Како да се обучи брановиден папагал

Како да се навикнат на папагалите на нивните рацеБранови папагали се активни, смешни и многу пријателски птици. Повеќето од нив се многу убави кон луѓето и се среќни да седат на своите раце кога се вика. Но, тоа не е толку едноставно, често е неопходно да се работи напорно за да се постигне такво позиционирање на миленичето и да се научи да не се плашиш од луѓето. Папагалот, неодамна стекнат од човечко семејство, ги третира новите познаници внимателно и со претпазливост. Малку е веројатно дека веднаш ќе се согласи да оди на твоите раце. Тука се појавуваат нови сопственици и се поставува прашањето: "Како да го скроти папагалот?".

Како да се обучи брановиден папагал

Папагалите се многу активни и општествени суштества, тие не толерираат осаменост и секогаш се стремат да комуницираат со некого. Овие птици, можно е да се скроти, се разбира, мора да почекате некое време. Папагалите се многу големи љубопитност, која често ги надминала чувствата на страв и се согласуваат да стапат во контакт, за да дознаат што ќе дојде од него.

За да може да се развие доверлив однос со буџетот, вреди да се разбере дека за прв пат, останувањето во нова куќа ќе предизвика голем стрес. Немојте да се обидувате да го исушите и да комуницирате со птицата на првиот ден по купувањето. Исто така не се препорачува прв пат да се стави на кафез во ходникот или дневна соба, голем број на луѓе, телевизија и гласно разговори може да се израмни на стравот од нова милениче. Треба да се сфати - папагалот исплаши, а сепак, непријатно чувство, оставете го само за неколку дена и се навикнеш на новата средина, миленичиња почнува да се покаже на вас на интерес.

За да не се соочите со тешкотии при првото запознавање со папагалот со нова куќа, подгответе го кафезот однапред и веднаш опрејте со се што е потребно. Од носењето на домашно милениче веднаш треба да се влезе во познатата и удобна куќа, што ќе му помогне брзо да учи и спаси од нови стресови. Ако постои можност да прашате одгледувачот отколку што го хранел папагалот и која е неговата омилена храна. Вообичаениот оброк во новото место ќе ја смири птицата и ќе може брзо да се навикне на промените.

Како да го обучите вашето домашно милениче на рака

Се разбира, сите сопственици сакаат да го навикнат својот папагал во свои раце, но, за жал, невозможно е брзо да се направат такви работи. Така што миленик станува заинтересиран за комуникација со лицето, сопственикот треба мирно да разговара со птицата и во никој случај да не вика.

За да го прилагодите буџетот Треба да се земат предвид неколку важни правила:

  1. Скршени папагалиСтекнете млади птици. Колку е помала пиле, толку полесно ќе биде да го навикнеш на рацете. Малку е веројатно дека возрасните и непријателските папагали ќе попуштат на обука. Птиците на возраст до четири месеци можат да се навикнат на сопственикот за само неколку недели. На социјализација на пилиња е под силно влијание времето на откажување од родителите. Колку подолго ќе стапи во гнездо, толку потешко ќе биде да се навикне да живее сам и на личност. Овие суштества се многу силно развиени школски инстинкти.
  2. Изберете папагал за пространа кафез. Не треба да биде премногу мал. Да се ​​биде во непријатна и тесна куќа нема да предизвика комуникација со домашно милениче, и тоа ќе биде многу потешко да го навикнеш на себе.
  3. Локацијата на ќелијата исто така е важна. Не ставајте ја премногу ниска, најдобра опција на нивото на очите. Бидејќи ако папагалот ќе види какви било движења над себе, тоа ќе го смета за закана и ќе падне во депресија.
  4. Миленичето мора, по негово барање, да излезе од носење и да се пресели во неговиот нов кафез. Не го присилувајте папагалот на оваа сила.
  5. Кафезот треба да биде опремен така што нема потреба да се чисти повеќе од еднаш неделно, бидејќи папагалите не толерираат упади во нивната куќа.

Ако ги следите овие совети, можете да му покажете на новото милениче дека сте добри за него и да не планирате да му наштетите или непријатностите. Кога папагалот ќе се навикне на нов дом, ќе почне да покажува интерес за вас и за светот околу вас. Во оваа фаза, вреди да се обидат силите да го примат во рацете.

Како да се однесуваат правилно со папагалот

Пред да почнете да уживате во подвижни папагали на вашите раце, треба да го научите да го смирите присуството на луѓе. Не бегај веднаш. Ставете ги прстите во кафезот. Прво, бидете сигурни дека птицата може да јаде без да се грижите во вашето присуство.

Следниот чекор во прикривањето на папагалот ќе биде периодичното движење на сите предмети во кафезот од едно до друго место. Ова ќе му помогне на птицата да се навикне на фактот дека до неа некој живее и не сака да и наштети на неа.

Хранење

Најлесен начин за освојување на папагалот - тоа е да се поглезите неговите омилени третира. Дури и несовршените миленичиња со задоволство ја прифаќаат вкусната храна од човечки раце. Прво, пробајте да ја заинтересирате птицата со парче тиква или круша. Направете го тоа најдобро во вечерните часови, како што велат експертите дека папагалите во ова време од денот обично се во добро расположение и се поподдржливи на обидите да комуницираат или да се хранат со рака.

Како вкусен, користете:

  1. Папрат грижаОмилена храна папагал.
  2. Зеленчук, овошје, билки. Посебна слабост на птиците се хранат со нијансирани зрна, листови од глуварче, моркови. Овие производи не се само вкусни, но исто така корисни. Тие не само што помагаат да се воспостават односи со миленичето, туку исто така ќе му биде од корист.
  3. Купена деликатес. Продавниците за домашни миленици продаваат вкусно оплодување за папагалите.

Ако папагал се уште не се насладувал, освојувањето рака домен, дури и нуди било деликатес, обидете се да се закачите на лекување на чепкалка за заби или долго кама. Кога птицата почнува без видливи емоции да јадат, па можете да се обратите на следниот чекор. За да го направите ова, се третираат со два прста и се водат за миленичиња. За да допрат до деликатеси, птицата ќе мора да ве однесе до подножјето на прстот. Во овој клучен момент се видиш тивко и, ако е можно, не се движи, инаку силно може да го исплаши папагалот.

По некое време, такво обуката ќе ги донесе првите плодови и брановидниот милениче без страв ќе седнете директно во дланката на твојата рака за да ја пробате вашата храна. Ова е доста храбар чин, така што за време на апсорпцијата на храната, обидете се да зборувате нежно на папагалот, нарекувајќи го по име. Се разбира, гладната птица со радост ќе се качи по храна, но во никој случај не е можно да се изгладне со милениче.

Се сеќавате на главното правило на домашни птици - не треба да има принуда или насилство. Папагалите се многу горди и чувствителни суштества. Се сеќаваат на лош став и нанесени поплаки. Затоа, папатите кои биле малтретирани не им веруваат на луѓето и веројатно нема да се согласат да одат во рацете на дури и еден вид нов господар. Целосна доверба може да се добие само ако миленик стана во вас за да го видите неговиот пријател и член на пакетот.

Учење да одиме

Папрат грижаПо папагалот станува смирено земете храна од рака, ќе дојде времето на следниот чекор. Ставете ја дланката во кафез, и кога миленичето се качува на неа, нежно повлечете ја раката назад. Бидете подготвени за фактот дека првите неколку обиди нема да успеат и пернат пријател веднаш ќе се врати во кафезот.

Но, по некое време птицата ќе се навикне на вашите акции и ќе почне да се интересира за да се погледне наоколу. Можеби, таа дури ќе се посвети кратки летови низ собата. Ако имате други миленичиња, тие треба да бидат извадени од собата со кафез, во спротивно тие можат да го исплашат папагалот и да ја обесхрабрат секоја желба да го напуштат својот дом.

Што да направите ако не можете да ги намамите миленичето со деликатес

Како да се навикнат на папагалите на нивните рацеПонекогаш новото мајстори се соочуваат со фактот дека нивниот слатки напитоци апсолутно не се дружељубиви и диви. Ги игнорира понудените деликатеси и не одбива да ја зема храната од рака. За жал, ваквите птици се доста чести кај домашните папагали. Речиси е невозможно да се интересираат на било кој начин, и уште повеќе мамка или сила да седат на раката. Како да го навикнеш папагалот во такви случаи?

Секој милениче има омилена работа или играчка. Погледнете го папагалот некое време. Забележете што обично го прави, што сака да го направи. Некои поединци и минути не можат да живеат без огледало - тие постојано му се восхитуваат на нивното размислување, други често се качуваат на костур, или ѕвонат денови на крајот во нивното ѕвонче.

Можете да ги користите птичји интереси за свои цели. Земете во раката омилена работа на вашиот папагал и кога тој е заинтересиран за неа, отстранете го од него, така што миленичето мораше да се качи на вашата рака. Важно е да не се направи грешка и да се избере токму предметот на кој папагалот е негуван со специјални чувствителни чувства. Понекогаш тоа може да биде вистинска игра: парче хартија или камче.

Во процесот на прикривање на папагалот најважно е да се надмине психолошката бариера. Ако миленичето барем еднаш одлучи да влезе во твоите раце, тогаш во иднина, нема да го плаши колку што е порано, и вашата обука ќе оди нагоре по ридот.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалотЦрвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
Што попупат јадат домаШто попупат јадат дома
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Како да се грижи за брановиден папагал домаКако да се грижи за брановиден папагал дома
Како да научиме зборува за брановиден папагалКако да научиме зборува за брановиден папагал
Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчињаКако да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
Како да разберете што сонува сонот?Како да разберете што сонува сонот?
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
Грижа и одржување на Corellian папагалот домаГрижа и одржување на Corellian папагалот дома
» » Како да се обучи брановиден папагал
© 2021 ajlota.ru