Подготовката `travmatin` за мачки и кучиња: инструкцијата за апликација

Третман на мачкиСите миленици се многу активни суштества. Особено ова важи за мачки и кучиња. И често нивната прекумерна активност може да доведе до повреди на нозете, опашките и другите делови на телото. За да му помогнат на миленик брзо да се опорави и повторно да се врати во вообичаениот начин на живот, потребен е добар лек за лекување, а Травматин доаѓа до спасување.

Главната сопственост на лекот "Травматин"

Неопходно е да се живее во повеќе детали состав на оваа дрога, бидејќи тоа е неговата главна активна супстанција која заслужува посебно внимание. Оваа супстанција - АСД-2 - делува како моќен анти-воспалителен агенс чија цел е враќање и зајакнување на ткивата. Се должи на фактот дека оваа супстанца се состои само од природни состојки, сите оштетени ткива миленичиња брзо се регенерира, и е активна борба со болеста и рехабилитација на миленичиња имунитет.

ASD-2 е биолошки активен агент, добиени како резултат на дестилација на месо и коскено брашно. Влегувајќи во телото, брзо ги враќа сите свои функции, ги елиминира интоксикацијата и општото исцрпување.

Структура на препаратот

Лекот "Травматин" е достапен како решение за инјекции и таблети. И двете форми го имаат истото структура, кој ги вклучува следните активни супстанции:

 • Ехинацеа - го спречува развојот на вируси и гнојното воспаление, се бори против патогената микрофлора;
 • Структура на лекотCalendula - се бори со гнојни процеси, активно учествува лекување оштетени ткива;
 • arnika - анестетици, запира крварење, решава хематоми, а исто така се спротивставува на развојот на пемијата и сепсата;
 • Кантарион - функционира совршено кога интегритетот на нервите е нарушен за време на траумата (на пример, кај трауми на мозокот или `рбетниот мозок);
 • камилица - ја ублажува болката, смирува;
 • беладона - дејствува како антиинфламаторно значи, ја намалува топлината, ја ублажува болката, отокот и треската.

"Травматин" веднаш анестезира, така што сопствениците не мора да им го дадат на своите миленици со дополнителни аналгетици. Покрај тоа, лекот брзо го отстранува воспалението и ги лекува оштетените ткива.

Травматин за кучиња: инструкции за употреба

Во зависност од возраста на кучето и во која фаза болеста е во животното, тоа ќе се разликува и доза подготовка:

 • вкупната доза за возрасно куче е 2-4 ml за еден внес на дрога;
 • вкупната доза за кученце или куче од мала раса е единечна доза од 0,5-2 ml.

Лекот травматинБројот на дневни приеми "Травматина" целосно зависи од самата повреда, како и од тежината на процесите. Во принцип, третманот треба да трае од 5 до 10 дена. За мали и мали повреди е доволно и еднократна употреба на лекот. Сериозни нарушувања на ткивото, придружени со воспаление и тешка болка, им овозможуваат на кучето 3-4 дози, а понекогаш и дози на лекот дневно.

Таблетите за кучиња се користат за 1 компјутер. 2 пати на ден. Понекогаш бројот на таблети може да се зголеми на 2 ЕЕЗ.

"Травматин" исто така активно се користи во ветеринарната медицина за да го олесни раѓањето на кучето. Ако процесот е прилично тежок, потоа може повторно да го инјектирате лекот по 2-3 часа по породувањето.

Контраиндикации

Лекот "Травматин" за кучиња се состои од целосно природно компоненти, па затоа нема сериозни контраиндикации за апликацијата. Исклучок може да биде индивидуална нетолеранција.

Ако дозата е точна, не се забележуваат никакви несакани ефекти според упатствата.

"Травматин" за мачки: инструкции за употреба

"Travmatin" за мачки и кучиња, кои се користат за фрактури, гризе, прободе и лацерации, контузии, sprains, артритис, артроза, како и да се олесни породувањето и постпарталниот период.

Важно е да се знае! Лекот "Тавматин" е ефикасен само за нормални повреди! Ако мачката е сериозно повредена главата или `рбетот, таа, најверојатно, ќе треба операција, така што овој лек во такви случаи нема да помогне на животните да закрепнат.

Прифатливо е интрамускулна, интравенозна и субкутана администрација на лекот. Понекогаш може да се даде решение на мачка и орално, како и таблета. Дозирање треба да биде како што следува:

 • за мачиња и млади лица - од 0,2 ml до 0,5 ml на еден внес;
 • за возрасно животно, чија тежина не е помала од 4 кг, - од 1 ml до 1,5 ml за прием.

Таблети "Травматин" е дозирана на следниов начин:

Ветеринар

 • за возрасна мачка - 1 таблета еднаш дневно;
 • за едно младо животно - 1/2 таблети еднаш дневно;
 • бебиња - 1/4 таблети еднаш дневно.

Времетраење третманот е приближно 2 недели, но доколку повредата е навистина сериозна, тогаш лекот може да се употреби до 1,5 месеци.

Контраиндикации

Што се однесува до контраиндикациите, тука, како и кај кучињата, тие не се достапни. Лекот "Травматин" се состои од природни супстанции, така што не предизвикува несакани ефекти. Главната работа е да се набљудува наведената доза.

Што Ветеринарите велат

Искусен ветеринари веќе забележа дека покрај неговите лековити својства, "Травматин" исто така може да има смирувачки ефект врз општата состојба на повреденото животно. Значи, во текот на останатите медицински постапки, мачките и кучињата се помалку се плашат од лекари, не доживуваат стрес, што е многу важно за сопствениците на нервни и срамежливи миленичиња.

Сподели на социјални мрежи:

Слични
Pratel за кучиња: упатство за употребаPratel за кучиња: упатство за употреба
Марфлоксин таблети за кучиња и мачкиМарфлоксин таблети за кучиња и мачки
Енроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачкиЕнроксил во ветеринарната медицина: упатство за употреба за кучиња и мачки
Помош за кучиња: инструкции за употреба, состав и прегледиПомош за кучиња: инструкции за употреба, состав и прегледи
Лекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употребаЛекот `bytril` во ветеринарната медицина: инструкции за употреба
Anandin за мачки, инструкции за употребаAnandin за мачки, инструкции за употреба
Енроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицинаЕнроксил: инструкции за употреба во ветеринарната медицина
Празицид плус суспензија: инструкции за употребаПразицид плус суспензија: инструкции за употреба
`Хепатовет` за кучиња: инструкции за употреба`Хепатовет` за кучиња: инструкции за употреба
Liarsin за кучиња: инструкции за употребаLiarsin за кучиња: инструкции за употреба
» » Подготовката `travmatin` за мачки и кучиња: инструкцијата за апликација
© 2021 ajlota.ru