Инструкции за употреба на капки од грини "Практични" за кучиња

Prach-tick Prac-tic капки од болви и грини за кучињаПродавниците за домашни миленици нудат широк спектар на производи кои помагаат спаси го вашето домашно милениче од крлежи, болви и други паразити. Научниците развиваат се повеќе и повеќе нови алатки кои му помагаат на животот на кучето да биде мирен и здрав, а да не му наштети. Во лекови кои се достапни во форма на капки, се користат специјални елементи кои не се апсорбираат во крвта на животното.

Еден од најефикасните и во исто време безбедни кучиња, се смета за средство за Практичар. Неговите упатства велат дека главната компонента на лекот е пирипрол. Не се апсорбира во кожата, а со тоа влијае само на паразити.

Пирипрол припаѓа на група несистематски компоненти за уништување на крлежи и болви. Тоа влијае на сетилните органи на паразити, го парализира нивното дишење и нервниот систем, што доведува до неизбежна смрт на инсекти и грини. Начинот на примена и примена на производот обезбедува загарантиран ефект од употреба, без штета на миленичето и неговите сопственици.

Форма на издавање на средства Практичар

Капки за кучињаОвие капки од крлежи и болви се користат исклучиво за кучиња, додека ширум светот не постојат форми на ослободување за други миленичиња, подложни на паразити. Практикантот на дрога е популарен не само во Русија, туку и во други земји во светот, што ја потврдува нејзината ефикасност.

За употреба на производот, возраста на животното мора да биде најмалку 2 месеци со тежина од 2 килограми.

Пакетот на производот содржи упатства за употреба и пипета за единечна употреба. Во зависност од тежината и расата на кучето, постојат следните дози на агенсот:

 • 57 mg - за најмалите раси на кучиња и кученца;
 • 138 mg - за мали миленици;
 • 275 mg - за средни раси на кучиња;
 • 625 mg - за возрасни кучиња од големи раси.

Карактеристики на практиката

Во упатството за лекарот, можете да видите дека е направен во Германија и е широко користен во европските земји. Ова укажува на неговата висока ефикасност во борбата против грините и болвите и кучињата. Бројни прегледи на сопствениците го потврдуваат ова. Предностите што домаќините на кучињата ги разликуваат во процесот на користење на практиката:

 1. Капки од болви и грини за кучињаВисока ефикасност. На дрога е загарантирана да се ослободи кучињата од паразити и инсекти.
 2. Безбедност за животните. Поради уникатниот состав, капките остануваат на кожата на кучето и не се апсорбираат во крвта. Ова е една од ретките лекови кои се покажаа дека се користат дури и за третман на кученца над 2 месеци.
 3. Висока отпорност на влага. Во текот на целиот месец лекот нема да се измие од кожата на животното, продолжувајќи да дејствува и по миење и капење во резервоарите.

Како дел од производот не постојат парфеми и вкусови, конзистентноста е мрсна. Во една рубрика Practice има 3 пипета за дозирана употреба и инструкција со чекор-по-чекор опис на апликацијата и контраиндикации.

Pyriprole супстанција, која е основа на практиката, е испитуван од страна на експерти и се користат само за третман на домашни миленици. Тоа е ефикасно во борбата не само со возрасни грини и болви, но исто така и со нивните јајца и ларви депонирани на телото на кучето. Како што споменавме порано, можете безбедно да го користите лекарот дури и за лекување на мали раси на кучиња и кученца. Само паразити умираат од него, нервниот систем и чии дишните патишта престануваат да функционираат.

Услови за користење

Според инструкциите во пакувањето на капките за практика, целосно да се ослободи од болви и крлежи, доволно е да се обработи кучето само еднаш. За да се добие овој ефект, потребно е да се следат сите точки на третман детални во препораките на инструкциите, а не да се прекине дозата.

Масни капки лекари се продаваат во миленичиња продавници и ветеринарни клиники. Користете ги во следниов редослед:

 1. Капки од болви и грини за кучињаОтстранете еден отпечаток од кутијата.
 2. Ротирајте ја пипетата вертикално и дозволете медиумот да се движи од центарот на контејнерот. За да го направите ова побрзо, можете лесно да го допрете прстот на врвот на диспензерот. Кога целиот лек се истура од бедрото, може да биде нежно искршен.
 3. Изборот на местото на гребенот на кучето, тој внимателно ја шири косата и го капе на производот на кожата без каснување и оштетување. Грижете се дека кучето не може да лежи на третираното место и да го лиже лекот. Едно од најдобрите места за примена на сопствениците на средства ја сметаат основата на вратот на кучето.
 4. Ако расата е голема, тогаш потребно е да се обработат неколку делови од телото долж грбот. За квалитетна обработка доволно 3 од овие места. Страните на кучето се сметаат за несоодветни за обработка од страна на местото, со што производот може да исцеди.

Ефектот на лекот доаѓа по еден ден во борбата против болви. Грижата целосно умираат во рок од 2 дена по третманот. Максималниот заштитен ефект од практиката продолжува 30 дена.

Ако миленичето е страдаат од кожни болести како што се дерматитис, пред употреба го практикува тоа се меша со лекови пропишани од страна на ветеринар за лекување на овие болести. Лекот добро комуницира со други лекови без да предизвика алергии и други несакани ефекти.

C треба да се користи претпазливост, Ако животното е заразено со заразна болест или забележувате трајна слабост во неа. Мешањето со други инсектициди за постигнување на најдобар резултат е строго забрането. За време на бременоста на кучето пред третманот неопходно е да се консултира ветеринар.

Кученцата на возраст под 8 недели може да се лекува од страна на лекар само под внимателен надзор на ветеринар.

За спречување на болви и крлежи, можете да го користите лекот не повеќе од 1 пат за 4 недели.

Мерки на претпазливост за употреба

Во процесот на обработка на домашно милениче, лекот мора да се усогласи со неколку важни правила:

 • Како да се ослободите од паразити на различни начини, што капки од паразитиПред обработката, треба да ги отворите сите прозорци за да има добра вентилација во просторијата.
 • На сопственикот за време на постапката Не пијте или не јадете храна за да не дојде на производот на мукозните мембрани и човечката кожа. Ако тоа се случи, тогаш неопходно е веднаш да го исплакнете лекарството со проточна вода и да ги измиете рацете.
 • Не користете го лекот за лекување на други миленици, како што се мачките.
 • Нанесете го производот само на оние делови од телото на животното, на кое не стигнува на јазикот.
 • Ако на третманот за милениче му претходеше долготраен третман на болести, неопходно е да се одложи постапката се додека не се опорави целосно.
 • Во рок од 2 дена по третманот, не можете да го искапат кучето.

Држете го лекот во темно место недостапно за деца и за домашни миленици.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Лек за мачки против болви и крлежиЛек за мачки против болви и крлежи
Advantix за кучиња Упатство за употреба: капкиAdvantix за кучиња Упатство за употреба: капки
Капки за мачки од болви: главните видови и описКапки за мачки од болви: главните видови и опис
Употребата на аерсектин маст за третман на мачки и кучињаУпотребата на аерсектин маст за третман на мачки и кучиња
Избор на таблети од црви за кучиња и листа на популарни лековиИзбор на таблети од црви за кучиња и листа на популарни лекови
Најдобар капки и спрејови за крлежи за кучињаНајдобар капки и спрејови за крлежи за кучиња
Инструкции за употреба на лекот за инјектирање на лекот го забележуваат за кучиња и мачкиИнструкции за употреба на лекот за инјектирање на лекот го забележуваат за кучиња и мачки
Поткожна пупка кај куче: симптоми и третманПоткожна пупка кај куче: симптоми и третман
Капки адвокат за кучиња: инструкции за употребаКапки адвокат за кучиња: инструкции за употреба
Капки за мачки против болви и крлежиКапки за мачки против болви и крлежи
» » Инструкции за употреба на капки од грини "Практични" за кучиња
© 2021 ajlota.ru