • Како декор, пупки, ќе направат големи мазни камења.

Моќ на тетра

Teters јадат речиси сè, во овој поглед тие се скромен. Експертите препорачуваат да се хранат овој вид со жива, сува, па дури и замрзната храна.

Експертите препорачуваат да дадете тетра:

 1. BloodwormMotyl.
 2. Tuber.
 3. Artemia
 4. Дафнија
 5. Киклопи.
 6. Овошни муви.

Не се препорачува да се хранат на монотоно, понекогаш неопходно е да се расипат рибите со трети. Денови на истоварување се опционални.

Природа и соседство

По природа, ова се многу мирни, активни и мобилни риби. Тие го сакаат просторот, тие играат меѓусебно застапени игри. Тие претпочитаат да залутаат во пакети.

Во изолација, карактерот на тетрата е многу расипан. Рибата станува агресивна, ги напаѓа своите соседи, може да организира вулгарна борба ако некој ја нападне нејзината територија.

Мирно се здружуваат со риба со иста големина со тетрами. Не се препорачува да се насадат аквариумот со цихлиди, златни рипки. Цихлидите се прилично агресивни предатори, така што тетрисот може да стане плен за цихлиди. Тие се на добар со guppies, мечувалци, Конго и кардинали.

Репродукција

Можно е репродукција во аквариумот кај овој вид риба. Во шестата година од животот на рибата, периодот на пубертетот завршува со овие риби и почнуваат да бараат пар. Ако рибата постои во пакетот, тогаш изборот на партнерот нема да биде многу тежок. Tetra може да се постават околу 150 јајца во исто време. Одгледувачот треба да се грижи за заштита, бидејќи тетрата може да јаде кавијар.

Како заштита, можете едноставно да ја преселите "бремената" женка пред крајот на икока.

Фрај излади од јајца 3-4 дена. Бебињата се хранат со инфузорија и варен жолчка од јајца. Филтерот е задолжителен во аквариум со СРЈ, само моќта ќе треба да се постави на минимум. Спрот на тетрата е слаб, не сите преживуваат. Големиот СРЈ треба да се одвои од мали, така што големите не ги повредуваат оние кои се послаби. Во 3-4 недели од животот, СРЈ развива боја.

Треба да се сетите, дека залог на здравјето и нормален развој на нивните аквариумски миленичиња е соодветна грижа. Ако не ги следите препораките за грижа, рибата нема да може да се размножува, да јаде нормално и, на крајот, да умре.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Особености на животот на рибите на лилјанкаОсобености на животот на рибите на лилјанка
Аквариум ајкула catfang pangasiusАквариум ајкула catfang pangasius
Одгледување аквариумски риба сини делфинОдгледување аквариумски риба сини делфин
Болести на аквариум риба: сорти и третманБолести на аквариум риба: сорти и третман
Аквариумски риби од трње. Одржување и негаАквариумски риби од трње. Одржување и нега
Инструкции за употреба на метиленско сино во аквариумИнструкции за употреба на метиленско сино во аквариум
Живее во слатководен аквариум - мали рибиЖивее во слатководен аквариум - мали риби
Третман на пупка гниење во guppies и мажиТретман на пупка гниење во guppies и мажи
Мал аквариум - 10 од најпрефинетите аквариумски рибиМал аквариум - 10 од најпрефинетите аквариумски риби
Сијамските алги ќе помогнат во чистењето на аквариумотСијамските алги ќе помогнат во чистењето на аквариумот
» » Аквариум риба тетра: опис
© 2021 ajlota.ru