Празицид плус суспензија: инструкции за употреба

Суспензијата Parasicide Plus ќе ги зачува вашите миленици од паразитиСите миленичиња се многу подложни на повеќе болести од паразити - хелминти. Ако не ја третирате болеста, тоа може да предизвика губење на апетитот на вашето милениче, како и да доведе до намалување на енергијата и виталноста. Покрај тоа, поразот на миленичето од црви е опасен не само за сопствениот организам, туку и за здравјето на сопствениците на животното.

Затоа, за да се избегнат непријатни последици, ветеринарите препорачуваат превенција и терапија систематски да се спроведуваат дехелиментизација на мачки и кучиња. Како ефикасна подготовка која се бори со црви, модерната медицина "Празицид Плус" се појавува во течна форма.

"Празицид" е совршен за мачки и кучиња, без оглед на возраста на миленичето. Ветеринарите го пропишуваат како профилактични против појавата на црви, и како терапевтски лек чија акција е насочена кон уништување на разни видови на паразити.

Главната предност на "Працицид Плус" е токму тоа за третман на милениче апсолутно не е неопходно да се изврши анализа на видот на паразити, бидејќи ова лекот се смета за универзален - нејзиниот ефект се протега на многу видови на helminths.

Така, ако мачката или кучето страдаат од оваа болест, суспензијата или пилулата "Працицид Плус" ќе послужи како одличен начин за борба против болеста.

Состав на лекот

"Празицид Плус" во форма на суспензија ефикасно се бори со лента и roundworms буквално во различни фази од нивниот развој. Исто така, лекот помага да се излечи домашно милениче од мешани видови на инвазија. Постигнат е поволен ефект поради активните состојки кои го сочинуваат лекот:

 • Паразитски плус е ефективен против двете круг и тенииактивна супстанција - пирантил памоат, Тоа е еден вид на мускулна блокатор, чија акција има за цел да се обезбеди дека што е можно поскоро да се влијае на мускулна парализа на црви. Поради долг вшмукување pyrantel во дигестивниот тракт, активната состојка за подолг престој во црево или мачка на кучето кој има траен ефект во борбата против паразити. Оваа компонента се излачува од телото заедно со фецесот на домашно милениче;
 • вториот активен елемент - praziquantel. Поради нејзиното дејство, се зголемува пропустливоста на мембраната, што придонесува за парализа на гелминтите. По пенетрација во телото на миленичето, оваа супстанца брзо се апсорбира во цревата и рамномерно се дистрибуира низ ткивата. Компонентата се излачува заедно со урината на животното;
 • и последната активна компонента е febantel, чија акција е насочена кон уништување на ткивата на паразитот, што доведува до неговата наредна смрт. Добро се апсорбира во цревата, а процесот на отстранување на супстанцијата од телото на миленичето се јавува со урина и измет.

Ако мачка или куче, без оглед на возраста, ќе помине текот на терапијата со оваа дрога, тогаш по 2 недели ќе може да целосно се ослободи од опсесивни паразити. Главната работа е да се почитуваат точните дози и да се следат сите препораки на ветеринарот.

Форма на производство на препаратот "Працицид"

Во моментов, лекот е претставен во неколку основни форми:

 • таблета која треба да се зема еднаш од пресметката на 1 таблета на 10 кг тежина на куче или 1 таблета на 3 кг мачка. Оваа форма на медицина е за возрасни миленици. Тие се произведуваат во блистери кои содржат 6 таблети од лекот. Секој поединечен пакет содржи 1 блистер;
 • Паразицидот има две форми на ослободување - суспензија и таблетисуспензија "Prazitsid" - има пријатен сладок вкус, што е многу пријатно за домашни миленици. Пакувањето на шишиња може да содржи 5 ml, 7 ml или 10 ml супстанции. Комплет, исто така, содржи посебен диспензерот и налепници;
 • Исто така, постои посебна форма на суспензијата на лекот "Плус" за мали мачиња или кученца - секое шише содржи 5 ml од лекот. Специјален диспензерот во форма на шприц и инструкција со инсерти се испорачуваат со шишето.

Така, производителот нуди две серии на производи: суспензијата и таблети за возрасни мачки и кучиња, и суспензија за кученца и мачиња, како и домашни миленици во мали димензии.

Опис на суспензијата "Прасицид"

Течната форма на лекот, за разлика од таблетите, многу полесно да се даде омилено милениче. Покрај тоа, има многу пријатна арома која ги привлекува животните. Главната предност на суспензијата е тоа што е совршено и за мачки и за кучиња, без разлика на нивната возраст, тен и раса.

Течниот лек има жолтеникава боја. Суспензијата, за време на складирањето, може да стане нееднаква и да почне да се одделува. За да се постигне доследна конзистентност, доволно е, како што би требало, да се тресне лекот во шишенцето.

Индикации за употреба

Суспензијата и таблетите "Празицид" се комбиниран агенс кој се бори со хелминти од сите видови. Затоа, единствената индикација е превенција и третман на разни видови на црви.

Во однос на превентивните мерки, лекот се препорачува да се консумира како најмалку четири пати годишно. Во случај животното постојано да јаде сурова храна - месо или риба, а исто така и ако миленичето многу често поминува на улица, тогаш како профилакса, лекот треба да се консумира еднаш во три месеци.

Во случај тоа мачка или куче очекува потомство и треба да се спречи, "Прасициди" мора да се даде само третата недела по појавата на потомството. За спречување на еднократна употреба на лекот.

Контраиндикации

Домашно милениче има голем број на контраиндикации, во присуство на кои да се даде дрога, дури и како превентивна мерка, не:

 • Не се препорачува да се земе Prasicid Plus во случај мачка или куче да се одгледуваат потомци;
 • Не давајте лек на вашето милениче за време на бременоста и 3 недели по породувањетоНе давајте милениче лек за првите три недели по раѓањето;
 • лекот е контраиндициран кај животни кои имаат силни физички абнормалности. Тоа е, ако тие се силно исцрпени и физички ослабени;
 • присуство на инфективни патологии кај миленичиња;
 • Не земајте лекови за домашни миленици кои се во фаза на закрепнување;
 • контраиндикацијата е возраста на миленичето до три недели.

Треба да се напомене дека "Prazitsid плус" не може да се земе истовремено со лекови, кој е составен од супстанции како што се пиперазинска или холинестераза. Во спротивно, мачка или куче може да добијат компликации во форма на алергиска реакција.

Несакани ефекти

Доколку дозата на лекот не била исполнета или била земена од животни кои имаат контраиндикации за лекот, појавата на таквите несакани дејства како:

 • алергија;
 • губење на апетитот кај миленичето;
 • одбивање да се јаде;
 • гадење или повраќање;
 • губење на енергија, апатија;
 • дијареа;
 • зголемена секреција на плунка.

Ако сопственикот на домашно милениче ги открие ваквите симптоми, веднаш треба да контактира со ветеринарот за да ги отстрани несаканите ефекти и да спроведе соодветни терапевтски мерки.

Како да земате лекови: инструкции и дозирање

На мачка или куче може да се избегнат несакани странични реакции, дозирајте го лекот според упатствата.

 • Паразитицид може да се даде на домашно милениче заедно со хранаТаблетите "Празицид" се применуваат еднаш наутро во процесот на хранење на домашно милениче. Пресметката е како што следи: 1 таблета за 3 кг тежина на мачката и 1 таблета за 10 кг тежина на кучето. Во случај кога целта на терапијата не е третман, туку спречување на болеста, неопходно е да се даде 1 таблета, земајќи ја предвид тежината на животното еднаш на една четвртина.

Ако животното има тешка инвазија, потребно е да се дуплира единечна доза веднаш 10 дена по првата пилула.

 • "Prazitsid Plus" во форма на суспензија е наменета за мали и возрасни мачки и кучиња. Треба да го користите лекот еднаш на курс наутро додека јадете. Лекот се администрира со помош на специјален диспензерот кој е прицврстен заедно со шишето со лек.

При користење на кашеста маса потребно да се земат предвид доза од 1 ml од суспензијата оди кг тежина 1 и мал домашно милениче 1 ml по 3 килограм тежина - за животно возрасни.

Ако лекот се користи како профилакса, треба да се даде еднаш на една четвртина. Исто така, се препорачува да се даде лек на животно пред претстојната вакцинација - исто така еднаш.

Ако лекот се користи за лекување на хелминти, тогаш тоа треба да му се даде на животното двапати дневно еднаш на 1 ml на 1 кг телесна тежина. Во овој случај, текот на третманот треба да се повтори по 10 дена.

Во секој случај, "Prazitsid" не е препорачливо да дадат милениче без претходно одобрение од ветеринар, бидејќи има одредени контраиндикации и може да предизвика несакани ефекти.

Подготовка за земање на лек

"Prazitsid Plus" во течна форма е добро во тоа што не е потребна претходна подготовка за отстранување на helminths. Тоа е, направи вашето домашно милениче гладуваат, се стави на строга диета или не непријатни клизми апсолутно не се бара.

Единственото нешто што треба да го направите пред да ја преземете суспензијата - внимателно да се тресат вијала на медицина, потоа мерка, со помош на шприц доза, потребната доза и да се воведе лек за животното под јазикот.

Главните предности на Prazitsid Plus

Суспензијата и таблетите се комбиниран лек кој е пропишан за домашни миленици за третман на црви. И ова е првиот домашен лек во течна форма за миленичиња, произведен од нашите фармаколошки компании. Тој има многу позитивни поенти:

 • течната форма на лекот е многу попогодна за миленичиња отколку таблета;
 • Суспензијата Parasicide Plus е полесно да се користи и пријатно да се вкусилекот има многу слаб ефект, за разлика од повеќето други аналози;
 • "Працицид" се однесува на лекови со низок ризик;
 • активноста на активните компоненти е насочена кон уништување на повеќето типови на црви;
 • дрогата е универзална, бидејќи се бори со многу видови на паразити;
 • суспензијата е погодна и за мачки и за кучиња, без оглед на нивната раса;
 • поради присуството на уред за дозирање, нејзиниот прием е лесен за контрола;
 • и што е најважно - суспензијата има многу пријатен мирис и вкус, што во голема мера го поедноставува неговото користење.

Медицинскиот лек за хелминти "Працицид" е одличен метод за борба против паразити. Суспензија и таблети, благодарение на одличниот квалитет / цена, долго време имаа време да се заљубат во многу сопственици на четири нозе домашни миленици.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Pratel за кучиња: упатство за употребаPratel за кучиња: упатство за употреба
Инструкции за употреба на вакцина за мачки и кучињаИнструкции за употреба на вакцина за мачки и кучиња
Asinox Plus за кучиња: инструкции за употребаAsinox Plus за кучиња: инструкции за употреба
Карактеристики на употребата на лактобиофадол за кучињаКарактеристики на употребата на лактобиофадол за кучиња
Знаци што укажуваат на инфекција на кучето со црвиЗнаци што укажуваат на инфекција на кучето со црви
Milbemax за мачки и кучиња од црви. Инструкции за употребаMilbemax за мачки и кучиња од црви. Инструкции за употреба
Емицидин за кучиња: инструкции за употребаЕмицидин за кучиња: инструкции за употреба
Избор на таблети од црви за кучиња и листа на популарни лековиИзбор на таблети од црви за кучиња и листа на популарни лекови
Liarsin за кучиња: инструкции за употребаLiarsin за кучиња: инструкции за употреба
Профендер за мачки: инструкции за употребаПрофендер за мачки: инструкции за употреба
» » Празицид плус суспензија: инструкции за употреба
© 2021 ajlota.ru