Карактеристики и нијанси на пеење брановидни папагали

Волни папагалиЕдна од мотивите за одржување на брановидни папагали дома е способноста на овие птици да создаваат и пријатни хармонични трели и помалку атрактивни звуци. Ги споделите со своите iridescent пеење инфериорен во однос на времетраењето и мелодијата на признати мајстори на вокално - машки канаринци, budgies, но многу да импровизиран концерти. Покрај тоа, таа допира способноста на птиците да го имитираат гласовите на други птици и животни, па дури и шум на поток, како и разни начув надвор од прозорецот или на звукот на телевизорот, и брилијантно ги ткаат во неговиот тремоло.

1. Вовед

Тоа може да изгледа дека budgie пеењето нема систем на тоналитет и репертоар на песни случаи, сепак, тоа често не е случај. Според различни нијанси издадени од звуци птица често може да се разбере нивните расположенија, желби и треба да научат како да се чувствувате подобро своите миленичиња, се обиде да им го направиме животот поудобен и радосни.

2. Начинот на пеење својствени на подвижни папагали

Ајде да се обидеме да разбереме што сакаат брановите папагали да ни кажат во разни случаи:

  1. Тонот на звуците.
  2. Во кое време тие пеат.
  3. Карактеристики на пеење и гестови на брановидни папагали.

2.1. Тонот на звуците

Неколку папагалиПромена на тоналитетот на звуците, папагалот може да предупреди за неговата неважна здравствена состојба, чувството на глад или желба да се протегаат крилјата, летајќи низ просторијата. Покрај тоа, истата птица може да го изрази својот став кон она што се случува - екстаза, вознемиреност или огорченост. Се разбира, не е лесно да се научи како да го одредите расположението на вашите миленици со тоналитетот на звуците што ги репродуцираат, но со соодветна желба и трудољубивост е сосема можно.

Склоноста кон пеење се формира во брановидни папагали до 3-6 месеци. Бидејќи се многу птици, тие се сеќавам на звуците што ги слушнав порано, до еден ден ги дополнуваат своите вообичаени твитови и бледи со вешто пародирани гласови. Со текот на времето, нивниот репертоар се проширува, вклучува звуци, вклучува домашни апарати, имитира гласови на домашни миленици и луѓе.

Со одреден напор, нивните миленици можете да научите како да изговарате цели фрази, кои тие ќе ги изговараат не само од љубопитност, туку и да ги изразат своите потреби.

2.2. Во кое време тие пеат?

Важно е да се сфати кога брановидни папагали ги започнуваат своите презентации и колку долго траат. Секојдневно пеење, слушнато од кафезот, сигнализира дека птицата е здрава и среќна со животот.

Брановиден папагалВо сезоната на парење брановидни папагали влегуваат по една година од раѓањето, иако тие почнуваат да бидат заинтересирани за спротивниот пол малку порано, за 6-7 месеци. Приближно во ова време, "адолесцентите" кои сакаат да привлечат внимание женките почнуваат да пеат, пеењето сè уште не е силно, нивните тивки, долги удари често не се многу успешни.

Неколку месеци подоцна, откако станаа посилни и растеа, мажите веќе даваат долги еуфорични концерти за нивните потенцијални "невести". Ако се направени додворување господин, пеење станува помирна и повеќе мелодична, но не запира дури и за време на оброците, кога машки, обидувајќи се да се хранат нејзиниот пријател и ја нуди најдобрите tidbits, постојано, а Coos.

Во budgies пеење - привилегија на машки, женски само да одговорат на нив со низок чврчорење, е дали компанијата што ги имаат. Според нивните "Разговор", сопственикот може да се разбере она што птиците не се жалат на здравјето и веднаш можеме да очекуваме надополнување.

Важно е да се знае, честа мисловност на возрасен папагал, неговото пеење, придружено со концентрација на погледот во еден момент, зборува од фактот дека е осамен и се појави потребата за итен пар.

2.3. Карактеристики на пеење и гестови на брановидни папагали

Карактеристиките на пеење на брановидни папагали и нивните гестови можат да кажат многу за нивната состојба, расположение, емоции. Вознемирени белешки во пеењето на птиците, искусен сопственик брзо може да се разоткрие. Размислете за главните разлики помеѓу звуците и гестовите на птиците со цел да се одреди нивното расположение и потреби:

  • Тивкото оплодување покажува дека птицата е среќна и се чувствува добро. Доколку папагалот одвреме-навреме крие, тоа значи дека не му пречи некое "вкусно". Типично, таквата промена во тонот на папагалите ја означува желбата за јадење или едноставно немаат доволно внимание.
  • Всушност, пеење. Домашните птици имаат тенденција да го исполнуваат своето слободно време со пеење. Брануваните папагали можат да ги вметнат во нивните трили звуците што ги слушнале претходно. Таквите концерти можат да траат неколку часа.
  • Краток "шарлатан". Така, папагалот сака да привлече внимание на сопственикот кон неговата личност. Кога во куќата има повеќе од една птица, тоа може да биде желба да комуницирате со вашите роднини.
  • Континуирано се повторува "кваки". Птицата е незадоволна од нешто. Како по правило, овие емоции се придружени со фрлање на кафезот и крцкање на крилјата. Причините за незадоволство може да бидат различни: обид да ги допрете вашите раце, да се хранат со желбата итн.
  • Остри, гласни плаче. Папагалот очигледно не му се допаѓа нешто. Толку често, новонастанатите птици се однесуваат, сеуште не се навикнати на ново живеалиште. За неколку недели, миленичето ќе го промени својот гнев на милост, што ќе влијае на звуците што ги прави.
  • Продолжена тишина, придружена со крилја на крилја. Огорченоста на вашето домашно милениче едноставно го лишува од "дарот на говорот", одбива дури и да пее. Обидете се да го смирите, откако ќе разговарате со него, да ја нахрани вкусна, омилена храна.
  • Папагалот се однесува тивко, покривајќи ги половините очи. Не плашете се, птицата е само уморна и сака да спие. Не обидувајте се да ја развесели, подобро е само да ја затемните собата: исклучете ја или затемнете ја светлината, покријте го кафезот.

3. Заклучок

Група на подвижни папагалиТреба да се запамети дека брановидни папагали се живи суштества и, покрај храната, тие треба внимание. Ако одлучите да почнете со живина, тогаш мора да ја преземете одговорноста за нејзиното задоволство. Емоциите предизвикани може да влијаат на здравјето и расположението на вашето домашно милениче.

Обидете се да тренирате брановиден папагал со некои зборови или фрази. За да го направите ова, човек мора да биде трпелив, но резултатот не само што ќе биде задоволство од успешниот образовен процес, туку исто така ќе има корист за вашето домашно милениче од долга и тесна комуникација со вас.

Обидете се да не оставите вашето домашно милениче долго, ако тоа го бараат околностите долго отсутен од дома, да го добие колега од редовите на неговите браќа, па тие нема да биде осамен и пркосен пеење папагали ќе ве забавуваат за долго време.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Сè што треба да знаете за зборување папагалиСè што треба да знаете за зборување папагали
Што попупат јадат домаШто попупат јадат дома
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Како да се грижи за брановиден папагал домаКако да се грижи за брановиден папагал дома
Како да научиме зборува за брановиден папагалКако да научиме зборува за брановиден папагал
Што изгледа птица дрозд, неговата храна и видовиШто изгледа птица дрозд, неговата храна и видови
Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчињаКако да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Структура на нервните и екскреторни системи на птици. Смисла органиСтруктура на нервните и екскреторни системи на птици. Смисла органи
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
» » Карактеристики и нијанси на пеење брановидни папагали
© 2021 ajlota.ru