Прекрасна аквариумска риба-папагал!

пастрмки во аквариумПапагар од аквариумски риби - најпопуларните аквариумски риби. Се однесува на семејството Циклова. Тоа се појави благодарение на работата на азиските научници кои преминаа различни видови на cichlases. Како резултат на тоа, се појавија хибридни видови на оваа риба. Рибата има светла убава појава, слична на папагалот.

Опис на појавата на папагалот на аквариум риба

Овој вид има необичен облик на телото. Шефот на риба папагал е целосно различен од својот вид, па затоа има многу убаво и смешно лице.

Главната боја на телото на црвеното папагало е портокалова или црвена. Низ животот, сенката постепено може да стане бледа, така што тоа не се случи, треба да додадете каротин во храна, а потоа бојата секогаш ќе остане светла. И, исто така, постојат поретки претставници на овој вид, тие се нарекуваат - папагали албиноси, тие имаат бела или жолта боја.

Во прилог на овие основни бои, исто така, може да се сретнете со сите други создадени од хемиски боење. Но, оние што поминале низ таква постапка брзо умреле. Во зрелоста, црвениот папагал достигнува должина од 15 до 30 сантиметри. Шефот на риба наликува на птичји клун, за ова е добито неговото име.

Хабитат

Во природата, овој вид не постои, така што сите постоечки претставници на видот црвени папагали живеат во аквариуми.

Содржината на папагалот риба дома

папагалЦрвениот папагал, иако тоа е аквариумска риба, но останува многу активен во текот на целиот свој живот. Значи за неа е неопходно да се избере аквариум со простор за маневрирање. И исто така препорачуваме купување посебен уред кој создава струја во аквариумот, бидејќи сите претставници на црвени папагали сакаат да пливаат со протокот.

Нормални услови за живот Папагал риби се: одржување на температурата на водата 25 степени Целзиусови, киселоста на водата треба да биде pH 7, исто така, треба да се осигура дека водата е заситен со кислород, тоа ќе треба да се инсталира посебен уред. Вие треба редовно (најмалку еднаш неделно), промена на вода на свеж, да се осигура дека вашето домашно милениче не е скокање од аквариум, како папагал риби е многу нервозна.

До црвен папагар на аквариум можете безбедно да ги засите другите риби, но бидете сигурни дека овие риби се поголеми од црвениот папагал, бидејќи тој сака да јаде мали риби како храна. Но, генерално тие се многу мирни риби и нема да нападнат никого.

За хранење Неопходно е да се користи сува храна со содржина на каротин, ова е неопходно, така што бојата на рибата не почнува да бледне. И, исто така, можете да ја користите како храна за вашата риба во живо храна, папагалите многу сакаат да јадат потење.

Црвениот папагат е многу лесно поврзан со некоја личност. Значи буквално за неколку дена ќе можете да го скротиш вашето домашно милениче, и кога ќе се сретнете со вас, тој со задоволство ќе плива пред чашата. Ако ги следите сите правила на додворување за рибите опишани погоре, таа може да живее мирно десет години и повеќе.

Репродукција

Бидејќи првите претставници на црвени папагали беа создадени од научници, мажите се стерилни и неспособни за репродукција на потомство. Иако инстинктите за репродукција сè уште остануваат. И кога температурата на водата ќе почне да расте над 25 Целзиусови степени, тие ќе продолжат активно да градат куќа за своите потомци. После тоа, тие се парат со својата женка, а таа дури и поставува јајца, но таа не е остварлива.

Што можат да се разболат папагалите?

Овој тип на риба има многу силен имунолошки систем, поради што се отпорни на разни болести. Значи, со вистинската содржина, вашата риба никогаш нема да се разболи. Но, сепак понекогаш има инфекции:

 • Ихтиотироидизам - е исклучително честа болест кај домашните риби. Можно е да се забележи инфекцијата со оваа болест со гледање на перка на рибата, таа ќе биде покриена со бели туберкули. Таквата болест може да доведе до смрт, така што веднаш штом ги пронајдете првите знаци на болеста, веднаш започнете со третман.
 • Аквариум рибаХексамитоза - оваа болест влијае на цревата на рибите. Знаци на инфекција се: бело слузница губење на живот, одбивање да се јаде.
 • Труење - ако има премногу малку простор и многу риби во аквариумот, тие можат да се трујат. Знак за труење е црвената или црната боја на перките. За вашата риба да се опорави, веднаш мора да го исчистите аквариумот.
 • И, исто така, за било која друга болест, прв знак на влошување на здравјето на вашето домашно милениче, секогаш ќе има промена во бојата на телото, така што различните точки ќе се појават на светла боја или бојата ќе почне да блесне. За да се ослободите од повеќето болести, едноставно можете да ја исчистите водата и да ја замените со свежи, исто така можете да ја промените почвата на дното на аквариумот. Ако здравјето на рибата не се подобри после тоа, тогаш однесете го до ветеринарот.

Како да се организира куќа за папагал

Главниот услов при изборот на аквариум е неговата големина, која треба да биде најмалку 150 литри по пар лица.

Вода параметри во аквариум:

 • Присуството на азотно соединение, како што се: амонијак и амониум - треба да биде нула.
 • Содржината на нитрити, исто така, треба да биде нула.
 • И присуството на нитрати не треба да надминува дозволена стапка од 30 милиграми на литар вода.

За да се усогласат со сите горенаведени услови, неопходно е да се инсталира моќна филтрација и аерација во аквариумот. Светлината во аквариумот не треба да биде премногу светла, но исто така не треба да биде премногу темна.

Папагар од аквариумски рибиПрепорачливо е да се постават разни растенија на дното, бидејќи папагалите сакаат да ги изградат своите гнезда од нив. Исто така, се препорачува да се изгради во аквариум различни засолништа, бидејќи рибите сакаат да се кријат во нив. За да го направите ова, можете да користите различни гротове, кокосова лушпа, а тоа ќе биде најдобро да се закачи на финтата на дното на аквариумот.

Интересни факти

 • Риба папагал е плод на имагинацијата на азиските научници, кој преминал неколку видови риби заедно како резултат на ова создавање.
 • Една од карактеристичните квалитети на рибата е многу мирен карактер, како и присуството на високо ниво на разузнавање.
 • Овој вид е неспособен за одгледување, бидејќи машките се неплодни.
 • Риба папагал - многу срамежлив и срамежлив, но тоа е многу лесно да се навикнеш на нови соседи во аквариумот. И тоа е лесно да се запамети вашите домаќини, па дури и да ги поздравуваме кога ќе се сретнете.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Како можете да ја одредите возраста на рибите по скали и други карактеристикиКако можете да ја одредите возраста на рибите по скали и други карактеристики
Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчињаКако да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
Како да разберете што сонува сонот?Како да разберете што сонува сонот?
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
Одгледување аквариумски риба сини делфинОдгледување аквариумски риба сини делфин
Болести на повлажните папагали и нивниот третманБолести на повлажните папагали и нивниот третман
Аквариум риба на скалар. Нивното одржување и грижата за нивАквариум риба на скалар. Нивното одржување и грижата за нив
Аквариумски риби од трње. Одржување и негаАквариумски риби од трње. Одржување и нега
» » Прекрасна аквариумска риба-папагал!
© 2020 ajlota.ru