Кои се ангорските меки зајаци и како да ги задржат

Angora Furry зајациЗајакот Ангора меѓу своите браќа се издвојува извонредна златна коса. Тоа не е само најслаткото животно, со смешно лице, туку исто така е извор на многу вредна коса и пената. Веројатно, секој имал барем едно нешто, невообичаено меко и пријатно на допир, направено од истоимениот материјал - ангорка. Не грижете се - за производство на меко ткиво, нема суштество претрпело. Волната е извлечена со чешлање и косење на зајаци.

Раса на ангори Е генерализирано име на разни подвидови на меки животни, кои се разликуваат по големина, боја и други параметри.

Изглед на ангорски зајаци

Angora Furry RabbitОднадвор, овие убави суштества, особено малите, изгледаат како непристојни топки. Понекогаш волната достигнува таква големина што целосно ги крие очите и шепите. Главата и багажникот се издолжени, овални. Ушите стојат, четките висат на врвовите. Должината на телото на возрасно животно достигнува 50-60 см, тежината не е повеќе од 5 килограми.

Очекуваното траење на животот - околу 5 години, но со соодветна грижа и одржување во специјализирана соба, долу зајаци живеат 6-7 години. Животните од расата Ангора се многу мирни и добро се дружат со други живи суштества. Меѓутоа, ако мачка, папагал или хрчак, миленичето добива без проблеми, тогаш кучето е малку посложено. Кучињата, дури и малите, за време на игрите може ненамерно да предизвикаат штета на животното.

Видови меки зајаци

Главните видови на меки зајациПоради малата големина, ангорските зајаци често се нарекуваат џуџести, украсни раси. Обично овие животни се засадени за да се произведе пената; Повеќе од 90% од нивното крзно е највредната падна коса. Сега расата Angora е повеќе популарна како милениче. Ова се должи на нивната извонредна привлечност, особено за фер сексот. Во обид да го подобрат квалитетот на овие убави суштества, луѓето донесоа неколку раси:

  1. Англиски ангорски. Најмали постоечки карпи. Максималната тежина е не повеќе од 3 кг. Во исто време, оваа раса е невообичаена за нејзината флувост. Должината на непристојната коса на таков ѕвер достигнува скоро 15 см.
  2. Германската Ангора. Тежината до 5 килограми од оваа раса најчесто се користи во индустриското производство. За една година од нив е можно да се соберат околу 1,5 кг волна.
  3. Француска Ангора. Миленичето расте до 40 см, тежи околу 3 кг. Однадвор сличен на обичните зајаци, tk. нивното крзно не го покрива целото тело.
  4. Долна ангора. Домашната разновидност на животни добро се толерира од руската клима. Тежината на животното е околу 3 до 4 килограми.
  5. Giant Angora. Името зборува за себе - тежината на животното е околу 5 килограми. Покрај тежината, меѓу другите раси на џиновски зајаци, се издвојуваат црвени или сини очи.

Како да го изберете вистинскиот милениче

Како да изберете меки зајакЗа правилно да избереш кожен пријател, треба да следиш некои препораки. Со цел да се разбере дали одбраната раса, треба внимателно да ги проучувате карактеристиките и правилата на грижата за непотребното милениче.

Стекната раса од ангорина е подобра за професионалци, одгледувачи или земјоделци. Само тие ќе можат детално да кажат за природата на грижата за суштеството.

Потребно е внимателно да се разгледа изгледот на мекото животно: очите се сјајни, грбот е кружен, волната е рамномерно расте низ телото. Со цел да не се направи проблем во иднина - треба да се разгледа залак на животното. Горните заби на "долу на јакна" треба да излегуваат на долните.

Како да се грижи за бедни зајакот

Како да се грижи за меки зајациОсобено сериозно треба да се пристапи и да се грижи за суштествата на Ангора. Тие треба да живеат во добро проветрени простории, а во кафези пожелно е да бидат слободни.

Fuzzies лесно го фаќаат пневмонијата и настинки, така што треба да одржувате сувост во кафезот. На животното не е здодевно за време на отсуството на сопственикот, во кафезот можете да поставите топки, тунели и други зајачки забави.

Сите овие елементи се лесно да се најдат во продавница за миленичиња. Други препораки за содржината на животните:

  1. Тие се навикнати да живеат во јами и да ја сакаат приватноста, за да можете да изградите мало засолниште за нив. Тоа може да биде обична картонска кутија, во која лежи сеното. Таков норк ќе стане омилено место за одмор и спиење на непристојно животно.
  2. Поради големата количина на пената, Ангорските миленичиња може да го победат стомакот со волна, што не можат сами да се ослободат. Ако пушите животни почнале да јадат малку, престанале да бидат активни, тогаш е неопходно итно испитување со ветеринар.
  3. Ангорскиот милениче може да се навикне на тоалетот, кој може да се користи како послужавник на обичниот мачор. Малку напор, а миленичето ќе почне да оди во тоалет сам, потребно е само да се ослободи често од кафезот. Уште еден плус за учење на послужавник ќе биде дека во зајакот на кафезот ќе биде многу почист.
  4. Потребна е темелна грижа за крзно на непотребното милениче. Зајакот за волна треба да се чешла најмалку еднаш неделно. Исто така, неопходно е редовно да се мие зајакот. За да се капеме потребно е во топла вода, гледајќи потоа дека водата не се прелива во очите и во ушите на животното. По капењето на зајакот, мора внимателно да се навлажни со тврд крпа и да бидете сигурни дека тоа не се удар.

Хранење зајаци и основа на нивната исхрана

Во хранењето ангорските зајаци не се особено чуден. Основата на нивната исхрана е сеното. Без оглед на составот, има многу корисни својства, витамини и микроелементи, толку неопходни за нормален развој на меки зајаци. Слично на нивните колеги глодари, тие се хранат со зелка, јаболка, цвекло, моркови. Ангорани исто така со задоволство ќе јадат краставици, домати, репа. Омилена вкусност за зајаци се трошки од леб. Водата во чашата за пиење секогаш треба да биде свежа.

Во текот на летото, птичкото животно треба да се храни со зелена боја. Тоа може да биде и коприви, и лов и грчеви. Пред да му дадете на зајакот трева да меле или да го уништат. Особено добри за работата на цревата влијаат на листовите на глуварче, тие се препорачува да се даде секој ден.

Како да се одгледуваат и тренираат ангорските зајаци

Сексуалната зрелост на меки зајаци се јавува околу една година. Во просек, едно време, возрасен зајак носи 7-8 зајаци. Репродукцијата кај ангорските зајаци е тесно испреплетена со работата на цревата, па затоа треба внимателно да ја следите неговата состојба. За да го направите одгледувањето на зајаци како извор на профит, треба внимателно да го следите нивното здравје. Појавата на angorz е гостинска картичка, на која зависи нејзината вредност.

Некои од најинтелигентните претставници на расата ангорски зајаци се подложни на обука. За ниското животно кое брзо се навикнува на сопственикот, потребна е константна тактилна комуникација со него. Одличен асистент во обуката на angorkas се од омилени деликатеси - трошки од леб. Покрај тоа, зајаците имаат одлично чувство за мирис, па брзо се навикнуваат на мирисот на домаќинот. И покрај плашливоста, ангорските зајаци можат да се обучуваат во неколку едноставни команди. Сепак, за ова, трпеливоста има потреба од внимание и загриженост. Одговорот на прашањето колку чини зајаче за Ангора е следното: цената на еден меки пријател зависи од возраста и подвидовите. Во просек, тоа се движи од 500 до 6.000 рубли.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Ханстер на аголот: опис на расата, совети за грижаХанстер на аголот: опис на расата, совети за грижа
Раси на најголемите зајаци во светотРаси на најголемите зајаци во светот
Нов Зеланд зајак, црвени и бели под-видовиНов Зеланд зајак, црвени и бели под-видови
Зајаци-гиганти: најголемите зајаци во светотЗајаци-гиганти: најголемите зајаци во светот
Колку живеат декоративни зајаци дома?Колку живеат декоративни зајаци дома?
Домашни декоративни зајаци: одржување и негаДомашни декоративни зајаци: одржување и нега
Раси на зајаци, со фотографии и имињаРаси на зајаци, со фотографии и имиња
Очекуван животен век на декоративен зајакОчекуван животен век на декоративен зајак
Опис на видовите и расите на зајаци со фотографииОпис на видовите и расите на зајаци со фотографии
Ирски меко обложен пшеничен териерИрски меко обложен пшеничен териер
» » Кои се ангорските меки зајаци и како да ги задржат
© 2021 ajlota.ru