Емицидин за кучиња: инструкции за употреба

Емицидин: инструкции за употребаЗа да го задржи кучето или мачката долго време, сопственикот треба да направи многу напори: да го набљудува правилниот начин на исхрана и активен одмор, да се грижи и да се грижи за домашно милениче. Важно е да се следи здравјето на четири нозе пријател и да се поддржи неговото тело навремено. Важен дел од спречувањето на болестите кај животните е внесувањето на витамини и лекови за одржување.

За да се обезбеди благосостојба мачка или куче ќе им помогне на лекот Емицидин, кој се користи во ветеринарната практика како превентивен и терапевтски агент.

Емицидин е аналог на витамин Б6, кој има антиоксидантни својства. Лекот има корисен ефект врз телото на животното, стимулирајќи ги заштитните функции на телото.

Емицидин се користи во периодот на активна обука и подготовки за изложби и натпревари, додека патуваат на долги растојанија. Таа е ефикасна како помагало во периодот на опоравување по преносливите инфективни и кожни болести.

Лекот може да се користи како независен лек, и како дел од сложениот третман за кучиња и мачки.

Емицидин е ветеринарен лек на новата генерација, развиен од руски специјалисти, кој е неопходен за терапија на многу болести на кардиоваскуларниот и респираторниот систем.

Тоа помага да се нормализира метаболичкиот процес во телото на животното, да се зајакне имунолошкиот систем, значително да се намали веројатноста за појава и развој на алергиски реакции и кожни болести.

Употребата на Емицидин како превентивна алатка ќе го забави развојот на промените поврзани со возраста кај миленичето и значително ќе го подобри квалитетот на животот.

Структура на препаратот

Како се користи емицидинАктивната супстанција која е дел од емицидин е антиоксидант, кој е дериват на сукцинска киселина и 3-хидроксипиридин, кој го активира енергетскиот метаболизам во телото на животното. Активната супстанција ја промовира најдобрата апсорпција на кислородот од страна на телото.

Како резултат на дејството на емицидот, организмот на кучето станува поотпорен на недостаток на кислород, кој го придружува голем број на заразни болести и патолошки состојби.

По земањето на лекот, тој брзо се апсорбира и се дистрибуира во органите. Остатоци од лекот се излачуваат во урината. Лекот е јасна течност и се произведува во форма на раствор за инјектирање или желатински капсули за орална употреба.

Индикации за употреба

Емицидин е превентивен и терапевтски агенс, кој активно се користи во случај на дефицит на кислород кај животно.

  • Може да се користи како дел од сеопфатен третман или независен агент со хипоксија, предизвикани од белодробни заболувања, срцева и васкуларна инсуфициенција, комплицирани од бременоста и тешката работа, бронхијална астма.
  • Прикажана е употреба на емицидин за третман на екцемски дерматитис, чирови, рани, изгореници и смрзнатини кај животно. Лекот е ефикасен во сложената терапија во постоперативниот период.
  • Многу често ветеринарите препорачуваат дрога да се намалат чувствата на кучето на зголемена анксиозност, страв или агресија за време на обуката, при превоз или учество на изложби и натпревари.
  • Емицидин се покажа како ефикасен во третманот на воспалителни болести на кожата: егзема, дерматитис, трофични улцери.
  • Се користи амицидин како придружна алатка за возрасни животни.

Инструкции за употреба на емицидин за кучиња

Наменет е медицинскиот препарат за поткожна, интрамускулна и интравенозна администрација.

Се користат капсули со емисеидин орално.

Количината на употребениот лек зависи од возраста, тежината на кучето или мачката и целта на употребата на дрога.

  • Емицидин за кучиња и мачкиСпоред упатствата за употреба, лекот се администрира 1-2 пати на ден со стапка од 1 ml од лекот за 10 kg од телесната тежина на животното. Лекот се користи 10 дена. Терапијата е 10-30 дена.
  • Капсулите се применуваат два пати на ден во период од 10-30 дена, земајќи ја предвид телесната тежина на кучето. Обично, за кучиња од мали раси тежи до 10 кг, се користат 2 капсули, за кучиња со тежина до 50 кг, една капсула е 50 мг.

Со цел да се избегнат негативни последици, дозирањето, соодветноста на употребата на лекот треба да се утврди од страна на специјалист по испитувањето и испитувањето.

За спречување на употребата на емицидин, следејќи ја терапевтската доза. Доколку е потребно, текот на употребата на лекот може да се продолжи.

Несакани ефекти и предозирање

Со строго почитување на препораките на ветеринарот и дозата на лекот, не постојат несакани ефекти кај кучињата и мачките.

Емицидин: индикации и клеветаМногу ретко, алергиска реакција на индивидуалните компоненти на лекот е можна. Во овој случај, на животното треба да му се даде антихистамин и да го извести ветеринарот за тоа. Со цел да не се предизвика штета на здравјето на домашно милениче, не е препорачливо да се промени шемата за користење на дрога и нејзината доза неовластена. Емицидин може да се користи како дел од комплексната терапија со други лекови.

Отварање на сопственикот

Емицидин бил доделен на кучето откако била дијагностицирана кардиоваскуларна инсуфициенција. Мислам дека лекот е корисен, кучето доволно брзо се опорави.

Јас го користам лекот за да ја задржам мојата пудлица, која неодамна беше ставена на 15 години. Кучето, се разбира, не станало помладо, но во поактивните прошетки, апетитот се подобри, одиме подолго.

Секое лето, нашите Shar Pei почнуваат да имаат проблеми со кожата. Прво, тие користеле витамини, а потоа хормони. Во догледно време беа додадени проблеми со староста. Дерматолошките проблеми станаа хронични. Ветеринарот го назначи Емицидин и направи шема за употреба. Лекот се користел интрамускулно. Кучето многу лесно го толерира лекот. Неколку недели подоцна имаше подобрувања. Сега на местото на повредите кучето расте нов слој. Лекот е задоволен. За долго време на лекување, само тој помогна да се реши нашиот проблем. Ви благодарам.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Енроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачкиЕнроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачки
Римадил за кучиња. Инструкции за употребаРимадил за кучиња. Инструкции за употреба
Kobaktan. Инструкции за употреба за мачкиKobaktan. Инструкции за употреба за мачки
Карактеристики на употребата на лактобиофадол за кучињаКарактеристики на употребата на лактобиофадол за кучиња
Лекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употребаЛекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употреба
Ренални за мачки за нејзините главни карактеристикиРенални за мачки за нејзините главни карактеристики
Витамин - комплекс за животни, инструкции за употребаВитамин - комплекс за животни, инструкции за употреба
Празицид плус суспензија: инструкции за употребаПразицид плус суспензија: инструкции за употреба
`Хепатовет` за кучиња: инструкции за употреба`Хепатовет` за кучиња: инструкции за употреба
Liarsin за кучиња: инструкции за употребаLiarsin за кучиња: инструкции за употреба
» » Емицидин за кучиња: инструкции за употреба
© 2021 ajlota.ru