Liarsin за кучиња: инструкции за употреба

Лиарсин: инструкции, состав, индикации и контраиндикацииВо моментов, хомеопатски лекови се користат за лекување на миленичиња, кои помагаат да се спасат кучињата и мачките од многу здравствени проблеми. Овие лекови се користат како дел од сложениот третман и самостојно.

Liarsin е хомеопатски ветеринарен лек кој веќе долго време е познат на многу сопственици на миленичиња. Лекот се користи од страна на оние сопственици на мачки и кучиња кои не брзаат да користат антибиотици и други моќни лекови за лекување на миленичето. Liarsin е застапуван од руски производители на ветеринарни медицински производи и одамна е достапен во комплетите за домашна медицина на сопствениците на четири нозе домашни миленици.

Составот на Лиарсин е избран на посебен начин, така што се земаат предвид физиолошките карактеристики на домашните животни. Тоа им помага да се контролира состојбата на домашно милениче, и се дел од хомеопатски состојки нежно влијае на целото тело на животно, зајакнување на акција на другите.

Liarsin помага нормализира функционирањето на сите органи на животното со активирање на метаболизмот на протеини и минерали, што е особено важно во текот на третманот на заразни болести и во постоперативниот период.

Состав и форма на ослободување

 • Лиарсин е комплекс од силно разредени активни компоненти, вклучувајќи Ликоподиум (Ликоподиум Д8);
 • Арсеник албум (Arsenicumalbum);
 • Фосфор (D30).
 • Помошни компоненти: натриум хлорид, вода за инјектирање или шеќерна жица, калциум стеарат.

Ликопод е активен хепатопротективен агенс, кој е широко користен за третман на хронични заболувања на црниот дроб. Тоа помага да се отстранат од токсични материи од телото, што може да предизвика животното да развие алергиски реакции, придружено со чешање, осип, дерматитис. Ликоподиум го активира протеинскиот метаболизам и го нормализира составот на крв.

Фосфор учествува во процесите на размена. Се користи за подготовка на лекови наменети за лекување на болести на гастроинтестиналниот тракт, нарушувања на цревните функции, одредени вегетативни нарушувања.

Третман на кучиња од LiarsinomArsenicum албум има широк опсег на употреба, го подобрува ефектот на составните компоненти на лекот.

Лиарсин е презентиран во неколку дозирани форми: раствор за инјектирање, раствор за орална администрација во флакон на диспензерот и таблети.

Како делува Лјарсин

Liarsin - оваа комбинација значи дека има влијание врз метаболичките процеси во организмот на кучиња и мачки, за наплата на нарушена активност на дигестивниот систем на домашно милениче, ги активира и го зајакнува имунолошкиот систем.

Индикации за употреба

Примена на покажаниот лек во третманот на воспалителни заболувања на гастроинтестиналниот тракт и обновување на функцијата на црниот дроб. Се препорачува лекување за третман на колитис, гастритис, панкреатитис.

Се користи Liarsin во третманот на заболувања на бубрезите кои се јавуваат кај животни со дебелина.

Индикации за употреба на хомеопатски лекови се:

 • срцева и васкуларна болест;
 • болести на горниот респираторен тракт: бронхитис, астма, трахеит;
 • Третман на егзема од Лиарсиндерматитис, егзема, надворешни манифестации на алергиски реакции;
 • пироплазмоза;
 • зголемена ексцитабилност, анксиозност, страв;
 • болести поврзани со промени поврзани со возраста;
 • постоперативен период;
 • компликации предизвикани од тешки породувања.

Контраиндикации

Како што покажува ветеринарната практика, немаше контраиндикации за употребата на Лиарсин. Меѓутоа, кога лекот се администрира треба да ја земат предвид зголемената чувствителност на компонентите на лекот.

За таа цел треба да се користи мала количина на лекови. Ако животното се чувствува нормално, можете да ја користите целосната доза на лекот.

Лиарсин за мачки: инструкции за употреба

При употреба на лекот треба да се строго во согласност со инструкциите и да се консултираат со специјалист кој може да ви помогне точно да се пресмета дозата врз основа на тежината на мачка, како и изберете најзгодно доза.

Како по правило, таблетите се користат за продолжен третман на мачка или како средство за превенција.

Дозата на лекот е избрана земајќи ја предвид тежината на домашно милениче. Една доза за возрасна мачка и маче, чија тежина не надминува 10 килограми, ќе биде една таблета. Бројот на лекови ќе зависи од целта на употреба:

 • болести на желудникот и цревата - една таблета 4-6 пати на ден;
 • заразни болести - поединечно, во консултација со ветеринарот.

Лиарсин за мачкиЗа поткожни и интрамускулни инјекции нанесете 0,1 ml од лекот за килограм од тежината на мачката. Максималната дневна доза не смее да надмине 4 ml.

Користење Liarsina за мачки со инјекција се препорачува во случај на изречените клиничката слика на болеста, што е, до експонатите животно сите симптоми на болеста.

Максималниот период на таква терапија не треба да надминува три недели, бидејќи активните компоненти на лекот може да се акумулираат во телото.

Инструкции за употреба Liarsina за кучиња

Кога третираат различни патологии кај кучињата, се применува Лиарсин во форма на таблети и раствор за инјектирање.

За медицински цели, таблетите се користат во текот кој не надминува 30 дена. Дневната доза на лекот е до три таблети. Пилулите се даваат на кучето насилно, ставајќи длабоко во устата на коренот на јазикот или се мешаат во храната.

Решението за инјектирање е наменето за интрамускулна или субкутана администрација. Дозата на лекот зависи од големината и болеста на животното.

Лиарсин Дозирање (инструкции за употреба)

За кучиња од мали раси, се користи 0,5 до 2 ml лекови, за кучиња од средни и големи раси - 2,0-4,0 ml од препаратот.

Шемата за употреба на лекот мора да се договори со ветеринарот, земајќи ја предвид болеста и сериозноста на состојбата на домашно милениче.

Отварање на сопственикот

Liarsin совршено помага да се задржи кучето во добра форма. Ние се користи за лекување на панкреатитис кај овчарка. Тие инјектираат два пати на ден две недели. Гамавит и Веракол исто така се користеле за лекување. Сега ние ги користиме таблетите како профилактични.

Мачката долго време страда од панкреатитис. Лиарсин беше назначен. Таблетите не можат да се дадат на животното, поради тоа, инјекциите се администрираат субкутано. Судејќи според реакцијата на животното, инјекциите се малку болни, резултатот е забележлив. Ова се гледа од анализата и општата состојба на животното.

Нашето милениче е речиси 15 години. Лиарсин се дава на мачка за превенција на болести поврзани со возраст. Состојбата на животното е добра. Таа е умерено активна, не се жали на апетитот, редовно одиме во ветеринарната клиника.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Pratel за кучиња: упатство за употребаPratel за кучиња: упатство за употреба
Максидин за мачки упатство за користењеМаксидин за мачки упатство за користење
Основен канал за кучиња: состав, владетели, освртиОсновен канал за кучиња: состав, владетели, осврти
Catantar за мачки - упатство за употребаCatantar за мачки - упатство за употреба
Емицидин за кучиња: инструкции за употребаЕмицидин за кучиња: инструкции за употреба
Употребата на аерсектин маст за третман на мачки и кучињаУпотребата на аерсектин маст за третман на мачки и кучиња
Апчиња за спиење за спиењеАпчиња за спиење за спиење
Енроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицинаЕнроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицина
Празицид плус суспензија: инструкции за употребаПразицид плус суспензија: инструкции за употреба
Инструкции за употреба на капки од грини "Практични" за кучињаИнструкции за употреба на капки од грини "Практични" за кучиња
» » Liarsin за кучиња: инструкции за употреба
© 2020 ajlota.ru