Листа на најопасни животни во светот

Опасно бегемско животноЧовекот секогаш бил заинтересиран за дивиот свет на живата природа. Манил со неговите мистериозни и особено опасни жители, неговите непознати мистерии, фасцинантна природа. Предатори претставуваат посебна закана за човештвото. Овие животни не даваат време за размислување, тие дејствуваат брзо и решително. Се чини дека по изглед животното е безопасно и не може да направи штета, но не треба да биде толку лековерни во врска со тоа. Змијата или некој инсект може да направи повеќе штета отколку страшно животно однадвор.

Животните од дивиот свет живеат според сопствените закони. Овој закон е валиден во нашиот свет, а сите ние знаеме "Оној кој е посилен преживува". Во еднаква борба на грабливец со маж, има многу мала веројатност дека некој ќе победи.

Најопасните животни во светот:

 1. Жаба Кокои
 2. Хипопотамус
 3. Индиски и африкански бивол
 4. Поларна мечка
 5. Мечка за поврзување
 6. Слон
 7. Австралиски крокодил
 8. Лео
 9. Бела ајкула
 10. Отровни медузи
 11. Змии, инсекти

Жаба Кокои

Отровна жаба на кокоиНа прво место во својот вид на најопасни животни е жабата "Кокои", позната по својата токсичност. Отровот на таква жаба е најсилниот, тоа влијае на сите живи суштества. Живеалиштето на овој цицач е Централна и Јужна Америка и Мадагаскар. Должината на телото на жабата е околу 2-3 см. Но, и покрај неговото мало тело, може да предизвика непоправлива штета. Нејзиниот лов е привлечен од Јужноамериканските Индијанци, под влијание на високи температури, жабата е способна да секретира отров.

Хипопотамус

Вториот во рангирањето на најопасните животни е хипопотамусот. Иако изгледа смирено, не претставува никаква закана за човекот, но сепак е многу опасен. ЕАко бегемот е во вода, треба да се заобиколи десеттиот пат. Во водата, хипопотамот се чувствува како крал, лесно може да се израмни со моторни чамци, а камоли човек. Голема трагедија се случи во 2014 година во Нигерија: бегемот предизвика смрт на 12 ученици. Тој го сврте бротчето и ги влече децата до дното на езерцето, со што предизвикува непоправлива штета. Во дивината, децата не треба да се шегуваат со ова животно. Но, исто така, во расположението, хипопотамусот може да застане за помалку слабо животно во битка.

Индиски и африкански бивол

Третото место во нашата листа е окупирано од африканскиот бивол. Тој е најмоќен од својот вид. Индискиот бивол е многу опасно животно и треба да се избегнува. Тој не се плаши, ниту луѓе, ниту животни. Ова животно расте околу два метра и може да тежи до 1000 килограми. И со сето ова може да има големи рогови. Роговите се долги до 2 метри, што му дава прекрасен изглед.

На прв поглед тоа е мирно животно и не може да му наштети ако не го допрете. Но, ако ги почувствува странците на неговата територија, може да одлучи да нападне прво. Кога ги штитат своите деца, биволот е исклучително опасен. Непријателот има мали шанси да ја добие битката. Речиси секогаш бафалот го победува ривалството. Ако бил нападнат бик, неговото стадо ќе застане за него и непријателот едноставно нема да преживее во оваа борба.

Поларна мечка

Опасна месојадна поларна мечкаЧетвртото место е окупирано од поларна мечка. Според карикатурите и бајките, може да се сетиш дека поларните мечки се љубезни, меки и приврзани ѕверови. Но, ова е лага. Ако дојде до зоолошката градина и да гледа во овие симпатична мечка младенчиња, и тие не покажуваат активност во ваша корист, тоа не значи дека може да им пријде и Месинг со нив. Но ако некој остане сам со ова животно, лицето нема најмала шанса да избега. Бегај не е измиен - мечката веднаш ќе се израмни и убие. Поларните мечки живеат главно во Арктикот.

Тежината на животното достигнува 600-700 кг, а женската е малку полесна, околу 300 кг. Мечката има своја територија, тој се чувствува сосема слободен на неа. Ако се сретнете со некој странец на вашата територија, веднаш веднаш брзајте во битка. Поларната мечка е единствена од ваков вид што не заспива, добро плива, има одличен слух и јасна визија, но што е најважно, има огромна моќ. Ако тие не успеат во лов, тие можат да го изгубат својот темперамент и уште повеќе да се налутат.

Мечка за поврзување

За да зима, мечката мора да се грижи за нејзината кошара, да ја најде и да ја организира, но сепак мора да добие околу 50-60 кг. За време на хибернацијата, оваа маст ќе му помогне да ја преживее зимата. Но, постојат случаи кога мечката не го стекнува потребното количество маснотии, а потоа мора да се разбуди и да бара храна која не е во најдобро расположение. Тој станува вистински предатор. Во народот се нарекува мечка-прачка. Ако ѕверот е близу до населени места, тогаш напаѓа стоката, има случаи на напади врз луѓе. Напад на заканувачки прачки може да се случи на нивните браќа. Ако некој почнува да бега од мечка, тој не може да се спаси, само оружје ќе им помогне да избегаат живи од такво животно.

Слон

Петтото место на честа е окупирано од африкански и индиски слонови. Во сите бајки, карикатури и филмови гледаме добро, неспособно за злото животно, кое ги сака луѓето и со радост ги врти. Но, вистината е далеку од реалноста. Околу 500 луѓе годишно умираат поради ова животно. Меѓу животните, слонот е најголем. Поради неговата маса, тој лесно може да го гази човекот. Брзината што може да се развие е околу 40-50 km / h. Така лесно може да се израмни со една личност. Навредениот словенски скитник, кој беше избркан од стадото, е најопасен. Тој може да го види плен во целиот живот.

Австралиски крокодил

Австралиски крокодилШестата позиција на листата на најопасни животни е австралискиот крокодил. Овие крвожедни крокодили се многу опасни. Нема такви случаи што ако не го допрете и не се допира. Поради крокодили, секоја година губи до 2000 луѓе. Таквите ловци сè уште треба да се бараат. Тој соНајдобар господар на маскирање во неговиот ум. Можете лесно да го збунете со дневник и да платите со својот живот за грешка. Неговата реакција нема да ја натера жртвата да чека. Тој веднаш исфрлува од водата и се наметнува на неговата жртва.

Во Австралија таквите влекачи се заштитени од државата. Но, дури и така успеваат да го земат човечкиот живот. Најопасниот и главен вид на крокодили е морски видови и чешел. Мажјаците можат да достигнат 7-8 метри должина.

Лео

Седмото место го носи гладен африкански лав. Ова е многу опасно животно. Секоја година 250-300 луѓе умираат од канџите на крвожедно животно. Лекување за лавовите е зебра или антилопа-wildebeest. Ако лавот е гладен и долго време не лови, тој може да нападне личност. На животното е заситен, му требаат околу 30 килограми месо. Лавовите му припаѓаат на семејството на мачки. Ова е најголемата мачка од ваков вид.

Бела ајкула

Осмото место на најопасните животни во светот е белата ајкула. Живеалиште на ајкула - вода, мориња и океани. Вредно е тоа чудовиштето да мириса на мирис на крв и ајкулата веќе брза да ја нападне својата жртва. Оружје за убивање на ајкули се нејзините остри заби, околу 3 илјади акутни заби. Ајкулите се појавиле пред околу 500 години. Живеалиште на океаните, топло води, освен Средоземното Море. Должината на ајкулата е околу 7-8 метри, но се случува должината да достигне до 13 метри. Најагресивна е белата ајкула. Одличен ручек за ајкули се печати и китови. За една година, околу 100 луѓе страдаат од заби на ајкули.

Отровни медузи

Нај отровни медузиДеветтата во листата на најопасни животни во светот се отровни медузи. Луѓето ги нарекуваат морски оси. Големината на медузата е како чаша салата. Може да има околу 70 пипала. Еден пипал може да достигне 4 метри. Може да се сретнете со медуза во топлите води во тропските земји. Медузата може да предизвика изгореници и ова може да резултира со смрт за некоја личност.

Змии, инсекти

Десеттото место и финалето во листата на најопасни животни во светот е змија. Колку змијата е отровна, последиците по залакувањето зависат. Околу 50 илјади каснувања нанесуваат змии годишно. Кобра е нај отровната змија. Ако не ја допрете, таа прво нема да нападне. Комарецот не е помалку опасен од кобра. Тој е носител на ужасни болести, како што е маларијата.

Ако некое животно пораснало во дивината и се зголемило навикнати да се брани и лови уште од детството да се храни, никогаш нема да се дружи со некоја личност и ќе биде голема опасност за него. Но, ако животното живее во заробеништво, така што е љубезно приврзано и не претставува никаква посебна штета, неопходно е:

 1. Привремена грижа
 2. Правилно хранење
 3. Амбиентални услови
Сподели на социјални мрежи:

Слични
Колку години живее кравата и што влијае тоа?Колку години живее кравата и што влијае тоа?
Растенија и животни кои се богати со ладна природа на тундраРастенија и животни кои се богати со ладна природа на тундра
Семејство на кавиници - животински видовиСемејство на кавиници - животински видови
Диви предатори на Африка, карактеристики на видовиДиви предатори на Африка, карактеристики на видови
Најдолгата змија во светот, големи змииНајдолгата змија во светот, големи змии
Листа на најголемите животни во светотЛиста на најголемите животни во светот
Животен свет на пустината. Карактеристики на животните кои живеат во пустиниЖивотен свет на пустината. Карактеристики на животните кои живеат во пустини
Отровни видови жаби: нај отровна жаба во светотОтровни видови жаби: нај отровна жаба во светот
Кој е посилен: тигар, мечка или лав?Кој е посилен: тигар, мечка или лав?
Голијат жаба е најголемата жаба во светотГолијат жаба е најголемата жаба во светот
» » Листа на најопасни животни во светот
© 2021 ajlota.ru