Максидин за мачки упатство за користење

Подготовки за мачкиРечиси секоја личност го има ова или тоа животно во куќата. Неговите должности вклучуваат не само правилно хранење и грижа за животните, туку и грижа за нивното здравје. Најчестите животни кои живеат во станови и куќи се мачки и кучиња. Мачката е љубов и симпатична животно, таа сака да се игра со, изгребани зад окото, и посвети доволно внимание.

Тие се само како луѓето се изложени на многу болести, и да се намали ризикот, за тоа е потребно да ги направи соодветни вакцини, но, за жал, дури и употребата на вакцини може да се заштити миленици од сите болести. Тие може да имаат течење на носот, конјунктивитис и други болести, и многу сериозни. Многу од нив можат трансфер човечки, па затоа е многу важна навремена употреба за превентивни цели на лекови, специјално развиени за употреба во ветеринарната медицина.

Максидин за каква цел и нејзина примена е наменет

Современата медицина постојано се развива, вклучувајќи ветеринарна медицина, се произведуваат нови лекови, повеќе ефикасен и квалитативни. Во моментов, постои огромен избор на лекови за широк опсег на употреба, во третманот и спречувањето на разни инфекции. И најбараните, е Максидин за мачки. Нејзината употреба совршено помага во третманот на воспалителните процеси кои не предизвикуваат негативни ефекти врз телото на животното. Инвеститорот на овој лек се руските производители ЗАО * Микро-плус *.

Максидин за мачки упатство за користење

Максидин е безбоен течност, која е спакувана во стаклени ампули, одредена доза, добро впиена со гумени затегачи. Чувајте го лекот препорачливо подалеку од сончева светлина две години од датумот на пуштање, како што е наведено во упатствата, по овој период може да се рециклира. Не го чувајте овој производ во близина на храна. Во секој пакет, задолжителни упатства за употреба на лекот.

Максидин индикации за употреба

МаксидинПрирачникот е доста детални апликација, и дека производот е наменет за третман на животните, го подобрува имунитетот кај животните и се смета за имуномодулатор. Главната компонента на овој лек е хемискиот елемент германиум. Достапно дрога во течна форма на саканата концентрација, наменета за вбризгување и капки за очи, исто така, може да се користи како назален пад за мачки, таа е опишана во детали во оперативни инструкции maksidin.

Оваа алатка се препорачува не само за лекување, туку и за превенција многу болести:

  1. Дерматитис.
  2. Хелминтијаза.
  3. Кога паѓа косата.
  4. Ринотрахеитис и други заболувања.

Од Максдин, го зголемува имунитетот на животното и ја подобрува кожата, многу одгледувачи го користат за подобрување на естетскиот изглед на нашите помали браќа.

Упатство за употреба на лекот

  1. ВакцинацијаОваа дрога е широко се користи во третманот на конјунктивитис различни форми, тоа може да биде хронични болести, гноен, како и во ринитис, во третман на катаракта во почетна фаза, со мало оштетување на очите и лекување на усната шуплина, но неговата примена не е доведена во прашање.
  2. Упатствата јасно ја опишуваат дозата на овој лек во носот и очите, се препорачува не повеќе од 1-2 капки, неколку пати на ден. Максидинските инјекции се вршат два пати на ден, пет дена, па дури и во тешки случаи во комбинација со други лекови, што не е контраиндицирано.

Контраиндикации и несакани ефекти

Како што споменавме порано, кога ќе го користите точно дозирање, ниту еден од животните не е откриена ниту било какви несакани ефекти само, може да има индивидуална нетолеранција на лекот. Не користете го производот ако шишето е оштетено и промена неговите бои.

Кога работите со лекот, не треба да јадете или да пушите. Луѓето кои работат со оваа дрога, и има зголемен хиперсензитивност, се препорачува да носат гумени ракавици за да се избегне контакт со кожата, но ако тоа се случи, исплакнете со вода и сапун.

Максидин, како и многу лекови, има свои аналози, тие вклучуваат: fosprenil, мастим и други лекови.

Фопренил лекОвој лек се користи во третманот на мачки, а максимин за кучиња е исто така широко користен. Овој лек делува на одредени точки имуни систем на животното, тогаш можно е да се примени максидин на кучињата, потребно е само за назначување на ветеринар. И искусен специјалист, најпрво детално го испитува имунолошкиот систем на животното, само по тоа ќе го пропише третманот.

Многу сопственици на миленичиња самите прават инјекции во нивните одделенија за да се подобрат волнено покритие или за спречување на вирусни болести, ова е фундаментално погрешно. Без испитување на вашето одделение за состојбата на имунолошкиот систем, може да предизвикате непоправлива штета на кучето. Во овој случај, животното има зголемена подложност на разни инфективни и вирусни заболувања. Затоа, искусни ветеринари, не советувајте здрави кучиња да ставаат инјекции за превенција, најдобро е да ги ставите пропишаните вакцини на време.

Упатствата за употреба за кучиња се слични на оние кај мачките. Максидин се користи како профилакса и третман на заразни болести, против чума, хелминтијаза и други болести.

Примена Максидин контраиндициран, со индивидуална нетолеранција. Најголемата ефикасност кај кучињата се забележува со употреба на комплексен третман. Оваа дрога е доста прифатлива за секој сопственик на кучиња и мачка.

Ако ги следите сите услови пропишани во упатствата, вашето куче ќе биде здраво.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Pratel за кучиња: упатство за употребаPratel за кучиња: упатство за употреба
Енроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачкиЕнроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачки
Kobaktan. Инструкции за употреба за мачкиKobaktan. Инструкции за употреба за мачки
Амоксицилин за примена на животни е приложен со инструкцијаАмоксицилин за примена на животни е приложен со инструкција
Milbemax за мачки и кучиња од црви. Инструкции за употребаMilbemax за мачки и кучиња од црви. Инструкции за употреба
Лекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употребаЛекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употреба
Anandin за мачки, инструкции за употребаAnandin за мачки, инструкции за употреба
Кога и какви вакцини треба да им се даде на мачките: правилата за вакцинацијаКога и какви вакцини треба да им се даде на мачките: правилата за вакцинација
Вакцина против беснило за мачки и мачки: правилно се вакцинирамеВакцина против беснило за мачки и мачки: правилно се вакцинираме
Вакцинации за кучиња. Што можам да направам за кученце под 1 година?Вакцинации за кучиња. Што можам да направам за кученце под 1 година?
» » Максидин за мачки упатство за користење
© 2021 ajlota.ru