Pratel за кучиња: упатство за употреба

Посебности на прилета апликацијаПревенцијата на хелминти е многу важна за миленичиња. Секој сопственик на мачки и кучиња знае за ова. Со цел миленичето да биде здрава и активна, нејзиното тело не треба да страда од присутни паразити во него.

Во моментов, производителите нудат широк спектар на алатки за борба против гелминтите.

Отстранувањето на животно од црви е дел од грижата и одржувањето на домашни миленици и домашни животни. Ветеринарната медицина е многу често користен термин "Антхелминтски лекови" во однос на лековите кои помагаат да се ослободи од животно од хелминти.

Изборот на лекови за третман на хелминтиоза треба да се врши од страна на ветеринар, вие не можете да го направите тоа сами. Експертот ги зема предвид возраста, тежината и физичката состојба на животното и видот паразити. Понекогаш постојат неколку видови на инфекција со хелминти. Во овој случај се потребни комбинирани средства за лекување на болеста.

Протел е антихелмитско средство со широк спектар, чие дејство е насочено кон уништување на сите видови нематоди и цетоди кај домашни животни. Лекот активно се користи за лекување и превенција на болести кои се јавуваат како резултат на поразот на мачки и кучиња со лента и заоблени црви.

Состав и форма на подготовка Pratel

Составот на лекот Pratel вклучува две активни состојки - пирантил и правиквантел ембонат, кои, кога се комбинираат, уништуваат кружни и тенија, предизвикувајќи парализа на мускулатурата на црвите. Како резултат на дејството на дрогата црви умираат, нивните остатоци се отстранети од гастроинтестиналниот тракт заедно со телињата.

  • Пирантил емболот влијае на нематоди во желудникот и цревата на животното. Активната состојка е делумно апсорбирана од цревата и се излачува од телото во рок од 24 часа.
  • Празиквантел има ефект врз тениите. По апсорпцијата од гастроинтестиналниот тракт, супстанцијата се дистрибуира низ телото на животното. Остатоците од лекот се излачуваат во урината.

Pratel произведени во форма на кружни таблети жолта, кои вклучуваат помошни состојки: пченкарен скроб, лактоза, микрокристална целулоза, силициум diokisd, повидон, сахарин, натриум гликолат, магнезиум стеарат, натриум кроскармелоза.

Индикации за употреба

Лекот се препорачува употреба за третман на нематоди, cestodosa, мешани инвазии.

Несакани ефекти и контраиндикации

Состав на придружникЖивотните обично го толерираат Pratel многу добро. Во некои случаи може да се развие алергиска реакција. Ова ќе се случи ако животното има зголемена чувствителност на компонентите на лекот.

Не е препорачливо користење на таблети на Праттел во третманот на кученца и мачиња кои не ја достигнале шестата недела од бременоста и бремените жени во првата половина на бременоста. И, исто така, за третман исцрпени и ослабени мачки и кучиња.

Pratel е забранет за употреба ако следните болести се дијагностицираат кај животното:

  • заразни болести од различно потекло;
  • бубрежно и хепатално оштетување;
  • за животни во постоперативниот период;

Забрането е да се користи заедно со антихемитни лекови базирани на пиперазин. Строго е забрането самостојно да се прецени или да се намали дозата на лекот.

Несакан ефект на лекот е многу ретка. Како по правило, тоа е придружено со изобилство на саливација, гадење, повраќање, прекршување на столицата, одбивање на животните од храна и третира, општа слабост и угнетување. Во рок од 24 часа овие симптоми поминуваат независно без дополнителен третман.

Pratel за мачки: инструкции за употреба

Подготовка приттелТаблети Pratel за мачки се наменети за орална употреба. Таблетата се дава еднаш. За да го направите ова, мора да се смачка и да се измеша со мала количина на храна или да се стави во цела форма длабоко во устата на коренот на јазикот.

Се препорачува за мачиња од шест недели да користат 0.25 дел од таблетата, возрасни мачки - 0.5 таблети.

Пред употреба на дрога од црви за животни, не е потребна посебна исхрана со глад или употреба на лаксативи. Употребата на Праттел таблетите се изведува еднаш на секои три месеци.

Ако има потреба употребувајте антихелминтски лек за третман на бремена мачка, пожелно е да се употребува лекот пред породувањето или 2 недели по јагнењето.

Pratel исто така може да се користи за превентивни цели. Во овој случај, дозата не се разликува од лекот. Ако поради некоја причина, deworming не беше спроведена на време, постапката треба да се изврши што е можно поскоро.

Потребно е да се употребуваат таблети на Pralet неколку дена пред да се спојат или вакцинираат мачка. Дозата на лекот останува непроменета.

Pratel за кучиња: упатство за употреба

Pratel за кучињаУпотреба на Pratel Дозволено е лекување на хелминтична инвазија кај кученца на возраст од шест недели. Лекот се користи еднаш на секои три месеци еднаш.

Можно е да се користи Pratel две недели пред вакцинација или парење без претходен пост.

Дозата на лекот треба точно да се пресмета од страна на ветеринарот, земајќи ја предвид возраста и тежината на кучето.

Типично, за кучиња со тежина до 10 килограми, се користи една таблета од лекот, со телесна тежина до 20 кг - 2 таблети, до 40 кг - 4 таблети.

Сопственикот на кучето треба да провери дали животното целосно го користело лекот.

Отварање на сопственикот

Во нашата куќа живеат три мачки и една мачка. Употребата на антихелмитски лекови е задолжителна за сите домашни миленици. Го даваме лекот насилно, туркајќи го во устата или заедно со влажната храна, која многу ја сакаат. Повремено има несакан ефект на лекот: мачките стануваат летаргични, одбиваат да јадат, но по еден ден оваа состојба поминува. Животните повторно се активни, добро јадат.

Ја чувам куќата на мастиф и мачка. Користете Pratel за двете. Главната работа е строго да се набљудува дозата. Мачката го зема лекот добро со млекото, кучето - ставете апчиња на коренот на јазикот.

По многу антихелмитски лекови застана на таблети со таблети, кои ги користам за лекување и спречување на паразити во мачка. По употребата на лекот, анализата е дадена - во животното не се најдени паразити.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Инструкции за употреба на албените за третман на животниИнструкции за употреба на албените за третман на животни
Енроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачкиЕнроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачки
Лекови и препарати од црви за деца: таблети, капкиЛекови и препарати од црви за деца: таблети, капки
Максидин за мачки упатство за користењеМаксидин за мачки упатство за користење
Знаци што укажуваат на инфекција на кучето со црвиЗнаци што укажуваат на инфекција на кучето со црви
Milbemax за мачки и кучиња од црви. Инструкции за употребаMilbemax за мачки и кучиња од црви. Инструкции за употреба
Капки за мачки од болви: главните видови и описКапки за мачки од болви: главните видови и опис
Избор на таблети од црви за кучиња и листа на популарни лековиИзбор на таблети од црви за кучиња и листа на популарни лекови
Енроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицинаЕнроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицина
Празицид плус суспензија: инструкции за употребаПразицид плус суспензија: инструкции за употреба
» » Pratel за кучиња: упатство за употреба
© 2021 ajlota.ru