Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња

Име за папагалотМногу сопственици на пернат пријатели се соочија со проблемот да изберат име за нивниот папагал. И тоа не е изненадувачки, бидејќи името на папагалот е дадено за живот, тоа е најмалку 15 години. Повикувајќи го вашиот пријател веќе треба да го знаете неговиот лик, така што името целосно го одразува. Многу сопственици ги нарекуваат своите папагали во чест на филмски ѕвезди, омилени музичари, во чест на пријателите.

Општи препораки

Не е важно дали мислите како да го именувате папагалот на момчето или како да му телефонирате на папагал, прво треба да обрнете внимание дека ако сакате вашата птица да почне да зборува, тогаш мора да изберете име од следните категории:

 • звучни но кратки имиња. Според многу искусни сопственици на птици, подобро е да се избере звучен прекар со звучен "p" звук. Погодни прекари се Гарик, Игор, Брајан. Папагалите се многу убави за сè што расте;
 • шикање кратки и различни имиња. Овие се добро запаметени и лесно изговараат: Гоша, Кеша, Маша, Паша, итн;
 • се разбира, може да се нарече милениче и повеќе оригинален, што е најважно, се сеќавам дека името мора да биде разбирлив, достапен и лесен за изговор.

Исто така не заборавајте да ја разгледате расата. Значи, расите што не можат да зборуваат можат да се викаат речиси како што сакате, главната работа е тоа што треба да звучи кратко и јасно.

Брановидни карпи поради структурата на вокалниот апарат, многу е лесно да се изговара сибилантските звуци и се протегаат самогласките "јас", "А", "У", "Е". Но, тие не ги сакаат звуците на "Z", "C", "C".

И најсјајните карпи речиси и не се грижат што звучи да се изговара, за да можат да дадат убави и сложени имиња.

Совети

 • Како да го именуваме пакетотНе ги повикувајте папагалите исто како вашите девојки, момци, пријатели, бидејќи тоа може да предизвика непријатна или непријатна ситуација.
 • Ако имате многу животни во куќата, прекарите мора да бидат сосема различни едни од други, така што пернат пријател не се збуни со други миленици.
 • Ако не го знаете полот на вашата птица, или ако имате тешкотии со нејзината дефиниција, тогаш ја нарекувате неутрална, на пример, Рики, Чунја итн.
 • Малите папагали не треба да даваат звучни прекари кои го опишуваат нивниот карактер, како што се Grumbling, Sonya, Grohotun, итн. На крајот на краиштата, папагалот е сè уште мал, а неговиот карактер ќе се манифестира само во иднина.
 • Некои сопственици сакаат двојни прекари и ги даваат на своите пердувести миленичиња. Но, ова не треба да се направи, бидејќи обично самиот сопственик го скратува ова име, а папагалот често не го открива својот прекар.
 • Кога избирате име и за папагалите на девојки и за папагалите на момчиња, не заборавајте да го кажете тоа на нежен начин, забележете како звучи, бидејќи и вие често ќе ја репродуцирате.
 • Не го менувајте името, ако не ви се допаѓа претходниот, можно е дека папагалот веќе се користи за него.
 • Не го нарекувате милениче во чест на луѓето кои сега се популарни, на пример, Жирик, Јаникс, Декл, итн.
 • Ако купивте двајца папагали, едно момче и една девојка, тие можат да бидат именувани по големи двојки од филмови, романи или живот. На пример, Скарлет и Црвен, Клајд и Бони итн. Можете исто така да го направите тоа ако сте купиле паракети од ист пол, двојки како Рос и Чендлер, Телма и Луиз, и така натаму.

Најдобрите имиња за папагалите на девојчињата

За оние кои се прашуваат, што се имињата за девојки папагали, постојат неколку едноставни совети:

 • најчесто папагалите се нарекуваат нежно и нежно. Но, исто така можете да ја повикате вашата девојка повеќе страсно и светло;
 • името на хероината од која било серија, филм или книга идеално може да биде соодветно за вашата девојка;
 • за оние кои бараат како да се јавите на егзотично домашно милениче, такви препреки имиња како Тифани, Софија, Пенелопа, Џоконда се исто така погодни;
 • девојката на папагалот, кој ќе зборува, подобро ќе го репродуцира следното: Даша, Маша, Шура итн .;
 • за брановидни пернат девојки соодветни имиња како што се Глаша, Тиша, Маша, Саша, Ешка, Тјуша, Шхела, Шенди, Шери, Шуша, Нјуша;
 • сопствениците на Корејците обрнуваат внимание на: Урсула, Норма, Кир, Фросија, Роци, Пандора, Мурза, Џаспер, Јумар итн.

Изберете имиња за момчињата папагали

Исто така постои совет и избор на имиња за папагалите на момчињата:

 • Како да излезе со име за папагалтаквите едноставни имиња како Гош, Миша, Кеша, Шура итн. се погодни за мали момчиња што зборуваат;
 • исто како и за девојчињата, за момчињата на папагалите, името на херојот од серијата или книгата совршено може да се совпадне, на пример, Тарзан, Робинсон, итн .;
 • таквите сложени и респектабилни прекари како Цезар, Маркиз, Аристарх итн. се посоодветни за момчиња со средна и голема големина. Треба да се напомене дека ваквите комплексни имиња треба да им се дадат на папагалите кои ќе зборуваат убаво или кои ќе бидат потполно молчи;
 • за брановидна момчиња костум како прекари како Kesha, Tosha, Боже, Аркадиј, Алекс, Саша, паша, Flusha, Vikesha, Jora, ѓубрето, Бош;
 • за момчињата Корел ќе ги одредат имињата: Филип, Нелсон, Гром, Греј, Арчи, Цигани, Цезар, Филип, Арчибалд, Ле Авр, Роки, итн.

Така, има многу папагали за момчиња и девојчиња. Главната работа е да ги следите препораките, сметаат дека расата е раса и неговата способност да разговара. И, секако, прекарот треба да ги задоволи сите луѓе дека ќе живеат со папагалот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се јавите на зајакот: изберете име за миленичетоКако да се јавите на зајакот: изберете име за миленичето
Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалотЦрвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
Како да изберете прекар за кучиња од мали расиКако да изберете прекар за кучиња од мали раси
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Прекари коњи или како да се јавите на коњ и на кобилаПрекари коњи или како да се јавите на коњ и на кобила
Како да се грижи за брановиден папагал домаКако да се грижи за брановиден папагал дома
Пчелни прекари: како да именувате мачкаПчелни прекари: како да именувате мачка
Како да научиме зборува за брановиден папагалКако да научиме зборува за брановиден папагал
Како да се обучи брановиден папагалКако да се обучи брановиден папагал
Како да разберете што сонува сонот?Како да разберете што сонува сонот?
» » Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
© 2021 ajlota.ru