Карактеристики, карактеристики на расите на папагалите и името на видовите на папагали

Nerazluchniki - еден вид на папагалиНа нашата планета, според орнитолозите, има околу осумдесет раси и околу триста видови егзотични птици од семејството на папагалот. Голем број видови живеат во Австралија. Тие се претставници на следните раси: петлите, какатовите и брановидни. Некои раси, како што се macaws, Амазони и Клин-опашка живеат во Централна и Јужна Америка. Помалку видови на "светли птици" се наоѓаат во Јужна Азија и Африка. Сите видови живеат на места со тропска и суптропска клима.

Се разбира, сите овие птици се различни. Имињата на карпите се разновидни, бидејќи тие ги одразуваат особините. Овие птици го привлекуваат нивниот изглед, имаат различни бои на перја, оваа убавина може да се види на сликата. Многу видови имаат глас уред кој репродуцира различни звуци, но, за жал, не секој може да го имитира човечкиот глас. Големината може да биде од 8 см до 1 метар.

Сите за папагалите, нивните видови

Видови на овие егзотични птици може да се видат на фотографијата. Дознајте најинтересните факти за нив, запознајте се со видовите на домашните папагали, проучувајте го однесувањето и главниот интересен факт е односот со личноста, овој член ќе дозволи.

Најчестите раси на папагалите:

 • Брановиден
 • Cockatoo
 • Ара
 • Амазон
 • Jaco
 • Corella

Брановиден папагал

Играчки за брановидни папагалиНајчеста птица од семејството на папагалот, Зборувајќи брановиден папагал, Тој е исто така омилено домашно милениче дома.

Живеалиштето и домот на овој вид е Австралија. Тие живеат во пакети кои се движат од 30 индивидуи до неколку стотини. Постојат и големи стада од околу 20.000 лица.

Летот на овие птици наликува на летот на ластовиците, нивните движења се толку остри што даваат впечаток на една целина. Ова им дава можност да се движат безбедно, бидејќи постои можност да стане жртва на птици грабливки.

Главната боја на овој вид - зелена, постојат и други бои на перја.

Кај мажите, за разлика од женките, постои капа на челото кое емитира флуоресцентен сјај, оваа осветленост помага во изборот на партнер за време на сезоната на размножување.

Тие се хранат со семиња на диви треви, пијат вода од водни тела, кога сушата им се задоволува со роса, трева стебленца и бобинки.

Животот на повлажна папагал е во просек 10 години, но некои поединци живеат до 25 години.

Cockatoo

Cockatoo и неговата содржина домаОвие птици можат да бидат домашни миленици. Тие припаѓаат на разговорните видови на папагали. Нивниот глас е звучен и гласен. Лесно е да се учи човечкиот говор.

Тие живеат во стада во Индонезија, Австралија и Филипини.

Посебна карактеристика - светла коса на главата. На сликата можете да видите дека бојата на нивното перје е бела, но тие исто така се наоѓаат со црна и бела боја.

Какаду има масивен и силен клун со широк кука.

Тие се хранат со инсекти и растителна храна. Животот на овој вид е 70-90 години.

Ара

Хиацинтна макаДруга позната раса на папагали е Ара, чии претставници се најголеми. Дома, птицата има потреба од голем простор. Птицата е многу бучна, гласна, општествена и сака многу внимание кон себе. Тие учат многу добро, но не можат да разговараат.

Бојата на перјата е многу светла, треперлива со сите бои на виножитото. Ова милениче има најсилен клун, кој изгледа како кука.

Татковината на овие убави луѓе се Бразил, Перу, Мексико и други места во Јужна Америка.

Тие сакаат овошје, им дава можност да се направи без вода долго време. Очекуваното траење на животот во природата е 50-60 години.

Амазон

Светот на папагалитеДруг тип на популарни папагали е Амазон. Ова е мал папагал со силна фигура и голема, светла опашка. Посебна карактеристика на Амазон - Ова е моќен кружен облик на клун со остар ребро во неговата база.

На сликата можете да ги видите нивните прекрасни, светло зелени перја со точки од жолти, сини, црвени бели цветови. Благодарение на овие посебни карактеристики, тие се разликуваат едни од други. Помалку од овој тип на папагал Е непријатен мирис на пердуви.

Папагалите на овој вид се одликува со мирен и пријателски карактер, кој многу ги привлекува нивните сопственици. Тие се активни, како и интелигентни, способни да учат и меморираат зборови. Живеалиштето е тропски шуми во Јужна и Централна Америка.

Тие се хранат со овошје, семе од лист, овошје од кафе-кафе и млади пука од дрвја. Тие живеат од 15 години до 50 години.

Jaco

Папагалот алчно алкохо (звучник)Во перјата на овој вид, папагалот има две основни бои - пепел-сива со неколку полесни рабови и пурпурно-црвени, што им дава експресивност на опашката. Тие се вообичаени во Западна Африка. Тие живеат на места каде што има големи и преполни шуми. Овие папагали се многу популарни за одржување дома. Jaco е најталентираната птица, способна за репродукција на звуци. Може да се запамети во просек повеќе од 1500 зборови. Тие се способни и често ги повторуваат звуците на електрониката, на пример, звукот на телефони, домовите, како и алармите.

И, исто така, го имитираат звукот на други птици што живеат на улица. Рачно изработената и симпатична Jaco може да го повтори и копира однесувањето на домаќинот. Храна за нив се плодови од палми, семиња, овошја и листопадни маса. Тие живеат во просек до 50 години.

Corella

Грижа за папагалот папагалПопуларен поглед на папагалите. Нејзината главна разлика е високиот циклус на главата и истакната, малку долга опашка.

Бојата на пердувите на претставниците на машкиот и женскиот пол е различна. Мажот е обоен повеќе светло од женката, па го привлекува вниманието на спротивниот пол. Бојата на машката е темна маслинка, сива, сртот и главата се жолти. Клунот е малку пократок од оној на Cockatoo. Кај жените, бојата е сива, долниот дел од телото со кафеава боја. Главата и грбот се бледо сива со жолтеникава нијанса. Corella живее во сушните региони на Австралија. Во природни услови, тие живеат во крајбрежните шуми и во отворени еукалиптус шуми.

Главната храна е семето на тревни растенија и дрвја. Тие живеат 20-25 години.

Големините на карпите што се разгледани погоре се:

 • Брановидна: 17-23 см
 • Какаду: 30-60 см
 • Ара: до 90 см
 • Амазон: 25-50 см
 • Corella: 30-33 см

Така, можеме да кажеме дека папагали - multispecies, интересни и егзотични видови на птици кои можат да живеат не само во убава, дивата природа, но, исто така, совршено прилагодени во домот, да станат добри домашни миленици и миленици на лице!

Пар паразити паразитиПапагал Лори - папагал на виножитоКралските папагалиЦрвено шарен папагал

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалотЦрвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
Старлинг обични: каде е зима и како изгледа?Старлинг обични: каде е зима и како изгледа?
Како да научиме зборува за брановиден папагалКако да научиме зборува за брановиден папагал
Пингвини: опис на видот, карактеристиките и местата каде што живеатПингвини: опис на видот, карактеристиките и местата каде што живеат
Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчињаКако да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
Папагалите се неразделни: карактеристики на видот, грижата и содржинатаПапагалите се неразделни: карактеристики на видот, грижата и содржината
Раси на диви мачки: карактеристики, видови и фотографииРаси на диви мачки: карактеристики, видови и фотографии
Сов папагат kakapo и опис на птици без летСов папагат kakapo и опис на птици без лет
» » Карактеристики, карактеристики на расите на папагалите и името на видовите на папагали
© 2021 ajlota.ru