Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалот

Надворешен опис на РоселПапагали Росела - птица со средна големина со широк опаш. Должината на нивните тела може да биде до триесет и пет сантиметри. Птицата има облик на триаголник, односно пердуви со намалена големина доаѓаат од централните пердуви.

Живеалиштето на Роселас е главно Австралија и најблиските острови.

Летаат многу добро, се движат совршено на теренот.

Содржината на папагалот

Во дивината, основата на исхраната на овие птици е трева и растенија, како и овошје и ларви на инсекти.

Хранењето на овие птици не е тешко. Тие можат да јадат иста храна. Тоа може да биде канарска храна или просо. Потребно е дека нивната исхрана треба да се збогати со витамини, понекогаш може да им дадете црви или крвни црви.

Чувајте го папагалот во пространа кафез или соба. Овие птици многу сакаат да летаат, така што една птица ќе треба површина од 3 квадратни метри. м. Ако ги задржите во тесен простор, нема да се размножуваат и растат. Тие нужно мора да бидат ослободени за да можат да летаат.

Овие птици многу го сакаат пливањето, па во просторијата каде што живеат, треба да ставите контејнер со вода. Тие можат да живеат во затворен отворен кафез, но не можат да толерираат температури под десет степени Целзиусови.

Домокација на папагали

Како да се грижи за папагалотДа го скроти папагалот е доволно едноставно. Овие птици се многу убави кон луѓето и брзо се навикнуваат на нив. Но, постојат некои карактеристики кои треба да се земат предвид при прикривање на дива розела.

Со оглед на нивната висока интелигенција, овие птици се многу љубопитни, па затоа може да се најдат во небезбедна ситуација за нивниот живот.

Оние кои се нови за одржување на папагали дома, подобро е да не почнете розела, бидејќи овие птици бараат многу внимание. Птиците не ги расипуваат нештата на сопственикот тие мора да имаат играчки. Не можете да ја задржите оваа птица во еден кафез со обичен брановиден папагал, бидејќи се можни сериозни конфликти меѓу нив.

Репродукција на Розела

Дома претставниците на оваа видови ретко се репродуцираат, исклучоци се можни ако се создадат услови кои се блиску до дивината. Многу често, почетниците во одгледувањето на папагалите ги купуваат двајца истополова личност, бидејќи бојата на женскиот и машкиот е многу слична. Ако сеедно излегува да добие пар розети, тие се доста успешни во производство на потомство. Двајцата родители се грижат за кокошки додека не летаат надвор од гнездото.

Гнезда може да биде Мала кутија со димензии 30 * 30 сантиметри. На дното на куќата можете да поставите поднесоци или слама.

Едно време женката лежи до шест јајца. Женката седи на јајца три недели, а потоа откако кокошките се излачуваат во првите неколку дена, женката ги храни, а потоа мажот. Пилињата имаат слаби перја за две години, а потоа стануваат како нивните родители.

Сорти на Розела

Кои се видовите на папагалите розелаЗелена Розела. Живеалиштето на овој вид е Австралија. Тие се средни птици со шарени перја. Главата обично е темно кафеава во боја. Вратот и градите од нив имаат зелена нијанса, челото е црвено. Мажјаците обично имаат малку повеќе женки во големина. Кај мажите, бојата е поинтензивна.

Овој вид е лесно да се скроти, тие не се многу гласни и мирни.

Blednival Rosella се разликува беж боја на главата и бели образи. Главната боја е зелено-сина. Мажјаците со жени се идентични по боја. Прави разлика помеѓу нив само на големината на главата (кај мажите е поголем), и постојат разлики во дебелина на клунот.

Јадете ги овие птици главно ларви, мали инсекти, растителни семиња и понекогаш бобинки.

Овој вид е најчесто засаден дома.

Црна Гора Розела Е птица со црна глава и бели образи. Повеќето од нив може да се најдат на северот на Австралија. Оваа птица живее на бреговите на реките и на брегот на морето. Се храни со семе од акациј, овошје и инсекти. Во еден момент лежи шест јајца, седи на нив дваесет дена. Двајцата родители ги гонат пилињата. Пилињата летаат надвор од гнездо по 2 недели.

Жолто-бело розела - жител на островот Тасманија. Таа се разликува од другите сорти по тоа што неговата боја има многу различни нијанси. Овие птици многу добро се толерираат низ целата година во затворени куќишта на улица. Може да ја носат температурата на минус десет степени Целзиусови. Многу мирни папагали.

Сексуалната зрелост е постигната за две години. Една жена може да положи до шест јајца.

Разновидна Розела. Тоа е мала птица со многу убава перја. Овој вид е најчест во Австралија. Секоја поединечна пердушна розела розела има зелена и жолта граница, градите се црвени, а крилата се сини.

Розела црвена. Оваа птица има светло-црвена глава и гради. Мажјаците и жените имаат идентична боја. Овие птици се школуваат и не живеат сами. Црвена Розела е многу мирна, и живее дома. Овие птици живеат околу триесет и пет години. Должината на нивниот живот во голема мера зависи од условите на нивниот притвор.

Жолто-образ Росела. Ова е најмалиот претставник на папагалот. Должината на нивното тело е само дваесет и осум сантиметри. Образите на овој папагал се жолти. Овие птици лесно можат да се скротат и да се задржат во заробеништво.

Како да се хранат Розел

Исхраната на овие птици е прилично скромна и ги вклучува следните производи:

 • Папагал РозелаОвошје, зеленчук
 • Зеленило
 • Просо или храна за јадење
 • Пченка
 • Ореви
 • Бобинки

Болести на папагалот

Секој папагал, без разлика дали е купен во продавница или заробен во заробеништво, треба да се смести одделно од други птици и да ја следи неговата состојба. Како јаде, колку пие, дали сè е добро со перје.

Најчесто претставниците на овој вид се болни со следниве болести:

 • Орнитоза
 • Црви
 • Големи сипаници
 • Микозис
 • Салмонелоза
 • Труење со боја

Во просек, Розела живее дваесет години.

Како да ги научиме Розела да зборува

Можете да ги научите овие птици да зборуваат со следење на следните правила:

 • Како да се хранат шарен розелмора задолжително да разговарате со птицата
 • Не плаши птицата или крик на неа
 • Вклучете птичка песна или пејте ја за себе
 • повторувајте ги истите зборови секој ден

Оваа птица е тешко да се научи да зборува. Тие почнуваат да пеат многу порано отколку да зборуваат.

Колку чини розела?

Цената на овој папагал зависи од земјата, каде што се продава. Motley, црвена Rosella може да чини до десет илјади рубли. Црнотоглаво и жолто-образ треба да се нарачаат однапред. Тие ќе чинат до десет илјади рубли.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Како да се грижи за брановиден папагал домаКако да се грижи за брановиден папагал дома
Птица дома врабец. Што се храни и како живеат вратите на куќатаПтица дома врабец. Што се храни и како живеат вратите на куќата
Што изгледа птица дрозд, неговата храна и видовиШто изгледа птица дрозд, неговата храна и видови
Папагалот Cockatoo: Прекрасна птица, придружник и пријателПапагалот Cockatoo: Прекрасна птица, придружник и пријател
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
Папагалите се неразделни: карактеристики на видот, грижата и содржинатаПапагалите се неразделни: карактеристики на видот, грижата и содржината
Птица Турако: опис и видови бананидиПтица Турако: опис и видови бананиди
Птици Амадина: зебра, ориз, јапонски и другиПтици Амадина: зебра, ориз, јапонски и други
Болести на повлажните папагали и нивниот третманБолести на повлажните папагали и нивниот третман
» » Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
© 2021 ajlota.ru