Што попупат јадат дома

Што да се хранат брановидни папагалиБрановидни папагали се смешни птици со шарени пердуви кои ни ги донесоа од Австралија. Што јадат папагали? Во нивната природна средина, тие живеат среде зелени површини, избираат различни семиња, слатки плодови и бобинки за храна.

Исто така, папагалите нема да се одречат од задоволството да јадат инсекти или млади пупки од грмушки и дрвја.

Основата на исхраната на брановидни папагали се разни семиња и семиња. Ако одлучите да се натераат толку прекрасна мала птица, тогаш сфатете го сериозно во врска со хранењето. Правилно составена исхрана ќе му обезбеди на папагалот добро здравје и долг живот, што значи дека ќе може да ве задоволи со нејзиното чврчување и летање околу станот за долго време.

Што да се нахрани брановиден папагал дома

Исхраната на папагалот треба да се менува и да ги вклучи сите потребни витамини и минерали за птицата. Во спротивно може да се појават разни болести и здравствени проблеми. Што да се нахрани брановиден папагал? Дома, основа на диета на папагали се житни мешавини. Тие можат да се најдат на полиците на продавници за миленичиња или ветеринарни аптеки. Ова е многу погодно, бидејќи таквите сува гасови веќе се продаваат подготвени за употреба, а сопствениците на птиците не треба сами да ја подготвуваат мешавината. Исто така, може да се забележи нивната ниска потрошувачка - брановидни папагали се прилично мали птици, па еден ден имаат доволно една лажица храна.

Многу луѓе кои ги задржуваат птиците често размислуваат за тоа дали целата купена сува храна одговара на нивните брановидни миленичиња? Ако сте во сомнеж кога купувате, внимателно проверете го составот на мешавината на житото, за да можете да утврдите дали има несакани состојки и ако тоа не му наштети на здравјето на вашето пернат милениче.

Житни мешавини

Подготвената храна треба да купи само добар квалитет. Кога купувате, не заборавајте да обрнете внимание Дали пакувањето е затворено?. Исто така, голем плус при изборот на храна е детален опис на составот на пакетот. Во мешавината на житарици за брановидни папагали неопходно е да се вклучат:

 • Милет (приближно шеесет и пет проценти).
 • Овес (околу дваесет проценти).
 • Сончогледово семе (петнаесет проценти ќе биде доволно).
 • Различни семиња: коноп, лен и канари.

Зерна смеса за брановиден папагалМеѓу сопствениците на птици и други домашни животни, се верува дека квалитетот и корисноста на добиточната храна зависи првенствено од производителот. Но, ова не е секогаш случај, може да се купи скапа зрна мешавина на докажана компанија со години, но се најде во него расипани семиња, инсекти, па дури и мувла. Да се ​​даде таква храна на папагалите не е можно. Зошто оваа ситуација може да се случи? Само продавачот или добавувачот ги прекршил нормите за складирање на производи препорачани од производителот, а храната имаше време да се влоши пред да падне во рацете на потрошувачот.

Како додаток на минерали или да се надомести недостатокот на калциум во телото на папагалот, одгледувачите препорачуваат додавање на зрнести мешавини прав изработен од јајце. Потребно е доста, околу две - три лажици по килограм храна.

Што друго може да го нахрани папагалот, освен сува храна? Што ќе биде задоволството и користа од јадење на мала птица?

Изведени семиња

Нема ништо повеќе корисно за брановидни папагали од семето од ртење. Таквата храна може да се направи независно дома и да се молам вашата мала птица. Важно е да се запамети дека никнената храна може да се чува во фрижидер не подолго од два дена, бидејќи е несоодветна за долги периоди на складирање и брзо се влошува.

Како правилно да `ртат семе за птици?

 1. Земете зрна корисни за папагалите, на пример, овес, пченица или коноп.
 2. Семето добро исплакнете со чиста вода.
 3. Впие нив во топла вода, исто како што градинарите впие семиња за садници.
 4. Покријте го садот со житарици со чиста газа.
 5. Оставете ги самите семиња, периодично проверувајќи ја нивната достапност.

Имајте на ум, и покрај фактот што голем дел од добиточната храна се состои од семе од житни култури, брановидни папагали се соочуваат со леб и со други производи од пекарската индустрија.

Витамини и врвен облекување

Во моментов, ветеринарните продавници нудат голем број различни производи за домашни миленици. Меѓу богат асортиман на витамински и минерални суплементи, еден заслужува прво место минерални камења и мешавини. Брановидните папагали многу ги сакаат и овој став е повеќе од оправдан. Навистина, благодарение на ваквите дополнувања на основната исхрана, птиците добиваат комплексен ручек богат со минерали и елементи во трагови.

Сепија за повлажна папагалОсобено популарен меѓу одгледувачите и едноставните сопственици на птици е внатре школка - сепија. Сепија е позната по едноставна огромна колекција од сите минерални соли, како и концентрирана содржина на калциум, магнезиум и фосфор. Со помош на сепија, птиците можат да мелеат нивните клунови, што ги штити од изобличување и разни деформации, кои имаат негативен ефект не само на изгледот на миленичето, туку и на нејзиното здравје.

При изборот на сепија за птицата, внимателно проверете ја. Ова е минерален камен од бела боја, да речеме жолта сенка. Обично не мириса, но може да мириса на малку риба. Пред да го купите, проверете дали на сепија не постојат ознаки на мувла.

Минералните камења се богати со фосфор, калциум, магнезиум, железо и цинк. Овие микронутриенти се неопходни за одржување на здрав папагалски систем. Ако има недостаток на калциум и фосфор во телото, болеста на паратироидната жлезда може да се манифестира кај птиците, што ќе ги направи коските и клунот кршливи, го забават растот на папагалот и може да предизвикаат дистрофија.

Така што папагалот секогаш може да врежи сепија и минерални камења, тие се прицврстени директно на шипки од кафезот со помош на специјален уред. Ако вашите птици се претпазливи на странци и нови работи во својот кафез или дури и да ги исплашат, пред да бидат ставени во камен хранење папагали куќа, оставете го во близина на кафезот во миленичиња на очите за неколку дена да се користи за оваа тема.

Исто така, пред да го ставите минералниот камен во кафез, проверете го монтирањето. Често имаат остри агли или детали за кои папагалот може да се повреди или да го гребат клунот. Одгледувачите препорачуваат избор на сепија со пластични сврзувачки елементи, бидејќи за разлика од металните, тие ретко имаат остри делови и лесно можат да ги видат нивните агли со датотека за нокти или датотека, ако е потребно.

Во ветеринарните продавници, слободно се достапни минерални ѓубрива за птици. Тие вклучуваат:

 • Избор на минерална смесајаглен.
 • варовник.
 • креда.
 • корали.
 • школки.
 • глина.
 • органски песок.

Важно е да се разбере разликата помеѓу органскиот и обичниот песок. Органски песок се состои од фино мелени корали, школки и школки. Потребно е за папагалите, бидејќи помага да се меле храна во цревата.

Минералните мешавини треба да се стават во посебен фидер и да се менуваат еднаш неделно за нови.

Не грижете се дека папагалот ќе консумира премногу минерална мешавина. Птица со здрав дигестивен систем и не страда од никакви болести не ќе јаде минерална облека постојано. За еден примерок од budgerigar, потребни се околу две кафени лажички од овој додаток.

Сочно храна за папагали

Во исхраната на брановидни папагали, треба да додадете зеленчук и овошје. Започнете да ги навикнете веднаш по птицата да го напушти гнездото. Честопати има папагали кои одбиваат зеленчук, овошје и јадат само мешавина од жито. Типично, ваквите перфекционизам влијае на поединците купи во миленичиња продавници, како што не се навистина се мачат со изготвување на здрава исхрана и хранат птиците само сува храна и витамин преливи. Објасни на миленичето дека му е потребна целосна и урамнотежена исхрана, не можете, па останува зајадлив да го интересира со нови производи.

Хранење на брановиден папагалСтавете го вашиот parakeet некои фино рендано овошје или зеленчук во чинија до неговата омилена храна. За почеток на комплементарно хранење на тиква или моркови совршено се пристапува. Најверојатно, во првите денови миленичето ќе ги игнорира сите иновации во својата исхрана, но порано или подоцна љубопитноста ќе победи и птицата ќе проба нови производи. Зеленчукот или овошјето треба да се исчистат (ако е потребно) и да се мијат многу добро, по можност со истурање на врела вода.

Зеленчук

Прочитајте ја листата на потребен зеленчук:

 1. Краставици и домати. Овие зеленчуци мора да бидат целосно созреани и свежи. Особено папагалите се корисни за јадење краставици. Тие се богати со мала количина витамини, но содржат јод, кој позитивно влијае на дигестивниот систем на птиците и го стимулира апетитот.
 2. Млади пченкари. Тие се дадени во свежа форма, по можност директно во уво, папагалите сакаат да си ги земат своите зрна. Содржи голема количина на јаглехидрати, влакна, протеини и скроб.
 3. Тиквички, репка, сквош и тиква. Се сече на мали долгови или се фаќа на ренџер во суров вид.
 4. Бугарска пиперка. Слатка пиперка е богата со витамини и микроелементи од групата Б. Се сече со мали парчиња заедно со семиња. Понекогаш може да се даде жешка пиперка.
 5. Сите сорти на зелка. Пред да му дадете зелка на папагалот, треба да се извалка со врела вода. Зелка фино сече или нанесуваат на ренде. Од пикантната зелка, птиците можат да јадат само врвовите на лисјата.
 6. Репка. Таа е висока со влакна, витамини и разни микроелементи. Папагалите го сакаат тоа во својата сурова форма, рендани или мали парчиња.
 7. Моркови. Содржат витамин А, птиците сакаат да го јадат во сурова форма. Можете да решите и да се мешате со друг зеленчук или тврдо варени јајца.
 8. Грлја, грав, грашок, леќа, грав. Млековите може да се даваат директно во мешунките или изладените семиња, тие нужно мора да бидат зрели и свежи.

Овошје

Овошјето и бобинките ќе послужи како одличен додаток на исхраната на папагалите. Плодовите треба добро да се измијат и да се исчистат од кожата и остатоците.

 1. Цреша, слива и цреша. Добро измијте и секогаш истрчајте.
 2. Шипинка. Многу корисна Бери. Може да биде свежо или варено.
 3. Лубеница. Оваа Бери има одреден лаксативен ефект врз папагалите, па затоа не се препорачува да се даде во големи количини. Месото може да се даде заедно со семето, без кожата.
 4. Хранење на брановиден папагал: што може да дадеЦрна и црвена рибизла, Викторија, морска покривка, брусница, брусница, боровинки, малини и планински пепел. Може да се даде свежо или во форма на сушено овошје.
 5. Грозје. Пред да ја храните треба да се мијат многу добро.
 6. Киви и банани. Можете да го нахрани само телото, кората е отстранета.
 7. Гранати. Корисно само во мали количини. Ако папагалот страда од заболување на црниот дроб - е контраиндициран.
 8. Јаболка, круши. Јаболка содржи железо и витамин Ц, круши од влакна. Можете да јадете само телото, кора и коски се отстранети. Покрај тоа, семињата содржат киселина небезбедно за телото на папагалите.

Дигестивниот систем на папагалите не се справува со танинската киселина и разните есенцијални масла, така што во никој случај не ставајте птици од манго, авокадо, persimmon и папаја.

Како лекување еднаш на неколку месеци, можете да дадете брановидни папагали мали парчиња ореви, на пример, ореви, кешули или лешници. Често е невозможно да се хранат птиците со таква храна, па оревите се многу масти за нив.

Зеленило

Многу корисни за брановидни папагали се различни зелени. Таа нужно мора да влезе во исхраната на живина. Хранење брановидни миленичиња не е само културна зелена боја, расте во градини и овоштарници, но, исто така, диви растенија, како што се младите пупки од дрвја и грмушки, глуварчињата и хлебните.

Пред да ги дадете овие билки на папагалот, прво исплакнете ги сите листови темелно и варете ги со врела вода.

Свежи зеленчук може да се најде само во топлите сезони. Но, што да го нахрани папагалот во зима, ако му треба трева. Дома, на прозорецот, можете безбедно да засадуваш просо, овес или пченица во обичен сад или када. Покрај тоа, посебната грижа за овие растенија не бара од нив да бидат доволни само за периодично вода.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалотЦрвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Како да се грижи за брановиден папагал домаКако да се грижи за брановиден папагал дома
Како да научиме зборува за брановиден папагалКако да научиме зборува за брановиден папагал
Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчињаКако да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
Како да се обучи брановиден папагалКако да се обучи брановиден папагал
Како да разберете што сонува сонот?Како да разберете што сонува сонот?
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Папагалот е алчен или африкански сив папагалПапагалот е алчен или африкански сив папагал
Грижа и одржување на Corellian папагалот домаГрижа и одржување на Corellian папагалот дома
» » Што попупат јадат дома
© 2021 ajlota.ru