Како да се грижи за брановиден папагал дома

Волни папагалиБрановидни папагали се многу чести како миленичиња. Тие имаат светла боја, нивното пеење го зголемува расположението за возрасни и деца, може да ги скроти таквите папагали и исто така ќе ве научи како да зборувате. И цената за домашно милениче е во сосема разумна прераспределба.

Но, сепак, ако некое лице одлучи да добие такво домашно милениче, прво треба да разбере како да се грижи за папагалот дома.

Куќа за пријател

Како да одржувате папагалБудгеригарите имаат мала телесна големина, од 17 до 19,8 сантиметри - и затоа не заземаат многу простор дури и во мала соба. Цената на храната за пернат пријатели не го погоди паричникот на нивните сопственици.

За разлика од мачките и кучињата, кои во повеќето случаи имаат слободен пристап до сите делови од куќата или стан, брановидни папагали треба да се чуваат во кафез. Тоа ќе стане главно живеалиште за мал милениче: може да се засолни за спиење или во случај на опасност (на пример, ако има мачки во куќата), јадете, пиете. Затоа, база вистинската грижа за домашно милениче.

Избор на кафез за папагалНајсоодветно правоаголни рамна кровна ќелија. Нејзиното издолжување во должина е дополнителна предност. Бидејќи во овој случај птицата ќе биде во можност да трепет од една до друга, без да се доживее непријатност во врска со мал простор.

Кружните клетки не се добра опција за птиците. Во такви папагали изгуби ориентација во вселената, не се чувствуваат заштитени, не можат да се пензионираат и затоа се чувствуваат крајно непријатно.

Непријатно за домаќинот ќе бидат клетките сложена структури или со доброто покриви. Бидејќи е потешко да се грижи за нив, и не е секогаш погодно да има додатоци за брановидни папагали.

Папагалот и огледалото

Ако зборуваме за големината на куќа за птица, тогаш е потребно Сметајте дека едно милениче треба да изнесува околу 30-35 сантиметри. Ако пар птици се ставаат во еден кафез, тогаш оваа бројка треба да се зголеми на околу 60 сантиметри.

Дното на ќелијата треба да биде повлечен. Ова ќе го олесни процесот на чистење. Во овој случај, подобро е да не се поставуваат мрежи или други елементи подолу. Во спротивно, птицата може да ги оштети нозете.

Сопствениците при изборот на живеалиште за милениче е подобро да дадат предност железо клетки, наместо дрво. Првиот е многу поудобно да се чисти, како и тие трае подолго го задржат својот изглед и живот.

Климатски услови

Брановиден папагал Брановиот папагал заедно со кафез треба да се стави во соба со стабилна микроклима. Режимот на температура мора да се одржува на +18 ° C до 25 ° C.

Бидејќи траењето на лесен ден за птиците е околу 15-16 часа, во зима е потребно ќе се грижи за дополнително осветлување на просторијата за одржување на оптимални услови.

Важен услов за соодветна нега на папагалот е отсуството во просторијата каде што се наоѓа птицата, нацрти и чести промени во температурните услови. Таквите услови ќе бидат катастрофални за домашниот папагал.

Вреди да се разгледа дека кафез со птица не може место на следниве места:

 • веднаш до грејните апарати и радијатори;
 • до системите за климатизација и ладење;
 • до прозорците;
 • на подот или на кабинетот (масата е оптимална за поставување на кафезот со папагалот, бидејќи нејзината височина ќе биде идеална за птицата);
 • во бучни места.

Внатрешна декорација

Кафеа за папагал, како и куќата на неговиот сопственик, мора да бидат опремени внатре со специјални уреди.

 1. ПапагалХранење и чинија за пиење. Овие работи се од витално значење. И поставете ги подобро од костецот, така што птичјиот отпадок не влегува во храна и пијалок. Измијте ги садовите за исхрана секојдневно во топла вода, а потоа избришете ги на суво. За да се избегне труење или манифестации на алергиска реакција, чистете ги снабдувачите подобро без посебни средства, користејќи само сунѓер.
 2. Бања. За мали папагали, постојат специјални коцки кои можат да се полнат со вода или песок. Во вториот тие многу сакаат да ги исчистат своите пердуви.Како да се грижите за папагалите
 3. Палета. Тоа е во тоа што остатоците од храна, птичји пердуви и други елементи се акумулираат. Затоа, пластичните палети за извлекување се најпогодни: лесно се чистат, не се влошуваат од влага. За да се минимизира времето за чистење на птици, палетата може да биде покриена со песок, пилевина, хигиенски филер или хартија. Редовно чистете ја палетата: секој ден или секој втор ден.Папагалот во кафезот
 4. Паѓа. За удобно живеење брановиден папагал во кафез ќе треба најмалку два столба. Треба да се стави директно под покривот, бидејќи птиците сакаат да спијат на највисоко место. Другата може да се наоѓа поблиску до средината на ќелијата. Така, пернат придружник, исто така, ќе може да ги истегне своите крилја, летајќи од една колена до друга.
 5. Играчки. Возрасните луѓе работат, децата во тоа време се во училиште или во градинка. Затоа, кафезот на брановиден папагал треба да биде опремен со играчки. Специјални суспендиран огледала, ѕвона, нишалки, прстени, сетови, дрвени папагали - домашно милениче е сигурен да биде прифатена од страна на такви богатства, и нема да се досадуваат на чекање за нивните сопственици.

Грижа за кафезот - мора клаузула. Општото чистење во домашните миленици треба да се врши еднаш или двапати месечно. За време на него, неопходно е да се измие целиот кафез, вклучувајќи ги и столбовите, со сунѓер и вода, а потоа темелно да се исуши. Употребата на детергенти е забранета, бидејќи тие можат да предизвикаат алергиска реакција кај миленичето.

Хранење на повлажниот папагалЗа да знаете како да се грижите за брановиден папагал, неопходно е детално да се изучува прашањето за неговото хранење.

Храната треба да биде избалансирана, разновидна, така што домашните миленичиња ги добиваат сите потребни хранливи материи во текот на денот. Следниве производи може да бидат вклучени во исхраната:

 • специјална храна за птици: таа е избалансирана и богата со витамини и минерали;
 • житарици, житарици: овес, просо;
 • семе на пченка и диви билки (претходно натопени);
 • зеленчук: лисја на цвекло и салата, глуварче, кантарион;
 • бобинки и овошје, како и свеж зеленчук;
 • храна која содржи протеини: мелени варени јајца, омекнат леб;
 • Жива храна: молци, мали инсекти.

Во ќелијата секогаш треба да има свежа, чиста вода. Треба да се напомене дека вода од чешма најдобро е да не се вода.

Од што не можете да се хранат

Неколку папагалиПравилната грижа за миленичето подразбира полноправна исхрана, која не му штети на миленичето. Затоа, како и за многу други миленичиња, за папагали постои Листа на Забранети производи:

 • застарена храна;
 • слатка, зачинета, масна, пржена, пушена храна;
 • црн леб;
 • зеленчук: магдонос и копра, босилек;
 • кромид и лук;
 • месо;
 • кафе.

Капење

Капење папагалиЧистота - залог за здравје и соодветна грижа. Ова исто така важи и за брановидни папагали. Летото може да се капе секој ден, а во зима ќе биде доволно два или три пати неделно.

За капење, треба да користите специјална лента, инсталирана во кафезот. Но, исто така можете посипете Живина од спреј или се искапат под воден тек.

Ако на миленичето не му се допаѓа вода, тогаш бањата мора да се пополни песок за чистење пердуви. И во продавницата за миленичиња да купите специјална четка за тие намени и да го користите еднаш неделно.

Важна нијанса е присуството на други домашни миленици во куќата. Ако има, тогаш за својата чистота, исто така, треба да го следите. Бидејќи има многу болести и паразити пренесени од едно суштество во друго. На пример, болви живеат добро во пердуви. Во исто време, тие не само што предизвикуваат непријатност, но исто така носат многу опасни болести.

Комуникација со миленичето

Девојчето и папагалотПапагалите се многу активни и општествени суштества. Тие ја сакаат компанијата. Затоа, миленичето често треба да зборува, нека седи на раката или рамото.

Во случај на долго отсуство дома во текот на денот, можете да го оставите вашиот брановиден пријател "компанија" во форма на вклучен радио. Тогаш птицата ќе помисли дека има повеќе од еден во станот.

Еднаш или двапати дневно parakeet е потребно за да излезете од кафезот. Така може да ги прошири своите крилја и да ја истражи територијата, наоѓајќи нешто интересно за себе.

Но за да се занесе и непослушен папагал не може да се дозволи: тој мора да ги знае границите на она што е дозволено.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалотЦрвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
Што попупат јадат домаШто попупат јадат дома
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Како да научиме зборува за брановиден папагалКако да научиме зборува за брановиден папагал
Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчињаКако да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?Зошто мачките љубат валеријана и како функционираат мачките?
Како да се обучи брановиден папагалКако да се обучи брановиден папагал
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Колку часа дневно мачките спијат?Колку часа дневно мачките спијат?
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
» » Како да се грижи за брановиден папагал дома
© 2021 ajlota.ru