Болести на повлажните папагали и нивниот третман

Болести на повлажните папагали и нивниот третманБрановидни папагали се многу убави птици. Затоа, тие почнаа да содржат куќи во посебни клетки. Во кафез, овие птици живеат многу подолго, отколку во дивината. Ова се должи на грижа и удобност. Птицата не треба да бара храна, сопственикот ќе го нахрани, ќе даде пијалак, ќе ги даде потребните витамини, ќе го исчисти кафезот.

Но, постојат моменти кога папатите почнуваат да се разболуваат. Ајде да дознаеме која е причината за болеста на овие птици, кои болести на папагалите се и што треба да се направи за да ги излечат.

Како да разликувате здраво папагало од болен човек

Ако папагалот е правилно насочен, тогаш нема да има никаква болест. Како можеш да разбереш дека птицата е болна?

Симптоми на здрава птица

 • Симптоми на брановидни папагалиСекоја здрава птица секогаш има чисти и светли пердуви;
 • Скалите на нозете се мазни;
 • Клунот на птицата е чист;
 • Изгледот на здравиот папагал е јасен и експресивен;
 • Здрава птица секогаш спие на една нога;
 • Папагалот е заинтересиран за луѓето околу него и за објектите.

Симптоми на болен папагал

Кога папагалот почнува да се разболува, се појавуваат следниве симптоми:

 • Тој одбива храна;
 • Птицата брзо станува слаба;
 • Изгледот станува неуреден;
 • Дишењето е тешка;
 • Птица ништо интереси;
 • Лига почна да произлегува од клунот;
 • Птицата почна да пие многу;
 • Опашката се спушти;
 • Раст на клунот и шепите;
 • Папагалот не се движи многу и прави бедни звуци.

Ако вашиот папагал има барем еден од наведените знаци, тогаш ова покажува дека тој е болен. Потребна е итно да почне третман, така што тоа не стане полошо.

Причини за болеста

Некои болести на птиците се многу опасни за здравјето на луѓето. Па, ајде малку да го разгледаме ова.

Болестите на брановидни папагали се поделени во три форми:

 • Не-заразни;
 • Инфективни;
 • Паразитот.

Кои се причините за овие болести?

 • Несоодветна и неквалитетна храна;
 • Слаба нега на птици;
 • Студена соба.

Како да се лекува болен папагал

Што треба да направите во случај на брановидни папагали:

 1. Волни папагалиЗатоплување. Ако правилно ја загреете птицата, тогаш таа може да и помогне да ја поправи. За ова, потребно е во близина на кафезот да ја инсталира светилката. Не треба да го исклучите. Бидејќи температурата на воздухот треба да биде најмалку дваесет и седум степени. Но, ако вашиот папагал има траума или крварење, тогаш овој метод нема да му помогне.
 2. Ако вашата птица е отруена, тогаш треба да се даде активиран јаглен или Polyphepan. Но најдобро за птиците е Ентеросгел, бидејќи има течна состојба и им е полесно да им дадат на птицата шприц.
 3. Ако брановидниот папагат има авитаминоза, тогаш треба да се напои три недели со десет проценти гликозен раствор. И исто така можете да додадете неколку капки мед за да пиете вода. Ова ќе помогне да се зголеми имунитетот на птицата.

Како да се грижи за болна птица.

Ако живеете неколку парапети и еден од нив се разболува, тогаш тие не треба да бидат заедно. Болниот папагал треба да биде засаден во посебен кафез. На дното од кафезот треба да се постават бели хартија. Ова е неопходно за да можете да го следите тоалетот на птицата.

Нахранете го болниот папагал треба само просо и овес. Зелените и каша од исхраната треба да бидат исклучени. Во прилог на вода, може да се даде и лушпа од камилица или слаб чај.

Болеста птица потребно е да се обезбеди топлина. Ставете светилка во близина на неговиот кафез. Ако започнете со лекување на време, тогаш вашиот брановиден папагал ќе биде исчистен веќе по три или четири дена.

Откако ќе забележите дека птицата е излечена, таа мора да се капе и да се исуши. Кејџ, исто така, се мие и дезинфицира.

Како да се идентификува болеста од страна на dropsy

Нормалните литри на птицата треба да бидат кафеави со зелена боја и бели дамки.

Ако вашата брановидна папагалот ја зел инфекцијата, тогаш изметот ќе се промени.

Што може да биде легло и каква болест тоа значи, симптоми и третман.

 • Колку живеат брановидни папагали во домотАко птицата има течен измет, тогаш зборува за дехидратација. И ако, покрај течните измет, папагалот, исто така, одбива да јаде, тогаш тоа значи дека има габична болест. За легло е нормална птица неопходно е да се даде Lineks или Vitom.
 • Ако сте забележале непроверена храна во леглото на птицата, тоа значи дека има гушар.
 • Ако изметот на птиците стане жолт, тогаш ова укажува на паразити или заболување на црниот дроб.
 • Ако изметот е бел, болните бубачки на папагалот. Можете да излекувате птица со помош на Cimaxome или Vitasoloma.
 • Грбот на црна боја укажува на внатрешно крварење. Во овој случај, неопходно е да се даде на папагалот Dicinon. И, исто така, водата може да се додаде лушпа од хлебни или коприва.

Паразити напаѓаат папагали

На брановидни папагали може да влијаат следните паразити:

 • Инфекција со салмонелоза. Ова води кон нечистотија, која се наоѓа во кафезот, односно несоодветна грижа за пернат. За да се спречи тоа да се случи, потребно е да се следи чистотата на ќелијата и веднаш да се воспостави ред во неа.
 • Млеко за Млеко. Ако вашиот budgies имаат јадеж, тогаш тој се појави раст на клунот, шепите и очите. Тој станува агресивен и нервозни. Одгледувач на шуга се птици, зелена, храна. Лекот за шуга е Аверсектин маст и вазелин масло. Последниот лек може да помогне само во почетната фаза на болеста.
 • Puffper. Овие паразити се хранат надолу и горниот слој на кожата. Главниот симптом на оваа болест е плевенето на птиците. Тие постојано чешаат и стануваат агресивни. Инфекција овие паразити може да биде само од болни птици. Помогнете на птицата да се ослободи од puhoperoide значи како Frontie, Insektol, Purity Spray. Но, овие средства се неопходни се применуваат многу внимателно. Ако е погрешно да се одгледува еден од овие средства, тогаш вашата птица може да умре.

Болести на подвижни папагали

 • Болести на подвижни папагалиТуберкулоза. Со оваа болест, птицата почнува да губи тежина остро, таа често кашла и зеволи. Оваа болест не може да се излечи. Како по правило, таквите птици веднаш се еутанизираат.
 • Аспергилоза. Оваа болест доведува до формирање на нодули кои се шират многу брзо низ телото. За оваа болест доведе расипана храна и мувла во кафезот. Папагалот има течен измет, од клунот слуз се секретира, дишењето станува почеста, се појавува жед.
 • Воспаление на зглобот. Со оваа болест, брановидни папагали почнуваат да ја регенерираат храната. Од клунот може да се мириса непријатен мирис, а гумата се зголемува. Причината за оваа болест може да стане валкана вода и воздух, како и слаба храна. За да му помогнете на птицата да се ослободи од оваа болест, треба да побарате помош од специјалист, да изврши увид во птицата, да направи точна дијагноза и да пропише третман. Како по правило, со оваа болест златото се мие со сода раствор. И, исто така, пердувите препишуваат антибиотици.
 • Труење. Кога труење на птица се појавува дијареа, таа пие многу вода. Причината за труење може да биде храна со низок квалитет или хемикалии за домаќинство. За да му помогне на папагалот да му даде Смекту или Ентеросгел. Ако куќата не ги има овие лекови, тогаш можете да дадете активиран јаглен. Smektu и Enterosgel треба да се даваат два пати на ден, претходно разредени во вода. Смекта се дава со 0,5 милиграми, а Ентеросгел е четири милиграми. Активиран јаглен се дава еднаш дневно. Една таблета од овој лек треба да се замеси и да се додаде во водата или храната.
 • Хранење на брановидни папагалиБолести на клунот. Со такви болести, птичјиот клун започнува да се одделува или да расте претерано. Ова се должи на лош квалитет и неухранетост. За да му помогне на папагалот, мора да му се покаже на специјалист.
 • Катарална болест. Со таква болест, папагалот почнува да кивави, во голема мера дише, слузот се ослободува од клунот. Со таква болест, на parakeet мора да бидат обезбедени со топлина, а исто така треба да додадете мед и сок од лимон на пијалок. Прикажи повеќе помага во вдишувањето. За да го направите ова, додадете неколку капки на еукалиптус во топла вода. Прибор со оваа алатка треба да биде поставена веднаш до кафезот, покривајќи ја со крпа.
 • Дебелината. Ова води кон несоодветна и изобилна исхрана. Како резултат на дебелината, птицата почнува да се движи малку, се развива скратен здив, се развива цироза, птицата страда од запек.
 • Повреди на екстремитетите. Таквите трауми вклучуваат дислокации, фрактури, пруги и модринки. За да дознаете што се случило со вашиот папагал, треба да му го покажете на специјалист. Тој ќе ја испита птицата, направи рентген и ќе препише третман.

Во овој период, на брановиден папагал треба да им се даваат витамини кои содржат калциум.

Сега ги знаете сите болести на папагалите, а исто така научив што да направам за да ги излекувам.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Црвена и шарена розела: како да го скроти папагалотЦрвена и шарена розела: како да го скроти папагалот
Што попупат јадат домаШто попупат јадат дома
Како да се утврди возраста на брановиден папагал: што да баратеКако да се утврди возраста на брановиден папагал: што да барате
Како да се грижи за брановиден папагал домаКако да се грижи за брановиден папагал дома
Како да научиме зборува за брановиден папагалКако да научиме зборува за брановиден папагал
Како да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчињаКако да го именувате папагалот: карактеристиките на избор на имиња на момчиња и девојчиња
Како да се обучи брановиден папагалКако да се обучи брановиден папагал
Како да разберете што сонува сонот?Како да разберете што сонува сонот?
Како да се одреди полот на брановиден папагалКако да се одреди полот на брановиден папагал
Папагалот Cockatoo: Прекрасна птица, придружник и пријателПапагалот Cockatoo: Прекрасна птица, придружник и пријател
» » Болести на повлажните папагали и нивниот третман
© 2021 ajlota.ru